Poniedziałek, 14 czerwca 2021. Imieniny Bazylego, Elizy, Justyny

Co dalej z przedszkolem?

2021-05-14 14:00:00 (ost. akt: 2021-05-18 08:33:06)

Autor zdjęcia: Tomasz Sielicki, burmistrz Braniewa/facebook.com

Braniewskie przedszkole „Bajka” przechodzi reorganizację. Na początku kwietnia miasto podało do publicznej wiadomości informacje o wypowiedzeniu dzierżawy obecnej dyrektor placówki. Jak teraz wygląda sytuacja?


— Z końcem marca bieżącego roku wypowiedziałem umowę dzierżawy dla Przedszkola Niepublicznego "Bajka”" prowadzonego przez Mirosławę Niską z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia tj. do końca czerwca — przypomina Tomasz Sielicki, burmistrz Braniewa. Powodów wypowiedzenia nazbierało się wiele. Dzierżawca przez wiele lat prowadził działalność zarobkową na obiekcie gminy i nie dbał o jego stan. Pani Mirosława w czerwcu 2019 roku wystąpiła do Gminy Miasta Braniewa z pismem o wypłacenie nieprawidłowo według niej wypłaconej subwencji oświatowej w latach 2010-2016, na kwotę niemal dwóch milionów złotych. Miasto Braniewo nie zgodziło się na to, w związku z czym dotychczasowy dzierżawca złożył pozew do Sądu Okręgowego, który został oddalony.

Jak zaznacza burmistrz, chodzi głównie o prezentowaną postawę — niezainteresowanie jakąkolwiek formą kompromisu. — Od mieszkańców i rodziców również dochodziły słuchy, "że pani nosi się z zamiarem zamknięcia działalności, więc jej nie zależy" — kontynuuje burmistrz. — Stojąc na straży finansów publicznych, nie zgadzam się z taką postawą i nie widzę możliwości dalszej współpracy.

Jak się okazało, z wnioskiem o wydzierżawienie obiektu od lipca wystąpiła Spółdzielnia Socjalna w Braniewie, która chce w tym obiekcie prowadzić przedszkole. — Spółdzielnia Socjalna jest podmiotem ekonomii społecznej, a jej celem jest prowadzenie działalności w sferze działań publicznych, działalności oświatowo-kulturalnej oraz społecznej na rzecz swoich członków i lokalnego środowiska — tłumaczy Tomasz Sielicki. — Spółdzielnia jest bardzo dobrze przygotowana do prowadzenia działalności, przygotowuje niezbędne dokumenty do rejestracji podmiotu i w chwili obecnej stara się o dofinansowanie. Zaplanowane są wstępne zakupy i drobne remonty. Nadto, pomysłów na różne formy działalności w obiekcie jest wiele. Kandydatka na dyrektora przedszkola jest wysoko wykwalifikowaną osobą z wieloletnim doświadczeniem i mocno pracuje nad przygotowaniem działalności. Zadeklarowałem również współpracę wszystkim obecnym pracownikom przedszkola, co oczywiście w dużej mierze zależy od posunięć ich dotychczasowego pracodawcy.

Jak, według burmistrza obecnie wygląda sytuacja przedszkola? — W tej chwili pracodawcą jest pani Mirosława i jak potraktuje swoich pracowników, zależy od niej. Gmina nie ma na te działania żadnego wpływu. Dla rodziców wszystkie warunki uczęszczania ich dzieci do nowego przedszkola pozostają bez zmian. W chwil obecnej gmina rozpoczęła proces przejęcia obiektu, gdzie należy sprawdzić stan techniczny, przeprowadzić oględziny obiektu i inwentaryzację. Na dzień dzisiejszy dzierżawca nie odpowiada na pisma wzywające do przedłożenia książki budowlanej obiektu. Czynimy wszelkie starania, aby jak najszybciej zapewnić opiekę przedszkolną dla naszych małych mieszkańców.

Przed publikacją tego artykułu, mimo podjętych prób, nie udało nam się skontaktować z dyrektorką przedszkola.

K

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB