Czwartek, 7 lipca 2022. imieniny: Estery, Kiry, Rudolfa

Świetlica to dopiero początek

2021-05-18 16:00:00 (ost. akt: 2021-05-19 08:18:38)
15 maja był wyjątkowym dniem nie tylko dla mieszkańców Śliwicy, ale i całej gminy

15 maja był wyjątkowym dniem nie tylko dla mieszkańców Śliwicy, ale i całej gminy

Autor zdjęcia: Gmina Rychliki

W minioną sobotę odbyło się uroczyste otwarcie nowej świetlicy wiejskiej w gminie Rychliki. Nowy budynek ucieszył mieszkańców Śliwicy, a już niebawem miejsce, służące integracji zyska Powodowo.

15 maja był wyjątkowym dniem nie tylko dla mieszkańców Śliwicy, ale i całej gminy. Na jej mapie pojawiło się bowiem miejsce, służące integracji lokalnej społeczności, które jest już prawie gotowa do użytku.


Na uroczystość otwarcia świetlicy przyjechało wielu zaproszonych gości w tym wicewojewoda warmiński-mazurski Sławomir Sadowski, zastępca dyrektora KOWR Marcin Kazimierczuk, przewodniczący Rady Gminy Rychliki Tadeusz Kruk, pracownicy Urzędu Gminy oraz mieszkańcy sołectwa. Ksiądz Proboszcz Zbigniew Pieczuro dokonał poświęcenia nowego obiektu, natomiast Wójt Zbigniew Lichuszewski wręczył podziękowania osobom zaangażowanym w pomysł, przygotowanie projektu i realizację budowy.

– Jeszcze tylko formalności związane z oficjalnym zakończeniem odbiorów i mieszkańcy będą mogli rozpocząć korzystanie z nowego obiektu, które rozpocznie się zapewne od wyposażania go w niezbędny sprzęt. Budynek składający się z sali głównej, toalety oraz aneksu kuchennego wyposażono w nowoczesne ogrzewanie podłogowe na izolowanej płycie. Po oficjalnej uroczystości mieszkańcy świętowali przy grillu na boisku w Śliwicy – relacjonuje wójt gminy Rychliki Zbigniew Lichuszewski.

I dodaje: – Mieszkańcy są bardzo zadowoleni. Stary budynek, który był w stanie tragicznym, został zburzony – to nie był więc remont, a budowanie nowej świetlicy od podstaw. Mam nadzieję, że jej powstanie przede wszystkim spowoduje jeszcze większą integrację społeczności sołectwa, które samo w sobie ma ogromny potencjał.

Tak wyglądał budynek, na którego miejscu pojawiła się nowa świetlica
Fot. Urząd Gminy Rychliki
Tak wyglądał budynek, na którego miejscu pojawiła się nowa świetlica


To nie koniec dobrych wiadomości.

– Mamy zlecone wykonanie dokumentacji projektowej na świetlicę w Powodowie. Tamtejszy budynek, oprócz tradycyjnego zadania, miałby jeszcze jedno – miejscowość jest typowo sportowa, ma swoją drużynę – Pamę Powodowo – więc chcielibyśmy, by jedno skrzydło świetlicy pełniło funkcję przebieralni dla drużyn gości i gospodarzy – przekazuje wójt.

W gminie Rychliki zaplanowano jeszcze szereg kolejnych inwestycji, bo jak podkreśla Zbigniew Lichuszewski, rozwój okolicznych terenów i wsłuchiwanie się w potrzeby mieszkańców, to jego priorytety.

– Już w czwartek otwieramy oferty na przetarg dotyczący drogi gminnej Marwica – Topolno Wielkie, na której remont otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokoście prawie 800 tysięcy złotych. Mieszkańcy, którzy czekali kilkanaście lat na to, żeby przesiąść się z drogi szutrowej na asfaltową, pewnie jeszcze w tym roku doświadczą nowego komfortu – zdradza wójt.

Na remonty dróg gminnych udało się pozyskać jeszcze dodatkowe środki w wysokości pół miliona złotych – te pieniądze przeznaczone zostaną na remont drogi do cmentarza w Rychlikach, drogę do miejscowości Domki i inne krótsze odcinki dróg gminnych.

Kolejne zadania, na których realizację liczy Zbigniew Lichuszewski to stworzenie oczyszczalni ścieków w Jankowie i Wysokiej.

Jeżeli chodzi o tę pierwszą, wniosek już czeka w Urzędzie Marszałkowskim na rozpatrzenie. Koszt zadania szacowany jest na 1,5 miliona, więc dodatkowe środki są naprawdę niezbędne.

– Czekamy też na informację od rządu, czy dostaniemy dofinansowanie na oczyszczalnię ścieków w miejscowości Wysoka, bo w tej sprawie również składaliśmy odpowiedni wniosek. Państwo obiecuje środki na tereny popegeerowskie, więc bardzo liczymy na to, że uda nam się te pieniądze pozyskać – podsumowuje wójt.