Poniedziałek, 5 czerwca 2023. imieniny: Bonifacego, Kiry, Waltera

Niesamowite odkrycie w lasach Mikoszewa!

2021-04-01 10:20:39 (ost. akt: 2021-04-01 10:23:41)

Autor zdjęcia: fot. Ł. Negowski

Nadleśnictwo Elbląg poinformowało o odkryciu szczątek poległych w czasie II wojny światowej niemieckich żołnierzy. Co się z nimi stanie?

Jak czytamy w poście zamieszczonym na facebookowym profilu nadleśnictwa, „Lasy skrywają w sobie wiele tajemnic. Niekiedy z bardzo odległych czasów, jak znalezione w minionym roku w na terenie naszego nadleśnictwa ceramiczne szczątki naczyń sprzed 4500 lat, a czasem z tych dużo mniej odległych, jak II wojna światowa.”

Właśnie jednego z takich odkryć dokonano całkiem niedawno. W ubiegłym tygodniu bowiem ekshumowanych zostało 20 niemieckich żołnierzy. Jak informuje Jan Piotrowski z nadleśnictwa Elbląg, ekshumowane szczątki zostaną złożone na cmentarzu wojennym w Glinnej gm. Stare Czarnowo.

Jak dodaje rzecznik prasowy nadleśnictwa, o zgodę na poszukiwanie miejsca pochówku żołnierzy wystąpiła Fundacja "Pamięć", której celem jest ochrona miejsc pamięci, cmentarzy i grobów ofiar wojen. Fundacja zajmuje się także "upowszechnianiem wiedzy i utrwalanie tradycji poszanowania miejsc pamięci i grobów, szczególnie wśród młodzieży" i "dostarczaniem informacji rodzinom ofiar wojen w zakresie ustalenia miejsc pochowania ich bliskich".

Co znaleziono w lesie? — Znaleziono przedmioty osobiste takie jak grzebień, szczotka, czy termometr, ale także obrączki i "nieśmiertelniki" po których możliwe było zweryfikowanie osób, które zostały pochowane w mogile — wyjaśnia Jan Piotrowski.

— Lasy kryją w sobie jeszcze wiele ludzkich historii, których być może nigdy nikt nie odkryje — piszą leśnicy.

K