Piątek, 17 września 2021. Imieniny Franciszka, Lamberty, Narcyza

Jak będzie trzeba, zablokujemy przekop!

2021-07-24 17:01:13 (ost. akt: 2021-07-24 09:58:44)

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Od końca czerwca rybacy z Zalewu Wiślanego nie mogą łowić ryb przy granicy z Rosją. Rozporządzenie zakazujące połowu w strefie o szerokości około 600 metrów od granicy wydał minister obrony narodowej. Co na to rybacy?

Rozporządzenie MON dotyczy stref zamkniętych na morskich wodach wewnętrznych oraz na morzu terytorialnym RP. Jedną z takich stref zamkniętych jest właśnie pas Zalewu Wiślanego biegnący przy granicy Polski z Rosją. Zakaz tej strefy dotyczy żeglugi i rybołówstwa i ma on charakter stały.

Wśród rybaków zdania na temat zamknięcia tej strefy są podzielone. Jak zauważa Paweł Kozioł, prezes Stowarzyszenia Rybaków Łodziowych "Mierzeja", sytuacja rybaków nie jest tak tragiczna jak mogłoby się wydawać. — W mojej ocenie rybacy źle nie mają. Uważam, że to jest bardzo dobry zawód, dostajemy ogromną pomoc i z rządu i z Unii Europejskiej. Wystarczą chęci do pracy. Nie uważam, żeby sytuacja rybaków, w związku z ostatnim działaniem rządu, dramatycznie się zmieniła — mówi. I dodaje: — Przed wejściem w życie tego rozporządzenia, minister rolnictwa wystosował pismo do ministra obrony narodowej. To pismo zostało przeczytane rybakom na spotkaniu w Tolkmicku. Było wówczas około 80 proc. rybaków z Zalewu Wiślanego. Zostali więc oni poinformowaniu o tej decyzji.

MON zdecydował
Dlaczego MON zdecydowało się podjąć takie działania? — Nie mam pojęcia — mówi Paweł Kozioł. — Zresztą nie mnie to oceniać. Widocznie były one zasadne. Bezpieczeństwo naszego kraju jest przecież bardzo ważne.

Nasz rozmówca, w związku z rozporządzeniem, nie zaprzestał łowienia. Nie wpływa jedynie na teren zakazany. — Ja codziennie wypływam na wodę i łapię ryby — zauważa. — Radzę sobie i nie narzekam. Wystarczą chęci. Jak zaczynałem zajmować się rybołówstwem, łapaliśmy ryby 100 metrów od granicy. Chciałbym i walczę o to, żeby przywrócono nam poprzednie granice, ale robię to rozmową.

Wśród rybaków słychać wiele głosów sprzeciwu wobec decyzji ministerstwa. — Jestem rybakiem i armatorem na Zalewie Wiślanym — opowiada nasza kolejna rozmówczyni Teresa Ruksztełło. — Wspólnie z mężem i córką prowadzimy rodzinną firmę. Córka jest piątym pokoleniem. Do tej pory bycie rybakiem nie było niczym złym, a teraz?

— Łowiska przy granicy państwa to najbardziej intratne miejsca w naszym rejonie połowów — tłumaczy pani Teresa. — Jeden zestaw na tych łowiskach daje taki dochód jak dziesięć lub więcej zestawów na rejon, na który nas przegoniono. Przesunięcie na inne łowiska rybaków z bazy Nowa Pasłęka i Piaski spowoduje zagęszczenie sprzętu rybackiego na łowiskach bazy Frombork i Krynica Morska co zmniejszy efektywność połowów i spowoduje konflikty z rybakami z innych baz, czego do tej pory nie było na Zalewie. Panował ład i porządek połowów. Większa część łowisk, na które zostaliśmy zmuszeni się przenieść, to płycizny, co wiąże się z wykonaniem nowych narzędzi połowowych, to kolejne koszty dla rybaków. I jeszcze jedno pytanie co zrobić z dotychczasowo wykorzystywanym sprzętem, każdy szył sieci pod głębokość swojego łowiska.

Każdy chce żyć
Jak zaznacza Teresa Ruksztełło, dodatkowe koszty na narzędzia połowowe drastycznie zmniejszą dochody. — A co najgorsze dojdzie do otwartej wojny między rybakami o łowiska, bo każdy chce żyć, utrzymać firmę i rodzinę.
— Po zdjęciu sprzętu z łowisk od 23 czerwca 2021 roku nie mamy żadnych dochodów, a ponosimy koszty związane z utrzymaniem firmy — wyjaśnia nasza rozmówczyni. — Pracowalibyśmy, gdyby nie zakaz, mielibyśmy dochód, płacilibyśmy podatki, dzięki nam pracowałyby smażalnie, restauracje, hotele, sklepy rybne, przetwórnie i też by płacili podatki.

Przyszłość maluje się w szarych barwach. — Jeżeli nie dojdzie do cofnięcia rozporządzenia Ministerstwa Obrony Narodowej, to w niedalekiej przyszłości większość rybaków zbankrutuje, gdyż wiążą nas jeszcze dodatkowo umowy z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa skąd braliśmy fundusze na rozwój rybołówstwa — zauważa pani Teresa. — Podpisywaliśmy umowy z wekslem, które zobowiązywały nas do utrzymania działalności przez 5 lat. Pytanie za co? Skoro z tych gorszych łowisk wystarczy nam tylko na chleb. Najdziwniejsze jest to, że mając organizację zrzeszającą rybaków, do której należymy, musimy sami oddolnie podejmować działania w obronie naszych miejsc pracy.

To dla nas duży kłopot
— To rozporządzenie odsunęło nas od granicy o około 600 metrów — zaznacza nasz kolejny rozmówca, rybak Sławomir Bielec. — To dla nas ogromny kłopot, bo nie będziemy w stanie utrzymać ani firm, ani rodzin. W tych 600 metrach jest najlepsza ryba i jest jej najwięcej. Dalej tej ryby już tyle nie ma. Poza tym polski rząd pozwolił nam się rozwijać. Braliśmy z agencji chłodnie, sprzęt i musimy utrzymać to przez pięć lat. Jak mamy teraz to zrealizować? — pyta. I dodaje: — Przecież na tym cierpią też inne firmy, przetwórcy, lokalna społeczność.

— Ja teraz wypływam na te tereny, gdzie mamy pozwolenia, ale tych ryb jest niewiele. Czeka nas bankructwo. My nie jesteśmy w stanie się utrzymać. Dla nas te 600 metrów to naprawdę bardzo dużo. Jeżeli rząd nie będzie chciał z nami rozmawiać, to będziemy chcieli zablokować przekop. Może tak nas usłyszą? — kończy nasz rozmówca.

Czy reakcja rybaków i ewentualne rozmowy z rządem wpłyną na zmianę tej decyzji? Do tematu wrócimy.

K


Komentarze (12) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. SUSAN BENSON #3073009 | 185.212.*.* 16 sie 2021 21:31

  Witam Szanowni Państwo, Potrzebujesz pomocy finansowej? Jestem Susan Benson. Jestem pożyczkodawcą, a także doradcą finansowym. Potrzebujesz pożyczki biznesowej, pożyczki osobistej, pożyczki hipotecznej lub pożyczki na realizację projektu? Jeśli Twoja odpowiedź brzmi tak, polecam kontakt z moją firmą. Świadczymy wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe, w tym pożyczki długoterminowe i krótkoterminowe. Aby uzyskać więcej informacji, napisz do nas e-mailem: (sunshinefinancialgroupinc@gmail.com) lub wyślij mi wiadomość bezpośrednio na WhatsApp pod numerem: +447903159998 i otrzymaj natychmiastową odpowiedź. Jesteśmy kompleksową firmą świadczącą usługi finansowe i jesteśmy zobowiązani pomóc Ci spełnić wszystkie Twoje aspiracje. Specjalizujemy się w dostarczaniu ustrukturyzowanych rozwiązań finansowych dla osób fizycznych i firm w najbardziej efektywny i najszybszy sposób. Oto kilka powodów, dla których powinieneś skontaktować się z nami w sprawie pożyczki; * Wygoda - Możesz ubiegać się o pożyczkę w dowolnym miejscu i czasie. * Elastyczna kwota - Ty decydujesz, ile chcesz pożyczyć. * Szybkie finansowanie bezpośrednie - Otrzymaj pożyczkę w ciągu 24 godzin od zatwierdzenia. * Elastyczne oprocentowanie - Przystępne oprocentowanie 3%. * Wysokie wskaźniki aprobaty - masz 99,9% szans na otrzymanie pożyczki * Elastyczna spłata - Musisz wybrać datę spłaty, tygodniowy, miesięczny lub roczny na okres od 1 do 30 lat. * Prosta aplikacja online. * Spersonalizowane wskazówki i wiedza specjalistyczna. * Brak ukrytych opłat Nie trać okazji z powodu braku środków finansowych. Skontaktuj się teraz z moją firmą, możemy pomóc Ci pożyczyć, ponieważ pomogliśmy wielu osobom i organizacjom, które borykają się z trudnościami finansowymi na całym świecie Aby uzyskać więcej informacji na temat naszej oferty pożyczki, prosimy o przesłanie wniosku o pożyczkę za pośrednictwem E-mail: sunshinefinancialgroupinc@gmail.com Wha tsApp/Telegram: +447903159998 Pośrednicy/konsultanci /brokerzy mogą sprowadzać swoich klientów i są w 100% chronieni. Z pełnym zaufaniem będziemy pracować razem z korzyścią dla wszystkich zaangażowanych stron.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Pamela Flores #3071933 | 216.131.*.* 2 sie 2021 00:11

  Cześć, jestem Pamela Rosa Flores, legalny i niezawodny pożyczkodawca. Udzielam pożyczki na jasnych i zrozumiałych warunkach z oprocentowaniem 2%. Udzielam pożyczek biznesowych, osobistych, studenckich, samochodowych oraz na spłatę rachunków. Jeśli potrzebujesz pożyczki, już teraz skontaktuj się ze mną bezpośrednio: pamelarosaflores11@gmail.com.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Claudia Klein #3071932 | 138.199.*.* 1 sie 2021 23:21

  Witam i witam w Spotcap Global Financial Services, Nazywam się Claudia Klein, jestem pożyczkodawcą, a także doradcą finansowym. Oferuję wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe Czy pilnie potrzebujesz wsparcia finansowego? Potrzebujesz pożyczki na różne cele? jeśli odpowiedź brzmi tak, radzę skontaktować się z moją firmą przez | spotcapglobalservices@gmail.com | lub napisz do nas na WhatsApp:  +4915758108767 | i mieć pożyczkę na swoim koncie w ciągu 24 godzin, ponieważ świadczymy doskonałe usługi pożyczkowe na całym świecie. Oferujemy wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe (Pożyczka Osobista, Pożyczka Biznesowa i wiele innych), oferujemy zarówno pożyczki długoterminowe, jak i krótkoterminowe, a także możesz pożyczyć do 15 mln euro i udzielamy pożyczek z niskim oprocentowaniem 3% rocznie. Moja firma pomoże Ci osiągnąć różnorodne cele dzięki szerokiej gamie produktów pożyczkowych. Zdaję sobie sprawę, że uzyskanie legalnej pożyczki zawsze było ogromnym problemem. Dla osób, które mają problemy finansowe i potrzebują ich rozwiązania, wiele osób ma trudności z uzyskaniem pożyczki kapitałowej w lokalnych bankach lub innych instytucjach finansowych z powodu wysokie oprocentowanie, niewystarczające zabezpieczenia, stosunek zadłużenia do dochodów, niska ocena kredytowa lub inne powody Koniec z czekaniem i stresującymi wizytami w bankach. Nasza usługa jest dostępna 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu - możesz uzyskać pożyczkę i realizować transakcje zawsze i wszędzie, gdzie tego potrzebujesz Zapewniamy 24-godzinne usługi pożyczkowe światowej klasy. W przypadku zapytań / pytań? - Wyślij e-mail do | spotcapglobalservices@gmail.com | lub napisz do nas na WhatsApp: +4915758108767 | & Odbierz odpowiedź natychmiast Twoja rodzina, przyjaciele i koledzy nie muszą wiedzieć, że masz mało gotówki, po prostu napisz do nas, a otrzymasz pożyczkę. Twoja wolność finansowa jest w Twoich rękach!!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Przyjdzie i na was pora… #3071637 | 37.248.*.* 27 lip 2021 13:17

  Pan prezes zrzeszenia nie narzeka, jemu żyje się dobrze jak wszystkim tłustym pisowskim kotom. Kogo ten człowiek reprezentuje? Rybaków?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. CARAMEL #3071608 | 185.253.*.* 26 lip 2021 20:22

  Uzyskanie legalnej firmy kredytowej zawsze było dużym problemem. Do klientów, którzy mają problemy finansowe i potrzebują na nie rozwiązania. Kwestia kredytu i przedpłat to coś, o co klienci zawsze martwią się, szukając pożyczki u legalnego pożyczkodawcy. Jednak dzięki firmie HILLTOP FINANCE dokonaliśmy tej zmiany w branży pożyczkowej. Skontaktuj się z nami już dziś, aby uzyskać szybką pożyczkę (hilltopfinance@pm.me)(hilltopfinancefir m@gmail.com)

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (12)