Czwartek, 5 sierpnia 2021. Imieniny Emila, Karoliny, Kary

Odwiedziliśmy plac budowy Szpitala Miejskiego [ZDJĘCIA]

2021-03-23 13:01:30 (ost. akt: 2021-03-23 13:06:56)

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Ruszyła budowa bloku operacyjnego Szpitala Miejskiego im. św. Jana Pawła II w Elblągu. Równolegle ma odbywać się modernizacja czterech oddziałów. Jak zapewnia dyrektor szpitala, prace przebiegają zgodnie z planem.

Inwestycja ma pochłonąć 52 mln zł. 36 mln zł, to dofinansowanie ze środków unijnych. — Szpital Miejski jest szpitalem covidowym, w związku z tym ta budowa do łatwych nie należy — mówił Witold Wróblewski, prezydent Elbląga. — Trzeba zachować wszystkie rygory i obostrzenia tak, aby pogodzić proces inwestycyjny z zachowaniem odpowiednich warunków sanitarnych pracownikom budowlanym oraz oczywiście z leczeniem. Niemniej przewidujemy, że na koniec 2022 roku zakończymy tę inwestycję.

Powierzchnia całkowita bloku będzie wynosić 4 500 metrów kwadratowych. Co zostało już zrobione? — Wykonawca wykonał już zasadnicze sprawy związane z wykopem pod fundamenty, w tej chwili został częściowo wymieniony grunt, który zagęściliśmy. Samego bloku jeszcze nie widać, ponieważ prowadzimy roboty ziemne, ale prace postepują i w najbliższym czasie będzie murowanie stanu surowego — informował Maciej Latecki, zastępca dyrektora ds. technicznych.

Jak wyjaśniał Mirosław Gorbaczewski, dyrektor szpitala, inwestycję rozpoczęto zgodnie z planem, ekipa budowlana weszła na plac budowy 1 marca. — Myślę, że budowa nie jest zagrożona opóźnieniami — mówił. — Pewnym problemem są natomiast inwestycje związane z oddziałami. Jesteśmy szpitalem przekształconym w szpital covidowy. W tej chwili większość łóżek jest pozajmowanych. Musieliśmy uruchomić kolejnych dziesięć, bo inaczej nie mielibyśmy gdzie przyjmować pacjentów. To może spowodować pewne opóźnienia.

W tej chwili szpital ma dostosowanych 188 miejsc dla pacjentów zakażonych koronawirusem. Pacjentów przebywa 179, więc tych miejsc jest na prawdę niewiele. — Tylko dzięki uruchomieniu kolejnych dziesięciu łóżek, dzisiaj nie mamy problemu — mówił dyrektor. — Staramy się reagować na bieżąco, żeby pacjenci byli zaopiekowani. Dzisiejsza sytuacja związana jest z tymi największymi zachorowaniami w naszym województwie, które były tydzień temu. Ci pacjenci teraz właśnie do nas trafiają. Myślę, że za tydzień sytuacja się poprawi. Wykonujemy w tej chwili bardzo dużo szczepień. Mamy dużo szczepionek Astra Zenecki, jest to dobra szczepionka i możemy nią szczepić również osoby młodsze, poniżej 70 roku życia.

Poza rozpoczęciem budowy bloku operacyjnego, w szpitalu trwa już inwestycja dotycząca oddziału chirurgii dziecięcej. — Jej zakończenie przewidujemy na czerwiec tego roku. Na ten moment nie ma żadnego zagrożenia, które miałoby tę inwestycje opóźnić — kończył dyrektor szpitala. Jak dodał Maciej Latecki, w tej chwili na oddziale chirurgii dziecięcej wyburzany i demontowany jest stan istniejący oraz stawiane są ściany działowe.


K


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB