Piątek, 18 czerwca 2021. Imieniny Elżbiety, Marka, Pauli

Mierzeja Wiślana: We wtorek umowa na drugi etap przekopu

2021-04-19 11:44:13 (ost. akt: 2021-04-19 11:55:51)
Andrzej Adamczyk: W tym roku ogłosimy jeszcze trzeci przetarg — ostatni etap inwestycji

Andrzej Adamczyk: W tym roku ogłosimy jeszcze trzeci przetarg — ostatni etap inwestycji

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Już jutro, we wtorek, według zapowiedzi ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka podpisana ma zostać umowa na realizację drugiego etapu przekopu Mierzei Wiślanej. Tym razem jednym z zadań będzie przebudowa toru wodnego rzeki Elbląg.

Jak informował w niedzielę minister infrastruktury, w drugim etapie inwestycji przebudowany zostanie między innymi tor wodny rzeki Elbląg na odcinku około 10 kilometrów.

— Dzięki tej umowie również powstanie most obrotowy nad rzeką Elbląg w miejscowości Nowakowo. To jest miejsce niedalekie ujścia rzeki Elbląg do Zalewu Wiślanego. W tym roku ogłosimy jeszcze trzeci przetarg — ostatni etap inwestycji. To będą roboty pogłębiarskie na Zalewie Wiślanym i rzece Elbląg do 5 metrów głębokości i scalenie całej inwestycji — mówił Andrzej Adamczyk na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia.

I zapowiedział, że dzięki inwestycji do Elbląga będą mogły pływać statki o zanurzeniu do 4,5 metra, 20 metrach szerokości i 100 metrach długości. Adamczyk przyznał, że inwestycja pomoże rozwinąć się miastu i całemu regionowi.

Prace nad budową przekopu podzielono na trzy części. Aktualnie realizowany etap pierwszy obejmuje m.in. budowę kanału żeglugowego od strony Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego oraz portu osłonowego od strony Zatoki Gdańskiej. Powstaje również nowy układ drogowy z dwoma ruchomymi stalowymi mostami, dzięki którym ruch drogowy nad kanałem nie będzie zakłócony. Stworzony zostanie też punkt widokowy i wyspa, która pełnić będzie funkcję siedliska dla ptaków.

Drugi etap to m.in. przebudowa istniejącego toru wodnego na rzece Elbląg i budowa mostu obrotowego w miejscowości Nowakowo.

Ostatni, trzeci etap, to już roboty pogłębiarskie na Zalewie Wiślanym.
Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Dariusz #3065135 | 79.190.*.* 19 kwi 2021 13:53

    Pogłębienie do 5m, a statki o zanurzeniu do 4,5m. Czyli przy niskim poziomie wód będą szorować po dnie. Fajnie ...

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz