Co z tegorocznymi obchodami Dni Elbląga?

2021-05-13 14:22:36(ost. akt: 2021-05-13 14:48:28)
Czy w tym roku odbędą się Dni Elbląga?

Czy w tym roku odbędą się Dni Elbląga?

Autor zdjęcia: archiwum DE

W ubiegłym roku, w związku z pandemią, nie odbyły się dwa największe elbląskie wydarzenia — Dni Elbląga i Święta Chleba. W tym roku Dni Elbląga mają się odbyć, ale nadal nie wiadomo w jakiej formie.
Podczas dzisiejszego spotkania elbląskiej Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki pojawił się temat tegorocznych obchodów Dni Elbląga.

Głos w tej sprawie zabrał Adam Jocz: — W tej chwili przygotowujemy się dwutorowo do organizacji Dni Elbląga. Pierwszy sposób jest tradycyjny, aczkolwiek obostrzenia związane z zakazem organizacji imprez i koncertów ciągle obowiązują. Mamy bardzo poważne obawy, czy w tej formie tradycyjnej Dni Elbląga będą mogły zostać zorganizowane.

Dyrektor Departamentu Promocji, Kultury i Turystyki kontynuował: — Mamy informacje sprzed paru dni, że inne festiwale, które miałyby się odbywać w czerwcu i lipcu, zostały już odwołane, albo przeniesione na inne terminy, ale żeby nie pozbawiać elblążan jakiejkolwiek rozrywki czy rekreacji, planujemy inną wersję Dni Elbląga. Ze względu na obostrzenia chcielibyśmy, by były one rozłożone w czasie na kilka dni, szczególnie weekendowych. W tej chwili trwają prace nad tym, żeby skumulować te wydarzenia w ten pierwotny czas 26 czerwca, kiedy miałyby się odbywać Dni Elbląga. Nie chciałbym zdradzać szczegółów, ponieważ nadal trwają rozmowy i przygotowania.

Adam Jocz przyznał, że na tę chwilę nie znaleźli się sponsorzy chętni wspomóc organizację tradycyjnej wersji Dni Elbląga.

— Wszyscy sponsorzy się wycofali. Nikt na tę chwilę nie chce podjąć się sponsorowania takiej imprezy. To nie tylko nasz problem, to również problem innych imprez, które mają odbywać się w Polsce, przynajmniej jeśli chodzi o ten okres czerwcowy i początek lipca. Departament, w związku z tym, że Dni Elbląga oprócz tych koniecznych zamówień, które są potrzebne do przygotowania imprezy, własnymi siłami wiele rzeczy już przygotował — zamówienie artystów, scenotechnika — jedynie problemem jest kwestia możliwości zorganizowania samej imprezy masowej — przekazał Jocz.

I zakończył: — Reasumując, Dni Elbląga się odbędą. Być może w innej formie — zgodnie z obostrzeniami, które będą obowiązywać. Myślę, że po 5 czerwca, będzie poluzowanie i większość z tych rzeczy wariantowych, które planujemy, będzie można zorganizować.