Czwartek, 5 sierpnia 2021. Imieniny Emila, Karoliny, Kary

Spotkanie ministrów obrony państw Grupy Wyszehradzkiej [ZDJĘCIA]

2021-06-21 19:01:27 (ost. akt: 2021-06-21 18:01:30)

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej przewodniczył spotkaniu ministrów obrony państw Grupy Wyszehradzkiej. Spotkanie odbyło się w Gdyni i w Elblągu.


Podczas spotkania ministrowie obrony Polski, Węgier Tibor Benkő i Słowacji Jaroslav Nad oraz wiceminister Czech Jan Havránek, podsumowali współpracę V4 podczas trwającego od 30 czerwca 2020 r. polskiego przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej.

Podczas spotkania omówiono postęp w realizowanych wspólnie projektach obronnych, w tym m.in. przygotowaniach Wyszehradzkiej Grupy Bojowej UE do dyżuru w 2023 r., pracach na rzecz certyfikacji Połączonej Grupy Wsparcia Logistycznego V4 oraz współpracy w dziedzinie zamówienia amunicji. Wytyczono także dalsze prace w tym zakresie. Ponadto ministrowie przedyskutowali rezultaty ostatniego szczytu NATO w Brukseli oraz bieżące inicjatywy europejskie w sferze obrony i bezpieczeństwa.

Na zakończenie sesji plenarnej ministrowie państw Grupy Wyszehradzkiej podpisali list intencyjny o współpracy w obszarze komunikacji strategicznej. Minister Mariusz Błaszczak podpisał polsko-czeską umowę o wzajemnej współpracy obronnej, która zastąpiła dotychczasowe porozumienie.

— Dziękuję za te obrady, za bardzo ciekawą i owocną rozmowę przeprowadzoną między przyjaciółmi, bo tak postrzegam nasze narody — mówił w Elblągu minister Błaszczak. — Te relacje są ścisłe, dlatego, że chodzi nam o bezpieczeństwo w naszej części Europy. Współpracujemy, szkoląc się, współpracujemy również w formacie sojuszu północnoatlantyckiego, Unii Europejskiej, w formatach organizacji narodów zjednoczonych, wszędzie tam, gdzie możemy szkolić naszych żołnierzy. Takim ważnym miejscem naszej współpracy jest też Dowództwo Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód tu, w Elblągu.

— Nasza dyskusja podzielona została na trzy bloki — zaznaczał minister Błaszczak. — Pierwszy dotyczył współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej. Przygotowujemy się do pełnienia dyżuru bojowego w Ramach Europejskiej Grupy Bojowej w 2023 r. W ramach współpracy w sojuszu pólnocnoatlantyckim omówiliśmy ostatnie posiedzenie liderów państw, które odbyło się tydzień temu w Brukseli. Byliśmy zgodni co do wagi podejmowanych spraw i co do oceny tego posiedzenia. Rozmawialiśmy także o naszej współpracy w ramach Unii Europejskiej. Wszyscy jesteśmy w ramach misji unijnej w Bośni i Hercegowinie. Jesteśmy otwarci na nowe inicjatywy, a naszym wspólnym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa.

Od 1 lipca prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej przejmują Węgry. — W tej trudnej pandemicznej sytuacji prezydencja prowadzona przez Polskę zdała egzamin — zauważał Tibor Benkő, minister obrony Węgier. — Po przejęciu prezydencji będziemy podążali dalej tą samą drogą, zarówno odnośnie NATO, jak i Unii Europejskiej. Chcemy dalej rozwijać dotychczasową współpracę, korzystać z tych możliwości, chcemy, aby powstające grupy bojowe, różne organizacje, dowództwa mogły kontynuować współpracę w sposób doskonały.

— Żyjemy w czasach, które są trudne do przewidzenia jeśli chodzi o obronę i bezpieczeństwo — zabrał głos Jaroslav Nad, minister obrony Słowacji. — Przeżyliśmy siłowe zmiany granic w Europie, konflikt wojenny w sąsiednim kraju, pandemię, zagrożenia hybrydowe oraz wiele dezinformacji. (...) Świat jest trudny do przewidzenia i dlatego tak ważne są siły zbrojne i plany strategiczne.

— Kontynuujemy współpracę w sprawie obronności Grupy Bojowej V4 czy jeśli chodzi o stworzenie systemu zarządzania logistycznego V4 — zauważał Jan Havránek, wiceminister Czech. — Dzisiaj podpisaliśmy list intencyjny, w którym wszystkie cztery kraje zobowiązały się do współpracy i koordynowania w zakresie komunikacji strategicznej, która jest jednym z ważnych elementów w budowaniu odporności, wzmacniania obronności i odstraszania.

K


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB