Poniedziałek, 14 czerwca 2021. Imieniny Bazylego, Elizy, Justyny

Będą pieniądze dla szpitali powiatowych!

2021-05-12 14:00:00 (ost. akt: 2021-05-12 12:43:46)

Autor zdjęcia: K

Dziś (12 maja) posłanka Lewicy Monika Falej zorganizowała konferencję, podczas której przekazała informacje o pozyskaniu środków na pomoc szpitalom powiatowym. Z Krajowego Planu Odbudowy na ten cel ma zostać przeznaczonych aż 850 milionów euro.

— Ochrona zdrowia zawsze była dla nas priorytetem — mówiła posłanka Monika Falej. — Patrząc przez pryzmat niedostatków, jakie mają szpitale, zapytałam samorządy, jakie są potrzeby i kondycja tych placówek i jakie są możliwości poprawy ich sytuacji.

Jak wyjaśniała posłanka w Krajowym Planie Odbudowy udało się wywalczyć 850 milionów euro na to, żeby plan Marshalla dla Polski popandemicznej był jak najlepszy. — W tym są też pieniądze na szpitale powiatowe, które znajdują się w bardzo złej sytuacji — tłumaczyła Monika Falej. — Ponad 3,5 miliarda złotych wynosi zadłużenie tych szpitali, a ponad 15 miliardów wynosi zadłużenie wszystkich szpitali w Polsce. To jest bardzo duży problem. Te pieniądze będą właśnie na sprzęt czy na remonty.

— Zaledwie 38 procent Polek i Polaków jest zadowolonych z ochronnych zdrowia. To pokazuje, jaki do będzie zastrzyk pieniędzy dla tego obszaru — dodawała posłanka. — Istotne jest też to, żeby te pieniądze trafiły do naszego regionu.

Jaka jest sytuacja elbląskiego szpitala? — Szpital im. Jana Pawła II w Elblągu jest, według nas bardzo dobrze zarządzany — mówił Ryszard Klim. — Jest to jeden z nielicznych szpitali, który, przynajmniej do 2019 roku nie miał zadłużeń. Jedynie likwidację oddziału ginekologicznego oceniamy krytycznie. Poza tym doceniamy inwestycje, które tu się dzieją. Te dodatkowe pieniądze na powiatową służbę zdrowia są szansą także dla elbląskiej placówki.

KKomentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB