środa, 29 czerwca 2022. imieniny: Pawła, Piotra, Salomei

Nowy kierunek: geoinformatyka

2021-07-11 09:01:00 (ost. akt: 2021-07-09 11:49:16)

Autor zdjęcia: archiw. UWM

Każdy system komputerowy korzysta z geolokalizacji. Dlatego też olsztyński uniwersytet postanowił otworzyć taki właśnie kierunek. Opowiedzieli nam o nim dr hab. inż. Dariusz Popielarczyk, prof. UWM i dr inż. Tomasz Templin.

Geoinformatyka to dyscyplina naukowa związana z zastosowaniem technologii informatycznych do przetwarzania danych przestrzennych — tłumaczy dr hab. inż. Dariusz Popielarczyk, prof. UWM. — Obecnie praktycznie każdy system komputerowy opiera się na danych opartych na lokalizacji. Ten rodzaj danych znajduje swoje zastosowanie praktycznie w każdej dziedzinie życia. Wpływa istotnie na to jak funkcjonujemy każdego dnia, w jaki sposób przyswajamy informacje, pracujemy i kontaktujemy się z otoczeniem.

Utworzenie kierunku geoinformatyka na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie związane jest z dużym zapotrzebowaniem rynku na specjalistów w zakresie budowy systemów opartych na danych przestrzennych. Osób, które będą posiadały wiedzę i umiejętności zarówno w zakresie pozyskiwania nowych zbiorów danych, wykorzystania istniejących repozytoriów danych, budowy systemów bazowych oraz optymalizacji metod przechowywania danych, analizy i przetwarzania tych danych, automatyzacji procesu modelowania oraz rekonstrukcji wirtualnych modeli obiektów lub nawet całych miast (z wykorzystaniem sztucznej inteligencji), a także na optymalizacji stworzonych modeli w celu ich wykorzystania w serwisach sieciowych, aplikacjach mobilnych oraz rozwiązaniach typu cyfrowy globus (virtual globe).

— Wydział Geoinżynierii posiada wieloletnie doświadczenie oraz szeroki zakres specjalistów z zakresu metod pozyskiwania (na lądzie, wodzie, w powietrzu oraz z wykorzystaniem systemów satelitarnych), przetwarzania, analizy oraz wizualizacji danych przestrzennych — tłumaczy Dariusz Popielarczyk. — Dzięki temu kształcenie na kierunku Geoinformatyka będzie miało charakter interdyscyplinarny obejmujący swoim zakresem zarówno geodezję, geografię, informatykę, systemy informacji geograficznej (GIS), budownictwo oraz systemy BIM (ang. Building Information Modelling), a także inżynierię środowiska.

Realizowany na Wydziale Geoinżynierii kierunek Geoinformatyka to przede wszystkim możliwość pracy z najnowszymi rozwiązaniami technicznymi w zakresie pozyskiwania danych. — Studenci będą mieli możliwość pracy z wykorzystaniem najnowocześniejszych platform oraz sensorów pomiarowych — wyjaśnia Tomasz Templin, koordynator nowego kierunku. — Nauczą się pozyskiwać dane z wykorzystaniem platform naziemnych (statycznych lub mobilnych), lotniczych (Bezzałogowe Statki Powietrzne, zwane powszechnie dronami), wodnych (łódź do pomiarów hydroakustycznych) i podwodnych (roboty podwodne). W ramach warsztatów będą mogli wykonać pomiary z wykorzystaniem skanerów laserowych, kamer fotogrametrycznych, kamer 360, echosond jedno i wielowiązkowych, georadarów oraz innych nowoczesnych sensorów pomiarowych.

— W kolejnych latach studenci poznają metody przetwarzania danych. Dowiedzą się jak budowane są serwisy typu google maps, geoportal.gov.pl. Jak działają nawigacje samochodowe oraz jak budować własne serwisy webowe oraz aplikacje mobilne oparte na mapach. Znajdą odpowiedź na pytanie dlaczego popularne gry typu FPP (ang. First Person Player) bazują na aktualnych trójwymiarowych modelach miast i skąd one pochodzą? Uzyskają wiedzę w jaki sposób łączyć dane pochodzące z wielu źródeł danych, w celu wyeliminowania ograniczeń pojedynczych metod pomiarowych i minimalizacji błędów — kontynuuje Tomasz Templin.

I dodaje: — Przyszli absolwenci będą w stanie tworzyć własne bazy danych oraz aplikacje webowe i mobilne. Zdobędą wiedzę i umiejętności w zakresie podstaw programowania, wykorzystania systemów GIS oraz BIM, a także modelowania obiektów 3D.

Studia na kierunku Geoinformatyka to przede wszystkim możliwość rozwijania wiedzy oraz umiejętności praktycznych dotyczących wykorzystania technologii pomiarowych oraz rozwiązań informatycznych. Kandydat na studenta powinien być otwarty na nowe technologie i wiedzę dotyczącą przetwarzania danych. Kierunek geoinformatyka stanowi ciekawy wybór dla osób lubiących przedmioty ścisłe lub chcących rozwijać się w tym kierunku.

— Studia na kierunku technicznym dają duże możliwości w zakresie wyboru optymalnej ścieżki kariery zawodowej — zachęca nasz rozmówca. — Interdyscyplinarny charakter studiów na kierunku Geoinformatyka pozwala zapoznać się z szerokim spektrum zagadnień. Dzięki temu studenci mają szansę sprecyzowania własnych zainteresowań i wyboru własnej drogi rozwoju zawodowego.

Studia dają szerokie możliwości w zakresie wyboru przyszłego zawodu. Pozwalają na późniejszą pracę na różnych stanowiskach, w tym między innymi jako: geoinformatyk, operator systemów zbierania danych, projektant, analityk lub twórca oprogramowania, programista / administrator baz danych, operator / analityk wykorzystujący oprogramowanie GIS, specjalista w zakresie przetwarzania i modelowania danych 3D, naukowiec lub na innych stanowiskach technicznych.

Niepowtarzalny charakter kampusu studenckiego Kortowo pozwala dodatkowo na połączenie procesu kształcenia z możliwością rozwoju społecznego i indywidualnego. Dzięki szerokiemu wyborowi kół naukowych, zespołów muzycznych, tanecznych, sportowych istnieje możliwość rozwijania własnych pasji sportowych, naukowych oraz kulturalnych.

— Dynamiczny rozwój technologii geoinformacyjnych metod pozyskiwania danych sprawia, że kierunek Geoinformatyka będzie rozwijany w kolejnych latach — tłumaczy dr hab. inż. Dariusz Popielarczyk. — Będzie się to wiązało przede wszystkim z koniecznością rozwijania technik przetwarzanie dużych zbiorów danych, rozwojem architektury opartej na chmurze obliczeniowej i automatyzacją prac związanych z przetwarzaniem danych z wykorzystaniem algorytmów sztucznej inteligencji.

W kolejnych latach planowane są nowe specjalności jako odpowiedź na nowe wyzwania technologiczne oraz sugestie pracodawców i współpracujących z Wydziałem firm technologicznych.

K


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Monika #3070809 | 82.160.*.* 11 lip 2021 16:52

    Cześć mam na imię Monika , jestem bardzo nieśmiała i trochę mi głupio ,że piszę takie ogłoszenie ale postanowiłam ,że może w taki sposób znajdę faceta który mnie zaspokoi. Jestem totalną amatorką ale chciałabym sie z kimś zabawiać ,chciałabym wziąść facetowi do ust.. zobaczyć jak to jest.. chciałabym żeby facet mnie słodko pieścił. Jeżeli jesteś zainteresowany – proszę, odwiedź mój profil a napewno się dogadamy. Numer telefonu i moje prywatne zdjęcia wrzuciłam na swój profil tutaj: http://panieonline.pl/profil_monika69

    odpowiedz na ten komentarz