Funkcjonowanie oddziału neurologicznego zawieszone

2021-06-29 12:19:42(ost. akt: 2021-06-29 12:40:34)

Autor zdjęcia: Marek Lewandowski

Oddział neurologiczny Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu zostaje tymczasowo zamknięty. Dlaczego? W placówce, która intensywnie poszukuje specjalistów, nadal brakuje lekarzy.
Specjalizacja neurologiczna nie cieszy się dużą popularnością – mówi Elżbieta Gelert, dyrektorka WSZ w Elblągu. – Od 5 lat nie mamy żadnego rezydenta, który chciałby specjalizować się w neurologii. Każdemu przybywa lat, również naszym lekarzom. W ostatnim czasie 4 osoby z oddziału przeszły na emeryturę, a niebawem przejdą na nią 2 kolejne.

W związku z problemami z kadrą lekarską, od 1 lipca funkcjonowanie oddziału neurologicznego w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu, zostanie zawieszone na dwa miesiące.

– Dajemy sobie ten czas na dalsze intensywne poszukiwanie kadry lekarskiej. W tym czasie funkcjonował będzie lekarz konsultant – neurolog, przyjmujący pacjentów, którzy do nas trafią i zapewniający minimalną podstawową opiekę – zapowiada Grzegorz Sosnowski, dyrektor do spraw lecznictwa.

– Wysyłamy tę informację do wszystkich lekarzy POZ, nie tylko z Elbląga, ale też m.in. z Braniewa, Iławy czy Malborka. Chodzi o to, żeby nie kierowano pacjentów ze skierowaniem na diagnostykę do naszego szpitala. Najbliższe placówki leczące pacjentów neurologicznych, znajdują się w Olsztynie, Iławie i Gdańsku – przekazuje Elżbieta Gelert.

W ciągu roku oddział neurologiczny elbląskiego WSZ przyjmuje około 400 pacjentów tzw. udarowych i ponad 600 z innymi schorzeniami neurologicznymi.

– Wszystkie oddziały potrzebują tzw. ciągłości pokoleniowej. Brak kadry lekarskiej i pielęgniarskiej dotyczy wszystkich i z każdym rokiem coraz bardziej się nasila. Są specjalizacje, które w danym okresie cieszą się mniejszą lub większą popularnością. Neurologia akurat teraz nie jest na topie. Może wynika to z tego, że kiedyś oddziały neurologiczne były spokojniejsze, teraz występuje dużo udarów, co powoduje, że te oddziały stają się oddziałami o dużym natężeniu stresu i pracy, a dyżury są bardzo męczące. Siłą rzeczy nie powoduje to przyciągania chętnych do pracy – zauważa Sosnowski.

Grzegorz Sosnowski: Wszystkie oddziały potrzebują tzw. ciągłości pokoleniowej
Fot. kk
Grzegorz Sosnowski: Wszystkie oddziały potrzebują tzw. ciągłości pokoleniowej


A pani dyrektor dodaje: – Musimy mieć obsadzonych co najmniej 30 dyżurów w ciągu całego miesiąca. Na same dyżurowanie potrzeba nam zatem minimum 7 lekarzy. A oprócz tego co najmniej 3 lekarzy do pracy stacjonarnej przez 20 dni w systemie dziennym. W sumie potrzebujemy od 10 do 12 lekarzy, byśmy mogli spokojnie powiedzieć, że zapewniamy opiekę wszystkim pacjentom. Chcielibyśmy, by były to osoby, które chciałyby pracować w systemie całodobowym i dziennym, by zdeklarowały się do pracy na 180-200 godzin, a nie na 1-2 dyżury.

Pozostałe oddziały Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu nie są na tę chwilę zagrożone zawieszeniem.


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Monika #3069889 | 154.13.*.* 29 cze 2021 17:00

    Cześć panowie, mam na imie Monika. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowanych panów zapraszam do kontaktu. Numer telefonu i więcej fotek wrzuciłam na swój profil tutaj: http://panieonline.pl/monika26

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz