Poniedziałek, 14 czerwca 2021. Imieniny Bazylego, Elizy, Justyny

Dla Jerzego liczył się Elbląg

2021-05-17 18:00:00 (ost. akt: 2021-05-17 14:40:45)

Autor zdjęcia: archiwum prywatne Rafał Traks

Tak napisał w poście na facebooku elbląski radny Rafał Traks. W niedzielę, 16 maja 2021 roku odszedł poseł i były prezydent Elbląga Jerzy Wilk. Wspominają go jego najbliżsi współpracownicy, ale także polityczni przeciwnicy.

„Mój cel — to Elbląg przyjazny, otwarty na inwestorów i mieszkańców, nowoczesny i wspierający rodziny, zarządzany sprawnie i uczciwie” — czytamy na stronie Jerzego Wilka.

— Jerzego znałem już od 20 lat — mówi Rafał Traks, elbląski radny z klubu PiS. — To on uczył mnie jak być politykiem. Cała moja historia związana z elbląską polityką została ukształtowana właśnie dzięki niemu. Dla mnie Jurek zawsze był autorytetem, człowiekiem o wielkim sercu, który nad każdym potrafił się pochylić i z każdym potrafił porozmawiać. Bez względu na poglądy czy dzielące różnice, zawsze szukał kompromisu. W moim sercu na zawsze zostanie człowiekiem, który z każdym potrafił znaleźć porozumienie. Zawsze traktowałem go jako przyjaciela.

Posła wspomina także Marek Pruszak, który był wiceprezydentem za czasów prezydentury Jerzego Wilka. — Współpracowaliśmy wspólnie przez wiele lat w elbląskim samorządzie. Był on wzorem radnego, który dociekliwie analizował budżet miasta i potrafił być bardzo konsekwentny. Przez kilka kadencji był przewodniczącym komisji rewizyjnej. Ja uczyłem się od niego sztuki polityki samorządowej. W trakcie jego krótkiej, półtorarocznej kadencji, udało mu się, jako prezydentowi miasta, dokonać wielu istotnych rzeczy, jak choćby dokończyć inwestycje drogowe dwóch głównych arterii miasta. Poza tym dzięki niemu mamy Centrum Rekreacji Wodnej „Dolinka”. On wówczas zrezygnował z pieniędzy na stadion i przerzucił je na basen dla mieszkańców, bo elblążanie bardzo tego oczekiwali. Jako poseł był bardzo zaangażowany w budowę przekopu przez Mierzeję Wiślaną. Szkoda, że nie doczekał końca tej inwestycji.

Jako człowieka Marek Pruszak wspomina Jerzego Wilka, jako uśmiechniętą i życzliwą osobę. — Jako poseł bardzo był zaangażowany w pomoc wielodzietnej rodzinie ze wsi spod Braniewa. Pomagał zresztą bardzo wielu rodzinom. Godzinami rozmawialiśmy o sprawach miasta i o jego rozwoju. Jego biuro poselskie tętniło życiem. Wiele razy organizował wystawy patriotyczno-historyczne wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej. Organizował też prelekcje z historykami. Bardzo nam będzie brakowała tego wyjątkowego człowieka, który właściwie całe swoje dorosłe życie poświęcił Elblągowi.

— Z Jerzym znaliśmy się już bardzo wiele lat — opowiada Janusz Hajdukowski z klubu radnych PiS. — To był bardzo porządny i uczciwy człowiek. Był też dobroczynny, pomagał wszystkim, którzy tej pomocy potrzebowali. To bardzo trudny dla mnie czas. Przyjaźniliśmy się z Jerzym i jest mi bardzo przykro z powodu jego śmierci.

Zmarłego wspomina również senator Jerzy Wcisła z opozycji. — Nie mogę powiedzieć, że Jerzy Wilk był moim przyjacielem — mówi. I kontynuuje: — Lecz w pewnym sensie był moim mentorem. Był już radnym, kiedy zaczynałem pracę w samorządzie. Pracowaliśmy wspólnie, a gdy znaleźliśmy się po innych stronach barykady, to przez dwadzieścia lat naszej znajomości nie pamiętam ani jednej sytuacji, abyśmy sprzeczali się o inne sprawy niż merytoryczne, dotyczące Elbląga. Myślę, że Jerzy Wilk zapisał się w Elblągu w sposób trwały i będzie dobrze wspominany. Składam wyrazy współczucia rodzinie i najbliższym Jerzego Wilka.

Jerzy Wilk urodził się 15 marca 1955 roku w Elblągu. Absolwent Wyższej Szkoły Zarządzania i Przedsiębiorczości w Warszawie. Wykształcenie ekonomiczne, studia ukończone z wyróżnieniem na kierunku zarządzanie i marketing. Z zawodu ekonomista, przedsiębiorca z zamiłowania społecznik i samorządowiec.
Jak podaje wikipedia „Jerzy Wilk w 2001 wstąpił do Prawa i Sprawiedliwości, w którym wszedł w skład zarządu regionalnego w Elblągu. W 2005 był szefem okręgowego sztabu wyborczego PiS w Elblągu w wyborach parlamentarnych i prezydenckich.

Wielokrotny radny Elbląga. M.in. szefował klubom radnych i komisjom rewizyjnym. W latach 2006–2013 był wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej w Elblągu. W wyborach samorządowych w 2006 i 2010 bezskutecznie ubiegał się o urząd prezydenta Elbląga, uzyskując w obydwu mandat radnego miasta.

W 2013 został kandydatem PiS na prezydenta Elbląga w przedterminowych wyborach. W wyborach parlamentarnych w 2015 uzyskał z listy PiS mandat poselski.

Karolina Król


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB