środa, 4 sierpnia 2021. Imieniny Dominiki, Dominika, Protazego

Jakie powietrze jest we Fromborku?

2021-06-14 18:00:00 (ost. akt: 2021-06-14 15:14:25)

Autor zdjęcia: UMiG Frombork

Fromborska promenada wzbogaciła się o ekosłupek, który pokazuje podstawowe parametry powietrza. Jak zapowiada Damian Krasiński, zastępca burmistrza Fromborka, to pierwszy z kilku tego typu słupków.

— Od 2015 roku miasto Frombork oraz sołectwo Bogdany i Ronin leżą w strefie obszaru ochrony uzdrowiskowej co oznacza, że na tym terenie w przyszłości będzie mogło być oferowane leczenie uzdrowiskowe — zaznacza Damian Krasiński. — Postawiliśmy na rozwój strefy B tego obszaru, gdzie znajduje się mocno zrewitalizowany w ubiegłym roku teren promenady. Aby potwierdzić zasadność rewitalizacji terenu podjęliśmy decyzję, żeby dodatkowo zadbać i zobrazować na tym obszarze jakość powietrza poprzez postawienie ekosłupka. Gmina Frombork nigdy wcześniej w czasie rzeczywistym nie badała walorów powietrza.

Jak zauważa zastępca burmistrza, zaletą Fromborka jest czyste powietrze i nieskażona przemysłem okolica. — Aby to potwierdzić, planujemy postawienie ekosłupków w innych miejscach miasta — mówi nasz rozmówca. Ekosłupki wyposażone są w aplikację, dzięki której każdy mieszkaniec i turysta może monitorować jakość powietrza. Aplikację można pobrać przez popularne systemy operacyjne stosowane w urządzeniach mobilnych.

Jakie działania podejmie miasto, gdy okaże się, że powietrze jest zanieczyszczone? — W przypadku takiego zagrożenia będziemy prowadzić, poprzez stronę internetową oraz portal społecznościowy Urzędu Miasta i Gminy Frombork, akcje promocyjne o szkodliwości dla zdrowia mieszkańców, substancji występujących w powietrzu. Już teraz zachęcamy do korzystania z programów rządowych, ale też będziemy wdrażać gminne programy umożliwiające modernizację istniejących systemów ciepłowniczych.

K


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB