Piątek, 17 września 2021. Imieniny Franciszka, Lamberty, Narcyza

Programista to zawód przyszłości. Zapisz dziecko na bezpłatne zajęcia

2021-05-06 14:00:00 (ost. akt: 2021-05-06 11:15:55)
Celem akcji jest inspirowanie dzieci do tworzenia własnych gier, stron internetowych i aplikacji, aby zmienić bierne korzystanie z Internetu w aktywną kreację

Celem akcji jest inspirowanie dzieci do tworzenia własnych gier, stron internetowych i aplikacji, aby zmienić bierne korzystanie z Internetu w aktywną kreację

Autor zdjęcia: materiały organizatora

Programowanie jest świetnym treningiem dla mózgu — mówi Mikołaj Olszewski, programista, który już od pierwszej edycji Szkoły z Gigantami prowadzi webinary dla uczniów. Ekspert wyjaśnia nam, dlaczego warto zapisać dzieci na bezpłatne zajęcia z programowania.

Czego nauczyły organizatorów poprzednie edycje akcji?

— Poprzednie edycje przede wszystkim pokazały nam, że dzieci nie tylko z wielką chęcią spędzają swój wolny czas przed komputerem, poświęcając go w większości na granie w gry, ale i również chcą tworzyć swoje własne aplikacje czy strony. Uczestnicy zawsze byli ciekawi tego, jak programy są zbudowane, co nimi steruje, na ile różnych rzeczy program musi w danej chwili zwracać uwagę, czego jako ich użytkownicy nie widzimy. Możliwość samodzielnego zaprogramowania logiki gry czy aplikacji zawsze dawała im ogromną satysfakcję. Wykorzystując tę wiedzę, wraz ze znajomością różnych gier i środowisk programistycznych, dzieci są w stanie tworzyć swoje własne rozgrywki, łącząc naukę z rozrywką.

Z jakimi korzyściami dla uczniów wiąże się udział w akcji Szkoła z Gigantami?

— Uczniowie poznają nie tylko same języki programowania i związane z nim kluczowe zagadnienia takie jak zmienne, instrukcje warunkowe czy pętle, ale też dowiedzą się, w jaki sposób oprogramowane są poszczególne zachowania gry, aplikacji czy strony internetowej. Nauczą się również samodzielnie je kodować. Każdy uczestnik oprócz zdobycia nowej wiedzy pozna tajniki tworzenia gier, działania stron internetowych, a w trakcie zajęć będzie tworzył swoje własne aplikacje. Nie można zapomnieć również o możliwości sprawdzenia swojej wiedzy z zakresu matematyki podczas rozwiązywania stworzonych przez egzaminatorów CKE arkuszy testów ósmoklasisty oraz maturzysty.

— Dlaczego powinniśmy rozwijać umiejętności i pasje naszych dzieci już od najmłodszych lat?

— Każda pasja jest w stanie ukształtować cechy i umiejętności, które przydadzą się dziecku nie tylko w trakcie nauki, ale również w codziennym życiu w przyszłości. Programowanie jest świetnym treningiem dla mózgu. Logiczne, przyczynowo-skutkowe myślenie, cierpliwość, wytrwałość czy umiejętność samodzielnego rozwiązywania błędów to tylko kilka z cech, jakie jesteśmy w stanie rozwinąć. Dodatkowo pobudzamy u dziecka kreatywność. Są to umiejętności, które wykorzystamy, nie tylko tworząc aplikacje na komputerze.

Podsumowując — dlaczego warto zapisać się do Szkoły z Gigantami?

— Poza ogólnym rozwojem zdobywane na naszych zajęciach umiejętności pozwalają dziecku bliżej poznać sposób, w jaki działają komputery, internet, gry czy aplikacje oraz otwierają drogę do samodzielnego tworzenia własnych programów. Poznawane zagadnienia mogą służyć nie tylko do nauki i zabawy. Ich znajomość daje solidną bazę nawet do rozpoczęcia swojej przyszłej kariery w świecie IT, chociażby przez staże programistyczne. Przedstawiane przez nas języki i technologie są na bieżąco wykorzystywane przez programistów na całym świecie.

Mikołaj Olszewski: Przedstawiane przez nas języki i technologie są na bieżąco wykorzystywane przez programistów na całym świecie
Fot. materiały organizatora
Mikołaj Olszewski: Przedstawiane przez nas języki i technologie są na bieżąco wykorzystywane przez programistów na całym świecie


Czy to branża IT może okazać się w przyszłości głównym pracodawcą naszych dzieci?

— Zdecydowanie jest to branża, która idzie do przodu. W dzisiejszych czasach wszystko podlega cyfryzacji, a aby to osiągnąć potrzeba wykwalifikowanych programistów, których już nawet w chwili obecnej brakuje na rynku. Można to zauważyć, chociażby poprzez ilość ofert pracy w tym zawodzie. Najbardziej doświadczeni są szybko rozchwytywani. W przyszłości ilość aplikacji, jakie będą tworzone, oraz które będą musiały być rozwijane i wspierane, będzie się tylko zwiększać, co wskazuje, że pracy dla programisty nie powinno zabraknąć. Zdecydowanie programista jest to zawód przyszłości.

„Szkoła z Gigantami” to ogólnopolski cykl bezpłatnych webinarów z programowania i matematyki na kanale YouTube dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Zajęcia z podziałem na dwie grupy wiekowe: 7-11 oraz 12 -19 lat, prowadzone są przez najlepszych trenerów-programistów. Celem akcji jest inspirowanie dzieci do tworzenia własnych gier, stron internetowych i aplikacji, aby zmienić bierne korzystanie z Internetu w aktywną kreację.

Więcej informacji i rejestracja na wydarzenie dostępne na stronie www.szkolazgigantami.pl

Zajęcia będą prowadzone w dwóch grupach wiekowych: 7-11 oraz 12 -19 lat
Fot. materiały organizatora
Zajęcia będą prowadzone w dwóch grupach wiekowych: 7-11 oraz 12 -19 lat


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB