Czwartek, 30 czerwca 2022. imieniny: Arnolda, Emiliany, Lucyny

Nowe wnętrze Centrum Spotkań Europejskich Światowid [ZDJĘCIA]

2021-06-02 16:00:00 (ost. akt: 2021-06-04 11:29:24)
Oficjalne otwarcie zmodernizowanej placówki odbędzie się we wrześniu

Oficjalne otwarcie zmodernizowanej placówki odbędzie się we wrześniu

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Światowidowi przybyło około 1900 metrów kwadratowych nowej powierzchni. Zmiany widać już po przekroczeniu progu budynku — obiekt stał się bardziej przestronny, pełny jest udogodnień dla osób niepełnosprawnych i zyskał między innymi dodatkową salę kinową.

CSE Światowid cieszy się z nowych pracowni i sali kinowej, centrum aktywności społecznej i sali widowiskowo-sportowej z oddzielnym wejściem od ulicy Karowej.

Dyrektor Światowida informuje: — Odnowiliśmy wszystkie pomieszczenia zgodnie z obecnymi wymogami, mamy windę osobowo-towarową i trzy platformy dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Nowa sala kinowa została wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt projekcyjny i dźwiękowy. Wszystkie trzy sale kinowe są teraz sterowane z jednego pomieszczenia.


Dodatkową przestrzeń zyskała Regionalna Pracownia Digitalizacji, która jest w trakcie doposażania i adaptacji wnętrza na potrzeby prezentowania zasobów cyfrowych. Docelowo znajdzie się w niej miejsce na przestrzeń edukacyjną, 16 stanowisk z laptopami, stoły multimedialne, ekran do projekcji cyfrowych i stanowisko wyposażone w gogle VR.

To jeszcze nie wszystko. Powiększyła się przestrzeń dedykowana kasie kina, gdzie od teraz będzie można skorzystać z komfortowej poczekalni i zaczerpnąć najświeższych informacji z życia Światowida. Pojawiło się również stanowisko kasowe dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich i przestrzeń wystawiennicza, która pozwoli Światowidowi zaprezentować widzom zarówno te starsze plakaty filmowe, jak i te prezentujące najnowsze hity.

Więcej przestrzeni jest też w obrębie sal kinowych, pojawił się nowy dwustronny bufet, którego obie części funkcjonować mogą niezależnie od siebie — jedna dla gości kina, druga dla osób biorących udział w wydarzeniach organizowanych na sali widowiskowo-sportowej.

W CSE Światowid uruchomiony zostanie również tak zwany inkubator przedsiębiorczości kulturalnej. Regularnie odbywać się będą szkolenia i warsztaty dla wszystkich, którzy będą chcieli rozpocząć działalność w sektorze kultury.
Czekamy jeszcze na odmianę zewnętrznego oblicza Światowida, które ozdobi m.in. logo i nazwa instytucji. W trakcie powstawania jest również projekt zewnętrznej iluminacji obiektu.

Całe przedsięwzięcie to koszt około 24 milionów złotych. Ponad 12,2 mln to dofinansowania, 11 mln na realizację zadania przekazał samorząd województwa, a 2 miliony to środki własne „Światowida”. Na oficjalne otwarcie zmodernizowanej placówki poczekamy do września.