Poniedziałek, 14 czerwca 2021. Imieniny Bazylego, Elizy, Justyny

Niezwykłe odkrycie w zabytkowym budynku pocztowym w Elblągu

2021-05-08 17:39:36 (ost. akt: 2021-05-10 10:53:23)
Podczas prac remontowych w budynku odnaleziono 8 oryginalnych „kobyłek”, czyli otworów przeznaczonych do wywieszania flag

Podczas prac remontowych w budynku odnaleziono 8 oryginalnych „kobyłek”, czyli otworów przeznaczonych do wywieszania flag

Autor zdjęcia: Poczta Polska

Pochodzący z 1887 roku, zabytkowy kompleks architektoniczny Poczty Polskiej w Elblągu odkrywa tajemnice. Podczas prac remontowych w budynku, u szczytu elewacji odnaleziono 8 oryginalnych, niemieckich tzw. kobyłek, czyli otworów przeznaczonych do wywieszania flag. To niezwykłe znalezisko o znaczeniu historycznym.

Historia zabytkowego kompleksu elbląskich budynków pocztowych sięga XIX wieku. Urząd Pocztowy Elbląg 1 został zbudowany w 1887 roku przez firmę Otto Depmeyera – wykonawcę najokazalszych budowli miasta i okolicy na przełomie XIX i XX stulecia. Od chwili powstania aż do dzisiaj kompleks stanowi siedzibę poczty. Niegdyś na tym terenie stała okazała kamienica, będąca własnością dyrektora miejscowego banku. Co ciekawe – w maju 1807 roku w kamienicy tej nocował sam Napoleon Bonaparte.

W czasie II wojny światowej budynek cudem ocalał, choć uległ bardzo poważnym zniszczeniom. 30 maja 1945 w wyniku zezwolenia władz radzieckich na wejście do kompleksu pocztowego, teren wokół kompleksu pocztowego został całkowicie zrujnowany. Informacje o olbrzymiej skali dewastacji budynku w wyniku działań wojennych można znaleźć w licznych, historycznych relacjach świadków odbudowy, w tym przede wszystkim we wspomnieniach Pocztowców.

Elbląski budynek Poczty Polskiej jest dwupiętrowy, o dużej kubaturze, przykryty dachem dwuspadowym, z metalową wieżyczką nad elewacją boczną. Ceglane elewacje, dzielone zdobionymi lizenami charakteryzują się z bogatym zdobnictwem. Od frontu budynku umieszczono dwuarkadowe wejście w ryzalicie zwieńczonym dekoracyjnym szczytem. W połaciach dachu znajdują się niewielkie, prostokątne lukarny z ostrymi daszkami.

Zabytkowi stopniowo przywracana jest dawna świetność, dzięki prowadzonym pod kuratelą konserwatora zabytków i trwającym nadal pracom remontowym. Przy okazji oględzin i renowacji dachu budynku, uwagę zwrócono na 8 niezidentyfikowanych otworów, znajdujących się w górnym gzymsie. Otwory kazały się zachowanymi oryginalnie niemieckimi kobyłkami, przeznaczonymi do wywieszania flag. Zagadką pozostaje ustalenie, kiedy owe otwory powstały.

W związku z obchodami Dnia Flagi, Poczta Polska postanowiła wykorzystać to niezwykłe odkrycie architektoniczne. Na stronie czołowej budynku, przy wykorzystaniu zabytkowych kobyłek, wywieszono i umocowano 8 siedmiometrowych flag, o długości sięgającej górnej części okien parterowych.

źródłó: Poczta Polska


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB