Niedziela, 13 czerwca 2021. Imieniny Antoniego, Gracji, Lucjana

Zielone światło dla Zielonego Budżetu

2021-05-15 16:55:03 (ost. akt: 2021-05-15 17:00:47)

Autor zdjęcia: fot. archiw. Marek Lewandowski

Będą pieniądze na zielone projekty w Elblągu proponowane przez mieszkańców. Z inicjatywy nieformalnej elbląskiej grupy Bez Lipy miasto Elbląg zdecydowało się przeznaczyć w tym roku 30 tysięcy złotych na ten cel.

Przypomnijmy, w marcu grupa Bez Lipy zwróciła się do władz Elbląga oraz radnych
o wydzielenie w Budżecie Obywatelskim puli na tzw. projekty zielone, czyli nasadzenia roślinności na terenie miejskim. Okazało się, że ustawa o samorządzie gminnym nie zezwala na dzielenie Budżetu Obywatelskiego na kategorie tematyczne. Wobec czego Urząd Miejski zaproponował przeznaczenie na ten pomysł dodatkowych środków.

W najbliższych tygodniach wypracowane będą szczegółowe zasady podziału wspomnianej kwoty.

- Będziemy dążyli do tego, żeby to elblążanie w jak największym stopniu mogli decydować o wydatkowaniu tych pieniędzy – mówią przedstawiciele Bez Lipy. - Dla nas to mały - wielki krok do zazielenia naszego miasta. I już teraz zachęcamy wszystkich mieszkańców do rozejrzenia się, w których miejscach warto zainwestować.

Dodajmy, że Budżet Zielony z powodzeniem funkcjonuje już w wielu polskich miastach (Gdańsk, Poznań, Lublin, Katowice, Zielona Góra, Łódź). Środki z tej puli budżetu miejskiego są przeznaczane m.in. na budowę nowych lub przekształcenia istniejących przestrzeni rekreacyjnych, budowę parków kieszonkowych, renowację i modernizację istniejących terenów zieleni, czy budowę ogrodów deszczowych

Wszelkie pomysły i sugestie dotyczące Zielonego Budżetu w Elblągu można przesyłać na adres bezlipy.el@gmail.com. Zachęcamy również do kontaktu poprzez profil na Facebooku (link: www.facebook.com/bezlipy.el).

inf. nadesłana


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB