Piątek, 25 czerwca 2021. Imieniny Łucji, Witolda, Wilhelma

Dzwoniąc pod 998 nie porozmawiasz już ze strażakiem

2021-05-13 16:00:00 (ost. akt: 2021-05-13 11:51:39)
zdjęcie ilustracyjne - archiwum

zdjęcie ilustracyjne - archiwum

Autor zdjęcia: Marek Lewandowski

Od wtorku 11 maja dzwoniąc m.in. z Elbląga i Braniewa pod 998, połączymy się z Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Olsztynie. A od 17 maja już wszystkie wywołania kierowane na numer alarmowy 998 w województwie warmińsko-mazurskim będą obsługiwane przez olsztyńskie CPR.

Te zmiany to efekt przełączania i koncentracji numeru 998 na 112. Na podstawie harmonogramu z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w województwie warmińsko-mazurskim prace przełączeniowe potrwają do 17 maja.

Zgodnie z harmonogramem 11 maja zmiany weszły w życie w Działdowie, Elblągu, Braniewie i Nowym Mieście Lubawskim. W środę 12 maja przełączono Ełk, Giżycko, Gołdap i Olecko. Czwartek to Pisz, Węgorzewo, Bartoszyce i Iława, piątek — Kętrzyn, Lidzbark Warmiński i Mrągowo, a w poniedziałek prace przełączeniowe na Warmii i Mazurach zamkną Nidzica, Ostróda i Szczytno.

— Od wtorku od godziny 11 wszelkie połączenia na numer 998 są odbierane przez Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Olsztynie. 90 procent zgłoszeń w ciągu ostatnich dwóch lat było kierowane na 112, co oznacza, że ten numer alarmowy się przyjął. Tak naprawdę my zgłoszeń alarmowych na 998 mieliśmy już bardzo mało. Przełączenie nie wpływa na jakość niesionej pomocy, telefony odbierane są po prostu w jednym miejscu, a my otrzymujemy od CPR gotową informację na temat wyjazdu i możemy dysponować siły na miejsce zdarzenia — tłumaczy Krzysztof Karolkiewicz, oficer prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Elblągu.

Podobne zmiany wprowadzono już w województwach podlaskim, lubelskim, podkarpackim, małopolskim i świętokrzyskim. W kolejnych terminach zmiany wprowadzane będą w województwach mazowieckim, pomorskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim, śląskim, opolskim, dolnośląskim, lubuskim, wielkopolskim i zakończą się zachodniopomorskim 4 listopada.

Szczegółowy harmonogram prac przełączeniowych znaleźć można tutaj.


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB