Poniedziałek, 14 czerwca 2021. Imieniny Bazylego, Elizy, Justyny

Wirtualna Regioteka: Dzieje zakonów na terenie północnej Polski

2021-05-14 20:00:00 (ost. akt: 2021-05-14 10:44:38)
Kolejne spotkanie z cyklu Wirtualna Regioteka już we wtorek 18 maja

Kolejne spotkanie z cyklu Wirtualna Regioteka już we wtorek 18 maja

Autor zdjęcia: Biblioteka Elbląska

We wtorek, 18 maja, o godz. 17:00 odbędzie się kolejne spotkanie w ramach „Wirtualnej Regioteki”. Gościem będzie profesor Rafał Kubicki, autor książki poświęconej studiom z dziejów zakonów w Prusach Krzyżackich, Królewskich i Zachodnich.


Rafał Kubicki – historyk, mediewista, pracownik Instytutu Historii Uniwersytetu Gdańskiego (Zakład Historii Powszechnej Średniowiecza). Zainteresowania badawcze koncentruje na dziejach monastycyzmu, historii społeczno-gospodarczej władztwa zakonu krzyżackiego w Prusach, mieszczaństwie późnośredniowiecznym oraz strukturach wiejskich w średniowieczu i okresie nowożytnym. Autor licznych artykułów i monografii. Tylko w ostatnich dwóch latach ukazały się aż dwie monografie prof. Kubickiego, tj. „Testamenty elbląskie. Studium z dziejów miasta i jego mieszkańców w późnym średniowieczu”, Gdańsk 2020 oraz „Prussia Monastica. Studia z dziejów zakonów w Prusach Krzyżackich, Królewskich i Zachodnich (od XIII do połowy XIX w.)”, Gdańsk 2021.

O książce „Prussia Monastica. Studia z dziejów zakonów w Prusach Krzyżackich, Królewskich i Zachodnich (od XIII do połowy XIX w.)” z opisu wydawcy:
Książka zawiera studia dotyczące wybranych aspektów życia monastycznego w Prusach Krzyżackich, Królewskich i Zachodnich od XIII do połowy XIX w. Większość opracowań poświęcono działalności zakonów mendykanckich (dominikanów i franciszkanów). Choć poszczególne prace przedstawiają różne zagadnienia szczegółowe i obejmują bardzo długi czas, to w sumie składają się na spójny obraz funkcjonowania instytucji klasztornych na tych terenach, dając świadectwo ich niezwykłej umiejętności przystosowania się do zachodzących zmian.

Biblioteka Elbląska
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB