W Elblągu będzie masowy punkt szczepień

2021-04-08 11:15:03(ost. akt: 2021-04-08 11:18:32)

Autor zdjęcia: fot. archiw. Ryszard Biel

Hala Sportowo-Widowiskowa przy al. Grunwaldzkiej będzie miejscem, w którym zorganizowany zostanie masowy punkt szczepień. Kiedy zacznie działać?
— Do tematu masowych szczepień podeszliśmy już przed świętami — mówił podczas zdalnej konferencji Witold Wróblewski, prezydent Elbląga. — Naszym nadrzędnym wyzwaniem było to, żeby móc zaszczepić jak największą ilość elblążan. Dziś jesteśmy gotowi na to, żeby 19 kwietnia móc zacząć realizować masowe szczepienia w naszym mieście. Nie wiemy jedynie, ile otrzymamy szczepionek i czy ilość, którą dostaniemy, będzie nas satysfakcjonować.

Na dzień dzisiejszy w Elblągu jest 18 punktów szczepień w punktach Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Działają one od początku roku. — Jako samorząd udostępniliśmy szpitalowi bursę przy ulicy Komeńskiego — mówił prezydent miasta. — Tam w czterech punktach odbywają się szczepienia. Jest tam możliwość przeprowadzenia około dwóch tysięcy szczepień tygodniowo. Oczywiście liczba szczepień jest uzależniona od liczby dawek, którą otrzymujemy oraz od liczby osób, które chcą się zaszczepić.

Gdzie w Elblągu miałby być punkt masowych szczepień? — Na ten cel udostępniamy halę MOSiRu przy al. Grunwaldzkiej — informował prezydent. — Sama hala ma dużą powierzchnię, dodatkowo wokół niej jest wiele parkingów, co ułatwi i komunikacje, i dojazd. Tam przewidujemy utworzenie sześciu stanowisk do szczepień. Będzie tam można zaszczepić około 5,5 tysiąca osób tygodniowo.

Szczepienia będą się odbywały, jeśli będzie personel. Witold Wróblewski, podczas konferencji, zaapelował do medyków, którzy chcą pomóc i szczepić elblążan w masowym punkcie szczepień. — Oczywiście byłaby to usługa odpłatna — poinformował prezydent. — Zachęcamy wszystkich elblążan, którzy chcą nam pomóc, szczególnie pielęgniarki, do współpracy — mówił Mirosław Gorbaczewski, dyrektor Szpitala Miejskiego. Szczepienia odbywałyby się w godzinach 8 – 18.

Jak poinformował Michał Missan, wiceprezydent Elbląga, do dnia dzisiejszego w Elblągu wykonano ponad 25 tysięcy szczepień, w tym drugą dawką 7,3 tysiąca, co daje ponad 20 proc. dorosłej populacji miasta. — Myślę, że jak ruszy ten masowy punkt szczepień, to ten proces mocno przyspieszy i mam nadzieję, szybko uda nam się zaszczepić mieszkańców Elbląga.

Nadal działa transport dla osób, które mają problem z dotarciem do punktów szczepień. Do tej pory zgłosiło się 71 mieszkań, miasto wykonało 6 transporty. — Prowadzimy też pomoc osobom starszym, które potrzebują wsparcia przy robieniu codziennych zakupów. Na nasze zlecenie zajmuje się tym Regionalne Centrum Wolontariatu. Do tej pory z tej pomocy skorzystało 44 seniorów.

— Nie jestem specjalistą w tej dziedzinie, ale jestem przekonany o tym, że to właśnie szczepionki są najwłaściwszym zabezpieczeniem przed koronawirusem — mówił prezydent. — Ja, jako medyk, zachęcam wszystkich mieszkańców do tego, żeby się zaszczepili. Tylko w ten sposób możemy wrócić do normalności.

Karolina Król


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. lola #3064094 | 46.170.*.* 8 kwi 2021 11:51

    BRAWO ELBLĄG!!! zarządzanie kryzysowe - super.

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)