środa, 29 czerwca 2022. imieniny: Pawła, Piotra, Salomei

Tolkmicko: w wodzie wykryto bakterie coli

2021-07-19 22:00:36 (ost. akt: 2021-07-19 22:12:02)

Autor zdjęcia: www.pixabay.com

Urząd Miasta i Gminy Tolkmicko wydał komunikat dotyczący zakazu spożywania wody. Dlaczego? W związku z wynikami badania próbki wody stwierdzono, że nie spełnia ona wymagań w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi z uwagi na obecność bakterii grupy coli.

Zakaz spożywania wody dotyczy miejscowości: Tolkmicko, Nowinka, Janówek, Kikoły oraz Kadyny.

W związku z powyższym konieczne jest przestrzeganie następujących wskazówek:
- woda z kranu nie może być spożywana, ani używana do przygotowania posiłków,
- woda nie może być używana do mycia owoców, warzyw, naczyń kuchennych,
- woda nie nadaje się do kąpieli, mycia zębów, przemywania otwartych zranień.

" W badaniach jakości wody z dnia 15.07.2021 r. z wodociągu sieciowego w Tolkmicku, zaopatrującego miejscowości: Tolkmicko, Janówek, Kadyny, Kikoły, Nowinka w gminie Tolkmicko powiecie elbląskim stwierdzono obecność bakterii grupy coli w ilości 42 jtkl10Oml w SUW w wodzie uzdatnionej, a także na sieci wodociągu w Tolkmicku przy ul. Szpitalnej 6 w przedszkolu w ilości 31 itkl1O0ml, co nie odpowiada wymaganiom w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi" - czytamy komunikat Sanepidu.

- Długotrwale utrzymujące się zanieczyszczenie wody pitnej bakteriami grupy coli może w konsekwencji przyczyniać się do negntywnych skutków zdrowotnych dla konsumenta. Trwają prace mające na celu przywrócenie jakości wody - tłumaczy Państwowy Powiatowy lnspektor Sanitarny w Elblągu.

red.