Wtorek, 28 września 2021. Imieniny Libuszy, Wacławy, Wacława

Jodła Jagna z Nadleśnictwa Młynary z szansą na tytuł!

2021-06-16 12:01:00 (ost. akt: 2021-06-16 07:51:39)

Autor zdjęcia: powiat.elblag.pl

Do tegorocznej edycji konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja zgłoszono prawie 150 drzew z całej Polski. Do finału zakwalifikowało się 16 – w tym jedno z województwa warmińsko-mazurskiego. Głosowanie już trwa, a o zaszczytny tytuł walczy Jodła Jagna z Nadleśnictwa Młynary.

W ubiegłym roku – przypomnijmy – w finale konkursu znalazła się Gruba Kaśka – 300-letnia sosna rosnąca na terenie Leśnictwa Klasztorne Nadleśnictwa Młynary.

Drzewem Roku 2020 została jednak Lipa św. Jana Nepomucena w Dulczy Wielkiej. Ale czy tym razem zwycięzcą okaże się drzewo pochodzące z naszego regionu?

Reprezentantka naszego województwa – Jodła Jagna – to około 123-letnia jodła pospolita o wysokości 32 metrów i obwodzie równym 320 centymetrów. Jagna jest niezwykła, bowiem jodła w Nadleśnictwie Młynary jest rzadkością – występuje poza granicami swojego naturalnego występowania.


– Jagna została posadzona tu ponad 120 lat temu w ramach doświadczeń naukowych, których rezultaty możemy dzisiaj podziwiać w imponujących rozmiarach tego drzewa. Jej szyszki przypominają świece, których próżno szukać pod drzewem, ponieważ po osiągnięciu dojrzałości rozpadają się na gałęziach – dowiadujemy się z opisu drzewa.

Jodłę Jagnę spotkacie na ścieżce przyrodniczej w Nadleśnictwie Młynary. Drzewo jest chętnie odwiedzane przez miejscową młodzież i turystów, a imię nadali jej uczniowie Szkoły Podstawowej w Młynarach. Dzięki staraniom lokalnej społeczności Jagna zostanie wkrótce prawnie chronionym pomnikiem przyrody.

Fot. powiat.elblag.pl
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB