Niedziela, 16 maja 2021. Imieniny Andrzeja, Jędrzeja, Małgorzaty

Kontrowersje w sprawie nazwy stadionu. Władze Tarnopola odpowiadają

2021-04-14 14:00:00 (ost. akt: 2021-04-14 15:03:40)

Autor zdjęcia: fot. archiw. UM Elbląg

Władze Tarnopola postanowiły nadać stadionowi miejskiemu imię Romana Szuchewycza, dowódcy Ukraińskiej Powstańczej Armii, który odpowiedzialny był za ludobójstwo Polaków. W połowie marca elblążanie wyrazili niezadowolenie z tej decyzji. Dziś znamy odpowiedź Mera Tarnopola.

Przypomnijmy: decyzję o nadaniu imienia Szuchewycza podjęto w 71. rocznicę jego śmierci. 5 marca 1950 roku zginął on w walce z NKWD. Władze Elbląga postanowiły pisemnie zgłosić swoje niezadowolenie z decyzji, która może negatywnie wpłynąć na dotychczasowe relacje między naszymi społecznościami i 29-letną współpracę partnerską Elbląga i Tarnopola.

Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

— Z informacji jakie otrzymaliśmy od przedstawicieli administracji Tarnopola, jesteśmy jednym z pierwszych miast partnerskich, które oficjalnie zareagowały na nadanie problematycznej historycznie nazwy stadionu — informuje Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga.

Jaką odpowiedź otrzymał elbląski samorząd o tarnopolskiej Rady Miejskiej? Poniżej publikujemy jej treść:
„Z mediów dowiedzieliśmy się o szerokim rezonansie na decyzję Rady Miejskiej Tarnopola o nadaniu stadionowi miejskiemu w Tarnopolu imienia R. Szuchewycza i próby wykorzystania tego przez niektóre siły polityczne i polityków Polski oraz wywarcia presji na partnerskie miasta.
Naszym zdaniem takie nieprzemyślane działania nie przyniosą korzyści przyjaznym relacjom między naszymi krajami i miastami. Niejednoznaczna i trudna historia i historyczne postacie — uważam, że powinny być przedmiotem szczególnej uwagi każdego narodu. Dlatego chciałbym zaproponować stronie polskiej — ambasadorowi RP na Ukrainie panu Bartoszowi Cichockiemu — zwołanie konferencji historyków obu krajów i obalić komunistyczne mity, które są używane w nieprzyjaznej perspektywie.
Popieram, panie prezydencie, pańską opinię wyrażoną w skierowanym do mnie liście, o wzajemnym zrozumieniu podczas 29-letniej współpracy Tarnopola i Elbląga oraz budowaniu dobrych relacji między młodym pokoleniem mieszkańców Tarnopola i Elbląga oraz budowaniu pozytywnych relacji i dialogu międzykulturowego.
Jestem dumny, że władze miasta Tarnopola i polska społeczność Elbląga nawiązały długofalową współpracę, a moje spotkanie z przewodniczącym społeczności Polonii, Piotrem Frycem potwierdziło konstruktywne podejście i wzajemne zrozumienie.
Chciałbym przekazać panu, panie prezydencie, pracownikom Urzędu Miasta i wszystkim mieszkańcom Elbląga serdeczne pozdrowienia i życzenia dobrego zdrowia. Mam nadzieję, że pana mądrość nie pozwoli politykom zniszczyć tego, co zostało zbudowane, i pozwoli nam dalej wzmacniać nasze relacje.”

Czy decyzja władz Tarnopola źle wpłynie na, jak dotychczas dobre stosunki, z naszym miastem partnerskim? Elbląscy samorządowcy do tej pory nie zdecydowali się na zerwanie relacji, które budujemy od 1992 roku.

Karolina Król


Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Novelty #3066270 | 188.126.*.* 11 maj 2021 22:37

  Złóż wniosek o pożyczkę pod adresem NOVELTY FINANCE (noveltyfinances@gmail.com) z oprocentowaniem 3%. Niezależnie od tego, czy chcesz ożywić swój styl życia, czy też masz nieoczekiwany wydatek, z którym musisz sobie poradzić, pożyczka z NOVELTY FINANCE to opłacalny sposób na realizację tego celu. NOWOŚĆ FINANSE jest elastyczna: możesz pożyczyć do 5 milionów euro (5 000 000,00 euro), z odpowiednimi okresami spłaty od 6 miesięcy do 30 lat. Oferujemy szeroką gamę pożyczek osobistych, biznesowych, mieszkaniowych oraz pożyczek konsolidacyjnych, które można dostosować do zmieniających się potrzeb i okoliczności z oprocentowaniem 3%. Co dostałeś:  Natychmiastowy dostęp do środków po zatwierdzeniu  Konkurencyjne stopy procentowe  Elastyczne warunki spłaty  Możliwość szybszej spłaty kredytu (dopłaty obniżają wysokość kredytu)  Łatwe zatwierdzenie, jeśli potrzebujesz dodatkowych funduszy  Twoja pierwsza spłata pożyczki rozpocznie się w sześć miesięcy po zatwierdzeniu. Jak aplikować: Złożenie wniosku o pożyczkę jest szybkie i proste! Firmy lub osoby zainteresowane ubieganiem się o pożyczkę w Novelty Finance, które potrzebują więcej informacji na temat JAK ZŁOŻYĆ APLIKACJĘ, powinny WYSŁAĆ E-MAIL na adres (noveltyfinances@gmail.com) LUB skontaktować się z Emily Gibbon przez WhatsApp / Telegram pod numerem +447868796107, aby uzyskać więcej informacji i ustne odprawy. .T & C's Zastosuj.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Monika #3064679 | 82.160.*.* 15 kwi 2021 06:55

  Cześć panowie, mam na imie Monika :). Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowanych panów zapraszam do kontaktu najlepiej na moim profilu gdzie zobaczysz moje gorące zdjęcia ;) http://panieonline.pl/monika25

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. trol warmiński #3064641 | 83.23.*.* 14 kwi 2021 22:24

  Ukraina to nie kraj , to stan umysłu...

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Władek #3064616 | 77.115.*.* 14 kwi 2021 18:18

  Ukraina to jakiś dziwny twór Sam Władimirowicz Putin Któregą cenię Powiedział NIE ma czegoś takiego jak Ukraina

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Szczery #3064614 | 77.115.*.* 14 kwi 2021 18:15

  Ja osobiuście nie jestem za Aby w Polsce osiedlali się Ukraincy

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (7)