Piątek, 1 lipca 2022. imieniny: Bogusza, Haliny, Mariana

Co jest grane? Repertuar Kina Światowid

2021-05-20 18:00:00 (ost. akt: 2021-05-20 12:34:08)
Repertuar Kina Światowid: Każdy znajdzie coś dla siebie

Repertuar Kina Światowid: Każdy znajdzie coś dla siebie

Autor zdjęcia: Materiały prasowe Kina Światowid

Już w najbliższy piątek Kino Światowid zaprasza przed wielki ekran. A wśród kinowych propozycji mnóstwo ciekawych filmów, które zainteresują i małych, i dużych widzów. Sprawdź repertuar.

1. BIURO DETEKTYWISTYCZNE LASSEGO I MAI


21 – 27 maja

Biuro detektywistyczne Lassego i Mai
Fot. Materiały prasowe Kina Światowid
Biuro detektywistyczne Lassego i Mai


Od 21 do 27 maja Kino Światowid zaprasza na film familijny "Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Rabuś z pociągu". Nieustraszona para młodych detektywów znów na tropie. Tym razem poszukują rabusia, który okradł pociąg. Niespodziewanie podejrzanych robi się więcej. Kto i jak zatem ukradł fortunę z pędzącego ekspresu?

Przed Lassem i Mają trudna, kryminalna zagadka. Z więzienia uciekł złodziej skazany za kradzież wielkiej sumy pieniędzy z pędzącego pociągu! Dwójka detektywów włącza się w tropienie mężczyzny, ale nagle znajduje się ktoś, kto twierdzi, że poszukiwany jest niewinny. Lasse i Maja badają tajemniczą sprawę okradzionego pociągu: analizują fakty i zgromadzone dowody. Pojawia się coraz więcej pytań i wątpliwości. Sytuację dodatkowo utrudnia policja, która… zamyka biuro młodych detektywów! Tymczasem zbliża się kolejny transport dużej sumy pieniędzy. Czy rabuś znów się ujawni? Finał sprawy jak zwykle okaże się zaskakujący! Najnowszy film o brawurowych detektywach oparty na serii książek „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai” autorstwa Martina Widmarka.

Reżyseria: Moa Gammel
Obsada: Nils Kendle, Polly Stjärne, Rani Pyne, Alexej Manvelov
Produkcja: Szwecja 2020
Czas: 82 min.

2. CO W DUSZY GRA


21 maja – 3 czerwca

Fot. Materiały prasowe Kina Światowid
"Co w duszy gra"


Od 21 maja do 3 czerwca Kino Światowid zaprasza na animację Disneya nagrodzoną tegorocznym Oscarem - "Co w duszy gra".

Co sprawia, że ty to jesteś TY? Zapraszamy na premierę nowego filmu PixarAnimationStudios „Co w duszy gra”. Joe Gardner, nauczyciel muzyki w szkole, dostaje życiową szansę, aby zagrać w najlepszym jazzowym klubie w mieście. Ale jeden nieostrożny krok sprawia, że prosto z nowojorskiej ulicy dostaje się w Przedświaty - niezwykłe miejsce, gdzie nowe dusze, zanim zejdą na Ziemię, otrzymują osobowość, dziwactwa i pasje. Zdeterminowany, żeby odzyskać swoje życie, Joe zaprzyjaźnia się z młodą duszą – 22, która nie rozumie, dlaczego doświadczenie bycia człowiekiem jest aż tak pociągające. Podczas gdy Joe stara się przekonać 22, że życie jest wspaniałe, sam znajduje odpowiedzi na najważniejsze pytania.

Reżyseria: Pete Docter
Produkcja: USA 2020
Czas: 100 min.

3. LUDZKI GŁOS


21 – 27 maja

Ludzki głos
Fot. Materiały prasowe Kina Światowid
Ludzki głos


Sensacja festiwalu w Wenecji, hołd złożony największej europejskiej aktorce przez ikonę europejskiego kina. „Ludzki głos” to średniometrażowy, pierwszy wspólny film Pedra Almodóvara i Tildy Swinton, a zarazem pierwszy zrealizowany po angielsku tytuł w dorobku hiszpańskiego reżysera. Seanse w Kinie Światowid od 21 do 27 maja.

Główna bohaterka – zakochana, poniżona, zdesperowana – prowadzi ostatnią telefoniczną rozmowę z mężczyzną, który od niej odszedł. W mieszkaniu w towarzystwie spakowanych walizek kochanka i jego osieroconego psa, miotając się od wściekłości do smutku, trawi miłosną katastrofę. Sięga po pigułki, chwyta za siekierę, rozlewa benzynę: chciałaby zabić siebie, chciałaby zniszczyć jego, chce zagrać rolę życia w dramacie zwanym rozstaniem. Zmienia kostiumy i maski, przymierza konwencje, błaga, krzyczy i szepcze: sprawdza, czy ta historia powinna skończyć się tragedią czy może jednak... happy endem?

Filmowi towarzyszy arcyciekawa rozmowa, w której reżyser i jego nowa muza dopowiadają ten wątek. Rozdzieleni przez pandemię, ze swoich domów mówią o pracy nad filmem, miłości do kina, inspiracjach i – wspólnych! – planach na niedaleką przyszłość.

Reżyseria: Pedro Almodóvar
Obsada: Tilda Swinton
Produkcja: Hiszpania 2020
Czas: 30 + 45 min

4. OJCIEC


21 maja – 3 czerwca

Fot. Materiały prasowe Kina Światowid
"Ojciec"


Od 21 maja do 3 czerwca Kino Światowid zaprasza na film "Ojciec". To przejmujący obraz o przemijaniu i miłości. Oscara za najlepszą rolę pierwszoplanową w tym filmie otrzymał sir Anthony Hopkins.

Laureatka Oscara, Olivia Colman gra Annę, która stara się opiekować 80-letnim ojcem, Anthonym (Anthony Hopkins, laureat Oscara). Anne martwi się stanem ojca, który wykazuje oznaki demencji. Anthony ma raz lepsze raz gorsze dni, potrafi kaprysić, odrzuca kolejnych opiekunów, proponowanych przez córkę. Anna widzi jak ojciec powoli gaśnie.

Film wspaniale pokazuje relacje ojca i córki, jest pełen refleksji nad kruchością ludzkiego życia.

Reżyseria: Florian Zeller
Obsada: Anthony Hopkins, Olivia Colman
Produkcja: Wielka Brytania 2020
Czas: 97 min.

5. NOMADLAND


22 i 23 maja

Nomadland
Fot. Materiały prasowe Kina Światowid
Nomadland


22 i 23 maja Kino Światowid zaprasza na przedpremierowe pokazy filmu "Nomadland". Produkcja w reżyserii ChloéZhao zdobyła 3 Oscary m.in. Frances McDormand otrzymała statuetkę dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej.

Fern (Frances McDormand) pakuje swojego vana i wyrusza w drogę jako współczesna nomadka, po tym jak w wyniku recesji straciła właściwie cały swój dotychczasowy dobytek. Nomadland, trzeci film fabularny reżyserki ChloéZhao, przedstawia historię Lindy May, Swankie i Boba Wellsa, prawdziwych nomadów, którzy stają się mentorami i towarzyszami Fern podczas jej podróży po rozległym amerykańskim Zachodzie.

Reżyseria: Chloé Zhao
Obsada: Frances McDormand, David Strathairn, Linda May, Charlene Swankie
Produkcja: USA 2020
Czas: 108 min.

6. PSY I KOTY 3: ŁAPA W ŁAPĘ


21 maja – 3 czerwca

Fot. Materiały prasowe Kina Światowid
"Psy i koty 3: Łapa w łapę"


Od 21 maja do 3 czerwca Kino Światowid zaprasza na projekcje przygodowej animacji dla całej rodziny - "Psy i koty 3: Łapa w łapę".

Mija 10 lat od stworzenia zaawansowanego międzygatunkowego systemu ochrony, opracowanego i monitorowanego zarówno przez koty, jak i psy. Jego celem jest utrzymanie pokoju w przypadku sporów. Ale pewien złoczyńca, spec od techniki, włamuje się do sieci bezprzewodowych. Przejmuje kontrolę nad częstotliwościami, słyszanymi tylko przez zwierzęta, doprowadzając do konfliktu. Globalna wojna między psami a kotami ZNOWU WYBUCHA. Zespół początkujących i niedoświadczonych agentów będzie musiał zawierzyć starym, dobrym zwierzęcym instynktom w celu przywrócenia powszechnego porządku i pokoju między dwoma gatunkami.

Reżyseria: Sean McNamara
Obsada: Melissa Rauch, Max Greenfield, George Lopez
Produkcja: USA 2020
Czas: 84 min.

7. ŚCIANA CIENI


21 – 27 maja

Ściana cieni
Fot. Materiały prasowe Kina Światowid
Ściana cieni


Prawdziwa gratka dla miłośników himalaizmu. Doceniany na całym świecie dokument "Ściana cieni" od 21 do 27 maja w Kinie Światowid.

We wschodnim Nepalu znajduje się jedna z ostatnich świętych gór Szerpów, Kumbhakarna, nazwana tak na cześć mitycznego giganta, który przez pół roku spał, a potem w wielkim głodzie pożerał wszystko, co stanęło mu na drodze. Ochroną świętego oblicza Kumbhakarny zajmują się buddyjscy mnisi i Szerpowie z wioski u podnóża góry. Tymczasem w zachodnim świecie Khumbakarna znana jest jako „Jannu” i słynie z niezdobytej wschodniej ściany, jednego z najtrudniejszych wyzwań we współczesnym alpinizmie. Jannu sięga niemal ośmiu tysięcy metrów. Akcja filmu rozpoczyna się w wiosce Kambachen (4 000 metrów n.p.m.), gdzie trzyosobowa rodzina Szerpów mieszka w jednej izbie. Ojciec rodziny, Nada, od lat pracuje jako tragarz wysokościowy na wyprawach. To ich jedyne źródło dochodu. Nada ma na swoim koncie dziewięciokrotne zdobycie Everestu, dwa razy był na szczycie Kanczendzongi (trzecim najwyższym szczycie świata) oraz kilka razy na CzoOju. Jego żona Dżumdo też od czasu do czasu dorabia, nosząc ciężkie pakunki alpinistów i turystów. Ich kilkunastoletni syn Dawa chce zostać lekarzem, jednak koszty szkoły medycznej znacznie przekraczają możliwości rodziców. Jeśli nie znajdą sposobu na jej finansowanie, chłopiec będzie musiał, tak jak oni, asystować wyprawom himalajskim. Pewnego dnia Nada dostaje propozycję pracy jako tragarz w wyprawie na świętą Kumbhakarnę. Jeśli się zgodzi, będzie to oznaczało złamanie tabu i narażenie się na gniew bogów. Ale ta wyprawa to również szansa na zarobienie pieniędzy na edukację Dawy.

Reżyseria: Eliza Kubarska
Produkcja: Polska, Niemcy, Szwajcaria, 2020
Czas: 98 min

8. ŚWIAT, KTÓRY NADEJDZIE


21 – 27 maja

Świat, który nadejdzie
Fot. Materiały prasowe Kina Światowid
Świat, który nadejdzie


Od 21 do 27 maja Kino Światowid zaprasza na film "Świat, który nadejdzie". Film prezentowany był w konkursie głównym na Międzynarodowym Festiwalu w Wenecji 2020 i na festiwalu w Sundance.

Stan Nowy Jork, lata 50. XIX wieku. Abigal mieszka na odludnej farmie z mężem Dyerem. Spokojne życie odlicza porami roku i zapiskami w dzienniku. Gdy nadchodzi wiosna Abigail poznaje Tallie, która wprowadza się wraz z mężem Finneyem na sąsiednią farmę. Dwie kobiety nawiązują nieśmiałą relację wypełniającą powoli pustkę w ich życiu o której wcześniej nie miały pojęcia. Wraz ze świadomością w jakiej znalazły się sytuacji między kobietami rośnie intymność i namiętne oddanie. Obaj mężowie na intensywność między żonami reagują w różny sposób. Dyer wycofuje się ze swoimi zranionymi uczuciami, podczas gdy mściwy Finney postanawia odsunąć Tallie od Abigail. Ta zrozpaczona i zdeterminowana rusza za Tallie.

Reżyseria: Mona Fastvold
Obsada: KatherineWaterston, Vanessa Kirby, Christopher Abbot, CaseyAffleck
Produkcja: USA 2020
Czas: 100 min.

9. WOLKA


21 maja – 10 czerwca

Fot. Materiały prasowe Kina Światowid
"Wolka"


Od 21 maja do 10 czerwca Kino Światowid zaprasza na film "Wolka". To film o silnej, bezkompromisowej kobiecie. W tle islandzka intryga, utrzymana w klimacie najlepszych skandynawskich kryminałów.

Annie zostają ostatnie dni odsiadki, a to oznacza, że nadchodzi czas rozliczyć się z przeszłością. Gdy opuszcza więzienne mury, jej nadrzędnym celem jest odnalezienie Doroty, z którą ma rachunki do wyrównania. Szybko okazuje się, że to jednak nie jest takie proste, a w nowej rzeczywistości może liczyć tylko na siebie. Poszukiwania sprowadzają ją na Islandię, gdzie podając się za przyjaciółkę Doroty, szybko zyskuje zaufanie jej rodziny. Tylko one dwie wiedzą o co toczy się gra. Jak długo potrwa ta sielanka? Jakie mroczne tajemnice kryje w sobie nasza bohaterka i jaki jest prawdziwy cel wizyty? Jedno jest pewne – na tej wyspie nie jest już bezpiecznie.

Reżyseria: Árni Ólafur Ásgeirsson
Obsada: Olga Bołądź, Anna Moskal, Eryk Lubos, Jan Cięciara
Produkcja: Polska, Islandia 2021
Czas: 100 min.