Wtorek, 17 maja 2022. Imieniny Brunony, Sławomira, Wery

Od soboty będziemy mogli zanocować w lesie

2021-04-29 19:00:00 (ost. akt: 2021-04-29 16:49:59)
Pierwszego maja w całej Polsce rusza nowy program Lasów Państwowych pod nazwą „Zanocuj w lesie”

Pierwszego maja w całej Polsce rusza nowy program Lasów Państwowych pod nazwą „Zanocuj w lesie”

Autor zdjęcia: Nadleśnictwo Elbląg

Pierwszego maja w całej Polsce rusza nowy program Lasów Państwowych pod nazwą „Zanocuj w lesie”. Jego celem jest umożliwienie legalnego uprawiania aktywności związanych z przebywaniem w lesie, takich jak bushcraft, survival czy zwyczajna wycieczka do lasu z możliwością zatrzymania się na nocleg.

Na czym polega program i jak można z niego skorzystać?

W niemal wszystkich nadleśnictwach w Polsce zostały wyznaczone ok. 1 500-hektarowe obszary, na których każdy może przenocować w hamaku, namiocie czy na karimacie.

Trzeba jednak pamiętać, że bez zgłoszenia, w jednym miejscu można pozostać nie dłużej niż 2 dni, ani nie można przebywać w lesie w grupie większej niż 9 osób.

Jeśli planujemy dłuższy pobyt lub większą grupę należy taki fakt zgłosić do nadleśnictwa i uzyskać pozytywną odpowiedź.

Na takich obszarach będzie można rozpalać ogień, ale tylko w miejscach specjalnie do tego celu wyznaczonych. Przed wyjściem do lasu trzeba też sprawdzić informację, czy w tym samym czasie i miejscu nie jest planowane polowanie, lub, czy nie trwają akurat prace leśne.

Gdzie lokalnie będzie można przenocować w lesie?

— W Nadleśnictwie Elbląg z racji dużego zasięgu terytorialnego i bardzo zróżnicowanego terenu, wytypowaliśmy dwa obszary, już ponad rok temu — tłumaczy Jan Piotrowski, leśnik z Nadleśnictwa Elbląg.

I tłumaczy: — Na tych terenach odbywał się roczny pilotaż, sprawdzający, jak takie obszary będą funkcjonowały. W całej Polsce było 46 obszarów pilotażowych.

Obszar leśnictwa Dąbrowa i leśnictwa Jantar kontynuują niejako swoje istnienie, zmieniając się z obszaru pilotażowego na program „Zanocuj w lesie”. Wszelkie szczegóły, regulamin, mapy i linki do informacji na ten temat można znaleźć na stronie internetowej Nadleśnictwa Elbląg.

Warto też dodać, że nadleśnictwa, które brały udział w pilotażu tego programu, teraz testują możliwość korzystania z kuchenek gazowych. W związku z czym, przebywając w lasach nadleśnictwa Elblągw ramach programu „Zanocuj w lesie”, można nie tylko przenocować, ale także ugotować sobie jedzenie na kuchence gazowej, ale uwaga — na razie jedynie przez najbliższy rok.

— Zapraszamy do korzystania z lasu i prosimy o odpowiednie przygotowanie się do takiej aktywności oraz rozsądnego przebywania w lesie — zachęca Jan Piotrowski.

Nadleśnictwo Elbląg


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB