środa, 22 marca 2023. imieniny: Bogusława, Jagody, Katarzyny

We Fromborku zapowiada się bardzo ciekawy weekend

2021-07-05 20:05:35 (ost. akt: 2021-07-05 14:49:45)
Najbliższy weekend we Fromborku zapowiada się bardzo ciekawie

Najbliższy weekend we Fromborku zapowiada się bardzo ciekawie

Autor zdjęcia: Frombork gród Kopernika

Już w piątek i sobotę miasto Kopernika zaprasza do wspólnego świętowania Dni Fromborka. W planach między innymi piknik, spektakl teatralny, koncerty i dyskoteka. Przypominamy, że trwa też 54. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej we Fromborku. Już w najbliższą sobotę kolejny niezwykły koncert.

Frombork zaprasza w ten weekend na plac przy promenadzie nad Zalewem Wiślanym, gdzie odbędą się tegoroczne Dni Fromborka.

Inauguracja imprezy już w piątek o 18, a na początek uroczyste wręczenie medali za długoletnie pożycie małżeńskie. Natomiast już godzinę później zobaczyć będzie można spektakl "Wszystko o mężczyznach" w wykonaniu aktorów Teatru im. A. Sewruka w Elblągu.

Tego wieczora organizatorzy zapraszają też na prelekcję "Historia Oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii we Fromborku" i pokaz nocnego nieba przy pomocy teleskopów.

10 lipca o 12 świętowanie rozpocznie piknik strażacki, a o 15 swój sprzęt zaprezentują służby mundurowe.

Od 17:30 uczta dla fanów i fanek muzyki na żywo — wystąpią Enigma, The Postman oraz InoRos & Liber.

Na 22;30 zaplanowano pokaz sztucznych ogni, a do północy potrwa dyskoteka pod gwiazdami.

Podczas Dni Fromborka będzie można zaopatrzyć się w naturalne produkty i wytwory lokalnych rękodzielników, a na wszystkich małych uczestników i uczestniczki czekają ciekawe atrakcje, gry i zabawy.

Fot. UMiG Frombork


Kolejny koncert we fromborskiej bazylice archikatedralnej

Już 10 lipca o 19:30 w bazylice archikatedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja w ramach 54 Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej we Fromborku zaśpiewa, uhonorowany za swoją ostatnią płytę nagrodą Fryderyka, Zespół Wokalny Art’n’Voices, a przy kontuarze słynnych fromborskich organów zasiądzie organista Błażej Musiałczyk.

Błażej Musiałczyk twórczo związany jest z Gdańskiem, od 2006 pełni funkcję organisty Archikatedry Oliwskiej i prezentera znajdujących się tam słynnych organów. Jest dyrygentem chóru Gdańskiego Seminarium Duchownego i wykładowcą muzyki kościelnej.

Musiałczyk naukę gry na organach rozpoczął w Salezjanskim Liceum Muzycznym w Lutomiersku. Jest absolwentem Gdańskiej Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie organów prof. Romana Peruckiego. Laureat licznych konkursów w 2019 został wyróżniony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego złotym medalem „Zasłużony dla kultury Polskiej”

Natomiast zespół Wokalny Art’n’Voices powstał w 2010 roku. W jego skład wchodzą studenci i absolwenci Akademii Muzycznej w Gdańsku, a także osoby od lat związane ze sceną chóralną Trójmiasta i Wejherowa.

Oktet specjalizuje się w wykonywaniu muzyki a capella. W swoim repertuarze posiada muzykę różnych epok, począwszy od renesansu, jednak przeważają w nim kompozycje muzyki współczesnej, których znaczna część została napisana specjalnie dla zespołu.

W skład zespołu wchodzą soprany: Małgorzata Priebe i Maria Krueger, alty: Anna Rocławska-Musiałczyk i Marta Jundziłł, tenory: Mateusz Warkusz i Szymon Duraj, oraz basy: Tomasz Chyła i Filip Czajkowski.

Przy kontuarze słynnych fromborskich organów zasiądzie organista Błażej Musiałczyk
Fot. materiały organizatora
Przy kontuarze słynnych fromborskich organów zasiądzie organista Błażej Musiałczyk