Niedziela, 16 maja 2021. Imieniny Andrzeja, Jędrzeja, Małgorzaty

Przekop Mierzei: ruszają prace na rzece Elbląg [ZDJĘCIA]

2021-04-20 17:04:29 (ost. akt: 2021-04-20 18:33:57)

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

We wtorek, 20 kwietnia, Urząd Morski w Gdyni podpisał umowę z firmą Budimex, która ma wykonać II etap inwestycji, jaką jest budowa kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Ta część ma pochłonąć 574 tysiące złotych.


Uroczyste podpisanie umowy odbyło się na terenie Portu Elbląg. Co dokładnie ma zrobić wykonawca? Przebudować tor wodny na rzece Elbląg na odcinku o długości około 10,4 km, wykonać kotwie gruntowe, umocnić brzegi oraz zbudować most obrotowy w Nowakowie.

— To wielkie wydarzenie dla polskiej gospodarki i dla Elbląga — mówił Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury. — Ta inwestycja przekroczyła półmetek. Właśnie w Elblągu podpisujemy umowy na prace, dzięki którym dostęp do tego miasta będzie zdecydowanie łatwiejszy. Inwestycja ta jest niezwykle ważna dla przyszłości Polski.

Podczas podpisania umowy głos zabrał także Marek Gróbarczyk, wiceminister infrastruktury. — Ten rok, który jest niezwykle trudny ze względu na sytuację pandemiczną, w żaden sposób nie odbił się negatywnie na rozwoju polskich portów — mówił Marek Gróbarczyk. — Dziś już możemy powiedzieć, że pierwszy kwartał, to wzrost przeładunków w Gdańsku, Gdyni, Szczecinie i Świnoujściu. Na tym korzysta kraj, gospodarka, porty, musi też skorzystać Elbląg. Dzisiejsza umowa, czyli kolejny etap realizacji zadań, jest niezwykle ważna pod kątem stworzenia swobodnego dostępu do samego portu w Elblągu. Naszym zobowiązaniem jest doprowadzenie tej drogi wodnej aż do samego portu. Mam nadzieję, że kolejny etap, a więc pogłębienie samego Zalewu Wiślanego, również rozstrzygniemy w tak szybkim tempie i zakończymy całość prac w 2023 roku.

— To dla województwa warmińsko-mazurskiego wielki dzień, ważne wydarzenie i krok milowy dla przyspieszenia rozwoju gospodarczego naszego województwa — zapewniał Artur Chojecki, wojewoda warmińsko-mazurski. — Dzisiaj uczestniczymy w historycznej dla naszego województwa chwili, kiedy przybliża się moment, w którym jeden z portów morskich, jakim jest port w Elblągu, ma olbrzymią szansę na wykorzystanie swojego potencjału i historycznych możliwości. Mam nadzieję, że zrealizowanie tej inwestycji pozwoli, w niedługim czasie, na wykorzystanie w pełni jego możliwości. Jestem przekonany o tym, że przełoży się to na rozwój wielu gałęzi gospodarki w Elblągu, ale także na rozwój transportu, co będzie korzystne dla całej Polski.
Jak dodał Dariusz Drelich, wojewoda pomorski, dzięki tej inwestycji Pomorze będzie połączone z Warmią i Mazurami nową drogą.

O pierwszym pomyśle na przekop wspomniał dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni. — Pamiętając o historii, tworzymy przyszłość — mówił Wiesław Piotrzkowski, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni. — Dokładnie 444 lata temu powstała pierwsza idea przekopania Mierzei Wiślanej. My dzisiaj realizujemy ten zamiar. Teraz bierzemy się za nieregulowaną rzekę Elbląg i most w Nowakowie. Przetarg na następny etap, czyli realizację prac pogłębiarskich, zamierzamy ogłosić jeszcze w tym roku. Jestem przekonany, że w marcu 2023 roku będziemy mogli powiedzieć, że inwestycja została zakończona.

Karolina Król


Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Gigi #3065221 | 37.248.*.* 20 kwi 2021 19:43

    574 tysi? Za taką kwotę to chyba te konferencję zrobili, bo na przekop to chyba za mało...

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. slayer #3065210 | 176.221.*.* 20 kwi 2021 18:06

    Kolejny ogrom kasy wywalony w błoto. Zainwestujcie w służbę więzienną to moze będziecie mogli liczyć na łagodniejsze traktowanie.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) ! - + odpowiedz na ten komentarz