Piątek, 30 września 2022. imieniny: Geraldy, Honoriusza, Wery

Nasze życie kręci się wokół golfa

2021-05-26 16:00:00 (ost. akt: 2021-05-26 11:56:10)
Bożena Sosnowska: Najlepszym prezentem na Dzień Matki, jak i wszystkie dni w roku, jest zdrowe, szczęśliwe dziecko, które spełnia się w tym, co robi

Bożena Sosnowska: Najlepszym prezentem na Dzień Matki, jak i wszystkie dni w roku, jest zdrowe, szczęśliwe dziecko, które spełnia się w tym, co robi

Autor zdjęcia: archiwum prywatne

Mieszkaniec Pasłęka, uczeń IV Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu i zapalony golfista, Krzysztof Sosnowski ma na swoim koncie kolejny sukces. Tegoroczny sezon rozpoczął ze zdwojoną siłą. Ogromne wsparcie dla młodego sportowca stanowią rodzice.

Krzysztof Sosnowski, junior kadry narodowej, poprzeczkę w tym sezonie postawił sobie bardzo wysoko. Codzienne treningi, wyjazdy szkoleniowe z trenerem PGA Wacławem Laszkiewiczem, zgrupowania i turnieje przyniosły efekt i wynoszą pasłęckiego golfistę na czołowe miejsca w rankingach.

Najlepszym prezentem na Dzień Matki, jak i wszystkie dni w roku, jest zdrowe, szczęśliwe dziecko, które spełnia się w tym, co robi — mówi mama uzdolnionego sportowca Bożena Sosnowska.

— Odkąd Krzysztof rozpoczął swoją przygodę z golfem, razem z mężem jesteśmy przy nim. Teraz, gdy zabawa w golfa zmieniła się w prawdziwy sport, ta pomoc wygląda zupełnie inaczej. Nie ukrywam — nasze życie kręci się wokół golfa — przyznaje dumna mama.

I opowiada: — Nasza pomoc to głównie logistyka. Trzeba być na bieżąco z grafikiem, zawozić Krzysztofa na treningi, turnieje, zorganizować noclegi itd. Kwestia doboru sprzętu i ubioru jest już w kompetencjach Krzysztofa — my tylko za to płacimy.

Nasze życie kręci się wokół golfa — przyznaje mama Krzysztofa Sosnowskiego
Fot. archiwum prywatne
Nasze życie kręci się wokół golfa — przyznaje mama Krzysztofa Sosnowskiego


Jak przyznaje pani Bożena, sukcesy młodego golfisty to wynik ciężkiej pracy i niezliczonych godzin spędzonych na treningach.

— Czy jest zdolny? Na pewno, bo, tak jak w każdym sporcie, jeśli się nie ma się tego czegoś, to setki godzin treningu doprowadzą do rutyny, a Krzysztof to coś, o czym mówimy, ma — jest nieprzewidywalny. Byliśmy niejednokrotnie na polu świadkami sytuacji, gdzie piłka była „nie do zagrania”. A on znajdował takie rozwiązania, które wprawiały wszystkich w zachwyt. Myślę, że to właśnie talent — zauważa Bożena Sosnowska.

Za co, jako matka, najbardziej ceni swojego syna?

Jest treścią i sensem naszego życia. Kochamy go miłością mądrą, a nie ślepą. Krzysztof przede wszystkim jest sobą. Nie ma w nim nic sztucznego — jest skromny i pokorny — i wobec życia, i sportu. Dzięki swojej osobowości i poszanowaniu wszystkich i wszystkiego, co go otacza, sam znajduje szacunek w każdym środowisku — podsumowuje pani Bożena.

Przed Krzysztofem Sosnowskim kolejny sezon golfowy. Do listopada ma zaplanowanych 60 turniejów.

W weekend 7-9 maja odbyła się 14. edycja Mistrzostw Regionów Polski, a rywalizacja zaliczana do rankingu WAGR (The World Amateur Golf Rankings — przyp. red.) przebiegała równolegle w czterech różnych zakątkach kraju.
Bardzo dobra, trzydniowa, gra zapewniła Krzysztofowi Sosnowskiemu drugie miejsce, a w Sobieniach Królewskich na turnieju 2021 Przysiep Open golfista w swojej kategorii zajął trzecią pozycję.

— Na bardzo trudnym polu Mazury Golf w Naterkach odbyły się czterodniowe Mistrzostwa Polski Match Play dorosłych i juniorów, które zgromadziły łącznie 137 uczestników. Przyszło nam rywalizować w zimnej i wietrznej pogodzie. Na szczęście wbrew prognozom, podczas niedzielnego finału nie padało, co ułatwiło graczom sprawną rywalizację. Choć przez cały dzień mocno wiało, pokazywało się słońce — relacjonuje Krzysztof Sosnowski.

Pierwsze dwa dni zawodów uplasowały pasłęczanina w Stroke Play Brutto na pierwszej pozycji z wynikiem + 7. Ten wynik zakwalifikował go do półfinału. Krzysztof Sosnowski pokazał swoją moc, triumfując najpierw nad Janem Branickim (Kalinowe Pola GC) 4:3, a dalej nad Mikołajem Pułą (Toya G&CC) 4:2.

Podczas niedzielnego finału przeciwnikiem Krzysztofa Sosnowskiego był Patrick Domenico Fassero Gamba.

— 18 dołków nie wystarczyło do rozstrzygnięcia. Po niezwykle ciekawym meczu, w którym szala zwycięstwa często zmieniała strony, ostatni — 18 dołek zakończyliśmy remisem. Potrzebna była dogrywka — opowiada pasłęczanin.
W dogrywce triumfował urodzony i wychowany w Turynie Patrick, ale obaj zgodnie przyznali, że mecz był naprawdę ciekawy, a rywalizacja niezwykle ciekawa. Dla Krzysztofa zakończyła się srebrem i tytułem wicemistrza Polski juniorów.

— Podczas dogrywki zwyczajnie zabrakło szczęścia. Piłka niefortunnie upadła obok drzewa i nie było możliwości, aby ją wybić bezpośrednio na green. Golf uczy pokory i tak naprawdę do samego końca nie wiadomo, kto wygra — przyznaje Sosnowski.

Utalentowany golfista z rodzicami podczas gali podsumowującej Plebiscyt Dziennika Elbląskiego na 10 Najpopularniejszych Sportowców 2020 roku
Fot. archiwum prywatne
Utalentowany golfista z rodzicami podczas gali podsumowującej Plebiscyt Dziennika Elbląskiego na 10 Najpopularniejszych Sportowców 2020 roku


Już na początku czerwca młody golfista znów będzie miał szansę zaprezentować swoje umiejętności. W dniach 4-6 czerwca odbędą się XXVII Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Mężczyzn i Kobiet w Modrym Lesie.

— Przyjadą najlepsi gracze z wielu krajów. Wierzę w swoje umiejętności i zrobię wszystko, aby pokazać się z jak najlepszej strony i uplasować się w ścisłej czołówce, co będzie lekcją i doświadczeniem w tej niewiarygodnej grze, jaką jest golf — zapowiada Krzysztof Sosnowski.

Mieszkaniec Pasłęka zwycięstwo w Mistrzostwach Polski w Naterkach dedykuje swojej szkole, która promuje sport i wspiera sportowców w dążeniu do kolejnych sukcesów.