Niedziela, 16 maja 2021. Imieniny Andrzeja, Jędrzeja, Małgorzaty

Te miejsca naprawdę dodają skrzydeł [VIDEO]

2021-04-23 11:45:00 (ost. akt: 2021-04-23 11:46:04)
Małgorzata Matuszak: Dla dzieci to była wielka przygoda i mnóstwo radości. Mogły oderwać się od szarej zdalnej rzeczywistości i poprawić humor swoim kolegom i koleżankom, którzy z zachwytem oglądali nasze wspólne dzieło

Małgorzata Matuszak: Dla dzieci to była wielka przygoda i mnóstwo radości. Mogły oderwać się od szarej zdalnej rzeczywistości i poprawić humor swoim kolegom i koleżankom, którzy z zachwytem oglądali nasze wspólne dzieło

Autor zdjęcia: archiwum szkoły

Udział w konkursie stał pod znakiem zapytania. Zamknięte szkoły, zdalne nauczanie i temat, który wcale nie był prosty. Na szczęście ekipa z elbląskiej dziewiętnastki uwielbia wyzwania, których efekty, jak się okazuje, zasługują na najwyższą nagrodę.

Szkoły są zamknięte, ale nic nie zamknie naszych serc i nie powstrzyma naszej motywacji do działania — mówi Małgorzata Matuszak, wychowawczyni jednej z klas elbląskiej Szkoły Podstawowej nr 19.

Uczniowie wraz ze swoimi opiekunkami wzięli udział w konkursie organizowanym na terenie naszego województwa, który polegał na zaprezentowaniu inwestycji zrealizowanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020.

— My wzięliśmy oczywiście pod lupę Elbląg — wyszukaliśmy projekty, które otrzymały wsparcie, a trochę ich było, i wybraliśmy te, które postanowiliśmy zaprezentować w naszym wideo. Zadanie nie było łatwe, bo spot mógł trwać tylko dwie minuty — opowiada pani Małgosia.

Początkowo temat wydawał się trudny, ale nauczycielkom udało się wyjaśnić dzieciom, czym jest inwestycja i na czym polega jej finansowanie.

Od lewej: dyrektorka SP 19 Beata Giedrojć i nauczycielki odpowiedzialne za realizację projektu: Emilia Marzec, Gosia Matuszak i Monika Komoń. Na zdjęciu brakuje tylko czwartej z nich — Ani Owczarek
Fot. archiwum szkoły
Od lewej: dyrektorka SP 19 Beata Giedrojć i nauczycielki odpowiedzialne za realizację projektu: Emilia Marzec, Gosia Matuszak i Monika Komoń. Na zdjęciu brakuje tylko czwartej z nich — Ani Owczarek


— Okazało się, że można to naprawdę fajnie ugryźć! W mojej głowie szybko pojawił się plan scenariusza, ale to nasi podopieczni urozmaicili go swoimi pomysłami — mówi nauczycielka.

I tłumaczy: — Nasza wizja była prosta — dzieci wchodzą do wybranych obiektów, a wychodzą z nich uskrzydlone. Są miejsca, które łączą. Miejsca, które cieszą. Miejsca, które dodają skrzydeł — tak brzmiało nasze motto.

— Miejsca, które zostały zaprezentowane w filmiku konkursowym są ściśle związane z Elblągiem. Na przestrzeni lat dzięki funduszom europejskim nabrały piękna oraz stały się inspiracją dla wielu młodych ludzi. Dzieci i młodzież mogą realizować swoje marzenia, pasje oraz spędzać aktywnie czas. Kształtują swoją osobowość i tym samym rozwijają skrzydła, aby zdobywać nowe horyzonty na różnych płaszczyznach — tłumaczy Emilia Marzec z SP 19.

W roli aktorów wystąpili sami uczniowie — Amelka, Zuzia, Vadim, Olaf, Maja, Basia, Jaś, Amelka i Aleksandra. Realizacją przedsięwzięcia zajęły się nauczycielki, a montażem wideo Małgorzata Matuszak. Nauczycielka przyznaje, że montowania nauczyła się poniekąd dzięki zdalnej nauce. Teraz umiejętność ta przydaje się jej w tworzeniu relacji z ważnych klasowych wydarzeń i szkolnych projektów.

W roli aktorów wystąpili uczniowie — Amelka, Zuzia, Vadim, Olaf, Maja, Basia, Jaś, Amelka i Aleksandra
Fot. archiwum szkoły
W roli aktorów wystąpili uczniowie — Amelka, Zuzia, Vadim, Olaf, Maja, Basia, Jaś, Amelka i Aleksandra


Jakie zadania zostały zaprezentowane w filmie konkursowym stworzonym przez elbląską dziewiętnastkę?

Po pierwsze to zrealizowane w samej szkole — doposażenie bazy dydaktycznej do rozwijania kompetencji matematyczno-przyrodniczych.

A dalej modernizacja dawnego kościoła pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny, czyli obecnej siedziby Centrum Sztuki Galeria El w Elblągu, rewitalizacja parku Dolinka, rozbudowa, przebudowa i remont Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” i modernizacja Muzeum Archeologiczno-Historycznego.

Nie zabrakło również zadania zrealizowanego dzięki RPO w Bibliotece Elbląskiej i Domu pod Cisem.

Jednak jedną z największych niespodzianek, jaka spotkała ekipę, był wystrój Galerii El.

— Akurat w jej wnętrzach prezentowana była wystawa, która idealnie wpisywała się w naszą wizję. Wszyscy mieliśmy dreszcze! Również dzieciom udzieliła się ta niesamowita atmosfera i wyjątkowy klimat. To właśnie w Galerii El powstały jedne z najpiękniejszych ujęć naszego wideo — opowiada wychowawczyni.

I dodaje: — Warto wspomnieć również o miejscu z duszą, miejscu, które zachwyciło całą naszą ekipę filmową. Był to Dom pod Cisem. Pracownie, które dane było nam zobaczyć, jak również sam sklep społeczny, zrobiły na nas ogromne wrażenie. Wrócimy tam — to jest pewne.

Było też kilka przeciwności.

— Trudna sytuacja epidemiologiczna to największe utrudnienie, jakie spotkało nas po drodze. Obostrzenia ograniczyły czas realizacji do minimum — film powstał w zaledwie kilka dni. Dodatkowo musieliśmy ograniczyć liczbę dzieci biorących udział w filmie, nad czym ubolewamy do dziś — przyznaje Małgorzata Matuszak.

Nauczycielka nie ukrywa — dzieci spisały się na medal.

— Pomimo trudnych warunków pogodowych euforia i radość naszych młodych aktorów rozgrzewała i napawała nadzieją na powodzenie projektu. Dla dzieci to była wielka przygoda i mnóstwo radości. Mogły oderwać się od szarej zdalnej rzeczywistości i poprawić humor swoim kolegom i koleżankom, którzy z zachwytem oglądali nasze wspólne dzieło — opowiada pani Małgosia.

Nie tylko oni. Okazało się, że praca z elbląskiej SP 19 zdobyła główną nagrodę w konkursie. Do placówki trafił voucher na 10 tysięcy złotych.

Wirtualne wręczenie nagród odbyło się 8 kwietnia
Fot. archiwum szkoły
Wirtualne wręczenie nagród odbyło się 8 kwietnia


Na co przeznaczone zostaną pieniądze?

Ostateczna decyzja nie została jeszcze podjęta, ale w planach jest zakup sprzętu sportowego i informatycznego.

— Chcielibyśmy stworzyć specjalne pakiety sportowe dla naszych uczniów — tak, by każda klasa miała własne skakanki, gumy do gry, kręconki, czy piłki — przyznaje Małgorzata Matuszak.

I wyjaśnia: — Dzieci w wieku wczesnoszkolnym lubią mieć coś swojego, a dzięki temu uczą się dbać o swoją własność.

Jak mieszka się małym mieszkańcom w Elblągu?

— Dzieci dostrzegają, że w mieście dzieje się coraz lepiej. Teraz wiedzą już, że to między innymi dzięki tego typu dofinansowaniom. Prawda jest taka, że odwiedziliśmy miejsca, które już znamy, w których dzieci uczestniczą m.in. w zajęciach artystycznych. Elbląg daje też możliwości trenowania różnych sportowych dyscyplin i powstają kolejne miejsca rekreacji dla najmłodszych, również dzięki środkom z RPO — odpowiada Małgorzata Matuszak.

A tutaj efekty pracy niezawodnej ekipy z SP 19:


Kamila Kornacka
k.kornacka@dziennikelblaski.pl


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB