Piątek, 3 lutego 2023. imieniny: Błażeja, Joanny, Telimeny

Jak będzie trzeba, zablokujemy przekop!

2021-07-24 17:01:13 (ost. akt: 2021-07-24 09:58:44)

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Od końca czerwca rybacy z Zalewu Wiślanego nie mogą łowić ryb przy granicy z Rosją. Rozporządzenie zakazujące połowu w strefie o szerokości około 600 metrów od granicy wydał minister obrony narodowej. Co na to rybacy?

Rozporządzenie MON dotyczy stref zamkniętych na morskich wodach wewnętrznych oraz na morzu terytorialnym RP. Jedną z takich stref zamkniętych jest właśnie pas Zalewu Wiślanego biegnący przy granicy Polski z Rosją. Zakaz tej strefy dotyczy żeglugi i rybołówstwa i ma on charakter stały.

Wśród rybaków zdania na temat zamknięcia tej strefy są podzielone. Jak zauważa Paweł Kozioł, prezes Stowarzyszenia Rybaków Łodziowych "Mierzeja", sytuacja rybaków nie jest tak tragiczna jak mogłoby się wydawać. — W mojej ocenie rybacy źle nie mają. Uważam, że to jest bardzo dobry zawód, dostajemy ogromną pomoc i z rządu i z Unii Europejskiej. Wystarczą chęci do pracy. Nie uważam, żeby sytuacja rybaków, w związku z ostatnim działaniem rządu, dramatycznie się zmieniła — mówi. I dodaje: — Przed wejściem w życie tego rozporządzenia, minister rolnictwa wystosował pismo do ministra obrony narodowej. To pismo zostało przeczytane rybakom na spotkaniu w Tolkmicku. Było wówczas około 80 proc. rybaków z Zalewu Wiślanego. Zostali więc oni poinformowaniu o tej decyzji.

MON zdecydował
Dlaczego MON zdecydowało się podjąć takie działania? — Nie mam pojęcia — mówi Paweł Kozioł. — Zresztą nie mnie to oceniać. Widocznie były one zasadne. Bezpieczeństwo naszego kraju jest przecież bardzo ważne.

Nasz rozmówca, w związku z rozporządzeniem, nie zaprzestał łowienia. Nie wpływa jedynie na teren zakazany. — Ja codziennie wypływam na wodę i łapię ryby — zauważa. — Radzę sobie i nie narzekam. Wystarczą chęci. Jak zaczynałem zajmować się rybołówstwem, łapaliśmy ryby 100 metrów od granicy. Chciałbym i walczę o to, żeby przywrócono nam poprzednie granice, ale robię to rozmową.

Wśród rybaków słychać wiele głosów sprzeciwu wobec decyzji ministerstwa. — Jestem rybakiem i armatorem na Zalewie Wiślanym — opowiada nasza kolejna rozmówczyni Teresa Ruksztełło. — Wspólnie z mężem i córką prowadzimy rodzinną firmę. Córka jest piątym pokoleniem. Do tej pory bycie rybakiem nie było niczym złym, a teraz?

— Łowiska przy granicy państwa to najbardziej intratne miejsca w naszym rejonie połowów — tłumaczy pani Teresa. — Jeden zestaw na tych łowiskach daje taki dochód jak dziesięć lub więcej zestawów na rejon, na który nas przegoniono. Przesunięcie na inne łowiska rybaków z bazy Nowa Pasłęka i Piaski spowoduje zagęszczenie sprzętu rybackiego na łowiskach bazy Frombork i Krynica Morska co zmniejszy efektywność połowów i spowoduje konflikty z rybakami z innych baz, czego do tej pory nie było na Zalewie. Panował ład i porządek połowów. Większa część łowisk, na które zostaliśmy zmuszeni się przenieść, to płycizny, co wiąże się z wykonaniem nowych narzędzi połowowych, to kolejne koszty dla rybaków. I jeszcze jedno pytanie co zrobić z dotychczasowo wykorzystywanym sprzętem, każdy szył sieci pod głębokość swojego łowiska.

Każdy chce żyć
Jak zaznacza Teresa Ruksztełło, dodatkowe koszty na narzędzia połowowe drastycznie zmniejszą dochody. — A co najgorsze dojdzie do otwartej wojny między rybakami o łowiska, bo każdy chce żyć, utrzymać firmę i rodzinę.
— Po zdjęciu sprzętu z łowisk od 23 czerwca 2021 roku nie mamy żadnych dochodów, a ponosimy koszty związane z utrzymaniem firmy — wyjaśnia nasza rozmówczyni. — Pracowalibyśmy, gdyby nie zakaz, mielibyśmy dochód, płacilibyśmy podatki, dzięki nam pracowałyby smażalnie, restauracje, hotele, sklepy rybne, przetwórnie i też by płacili podatki.

Przyszłość maluje się w szarych barwach. — Jeżeli nie dojdzie do cofnięcia rozporządzenia Ministerstwa Obrony Narodowej, to w niedalekiej przyszłości większość rybaków zbankrutuje, gdyż wiążą nas jeszcze dodatkowo umowy z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa skąd braliśmy fundusze na rozwój rybołówstwa — zauważa pani Teresa. — Podpisywaliśmy umowy z wekslem, które zobowiązywały nas do utrzymania działalności przez 5 lat. Pytanie za co? Skoro z tych gorszych łowisk wystarczy nam tylko na chleb. Najdziwniejsze jest to, że mając organizację zrzeszającą rybaków, do której należymy, musimy sami oddolnie podejmować działania w obronie naszych miejsc pracy.

To dla nas duży kłopot
— To rozporządzenie odsunęło nas od granicy o około 600 metrów — zaznacza nasz kolejny rozmówca, rybak Sławomir Bielec. — To dla nas ogromny kłopot, bo nie będziemy w stanie utrzymać ani firm, ani rodzin. W tych 600 metrach jest najlepsza ryba i jest jej najwięcej. Dalej tej ryby już tyle nie ma. Poza tym polski rząd pozwolił nam się rozwijać. Braliśmy z agencji chłodnie, sprzęt i musimy utrzymać to przez pięć lat. Jak mamy teraz to zrealizować? — pyta. I dodaje: — Przecież na tym cierpią też inne firmy, przetwórcy, lokalna społeczność.

— Ja teraz wypływam na te tereny, gdzie mamy pozwolenia, ale tych ryb jest niewiele. Czeka nas bankructwo. My nie jesteśmy w stanie się utrzymać. Dla nas te 600 metrów to naprawdę bardzo dużo. Jeżeli rząd nie będzie chciał z nami rozmawiać, to będziemy chcieli zablokować przekop. Może tak nas usłyszą? — kończy nasz rozmówca.

Czy reakcja rybaków i ewentualne rozmowy z rządem wpłyną na zmianę tej decyzji? Do tematu wrócimy.

K


Komentarze (21) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Davina Claire #3098393 | 138.199.*.* 29 kwi 2022 15:44

  Witam Panie i Panowie; Potrzebujesz szybkiej pożyczki w ciągu 24 do 48 godzin? Jeśli Twoja odpowiedź brzmi tak, doradzę Ci Złóż wniosek o pożyczkę w Novelty Finance. Nazywam się Davina Claire, jestem pośrednikiem finansowym, a także doradcą finansowym. Zwróciłem uwagę, że wielu ludziom tak trudno jest uzyskać kredyt w bankach lub innych instytucjach finansowych z powodu wysokiego oprocentowania, niewystarczającego zabezpieczenia, wskaźnika zadłużenia do dochodów, niskiej zdolności kredytowej lub z innych powodów. Jestem tutaj, aby polecić każdemu, kto szuka pożyczki, skontaktowanie się z Novelty Finance w sprawie pożyczki z dotowanym oprocentowaniem 3%. Są rzetelną i godną zaufania firmą pożyczkową i można z nimi współpracować. Możesz się z nimi skontaktować poprzez e-mail: | noveltyfinances@gmail.com | LUB wyślij wiadomość na WhatsApp pod numerem +447915601531, aby uzyskać więcej informacji. NOVELTY FINANCE dostarcza rozwiązania finansowe. Oferują wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe (Pożyczka osobista, Pożyczka biznesowa i Wiele innych). Oferują elastyczne i różnorodne opcje pożyczek, w tym pożyczki zabezpieczone i niezabezpieczone, pożyczki długoterminowe i krótkoterminowe, które są dostosowane do Twoich potrzeb finansowych. Powody, dla których powinieneś skontaktować się z Novelty Finance w sprawie pożyczki: • Wygoda - Możesz ubiegać się o pożyczkę w dowolnym miejscu i czasie. • Natychmiastowy dostęp do Twoich środków po zatwierdzeniu. • Dotowane oprocentowanie (3% rocznie) • Elastyczne warunki spłaty • Nie będziesz spieszył się ze spłatą pożyczki, będziesz miał czas na rozpoczęcie spłaty pożyczki. • Brak ukrytych opłat • Będziesz prowadzony przez cały proces Jak złożyć wniosek: Ubieganie się o pożyczkę jest szybkie i proste! Jeśli jesteś zainteresowany złożeniem wniosku o pożyczkę w Novelty Finance i potrzebujesz więcej informacji na temat oferty pożyczki, WYŚLIJ E-MAIL na adres (noveltyfinances@gmail.com) LUB wyślij wiadomość na WhatsApp pod numerem +447915601531, aby uzyskać więcej informacji i informacje ustne. Akceptacja regulaminu i warunków.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Wagner Clerk #3098295 | 137.184.*.* 28 kwi 2022 00:44

  Jak dostałem pożyczkę od Christy Walton Finance, wpadłem w ręce oszustw, dopóki nie spotkałem tego wiernego pożyczkodawcy, który udzielił mi pożyczki w wysokości 70 000 zł, teraz wierzę, że nadal istnieją prawdziwi pożyczkodawcy online, oto e-mail (christywalton355@ gmail.com) pożyczkodawcy, jeśli potrzebujesz jakiejkolwiek pomocy finansowej, możesz skontaktować się z nim w celu uzyskania pomocy: christywalton@gmail.com

  odpowiedz na ten komentarz

 3. Claudia Klein #3091682 | 45.87.*.* 13 lut 2022 22:46

  Witam i witam w Spotcap Global Financial Services. Nazywam się Claudia Klein, jestem pożyczkodawcą i doradcą finansowym. Oferuję wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe Czy pilnie potrzebujesz wsparcia finansowego? Potrzebujesz pożyczki na różne cele? jeśli odpowiedź brzmi tak, radzę skontaktować się z moją firmą przez | spotcapglobalservices@gmail.com | lub napisz do nas na WhatsApp: +4915758108767 | i mieć pożyczkę na swoim koncie w ciągu 24 godzin, ponieważ świadczymy doskonałe usługi pożyczkowe na całym świecie. Oferujemy wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe (Pożyczka Osobista, Pożyczka Biznesowa i wiele innych), oferujemy zarówno pożyczki długoterminowe, jak i krótkoterminowe, a także możesz pożyczyć do 15 mln euro i udzielamy pożyczek z niskim oprocentowaniem 3% rocznie. Moja firma pomoże Ci osiągnąć różnorodne cele dzięki szerokiej gamie produktów pożyczkowych. Zdaję sobie sprawę, że uzyskanie legalnej pożyczki zawsze było ogromnym problemem. Dla osób, które mają problemy finansowe i potrzebują ich rozwiązania, wiele osób ma trudności z uzyskaniem pożyczki kapitałowej w lokalnych bankach lub innych instytucjach finansowych z powodu wysokie oprocentowanie, niewystarczające zabezpieczenia, stosunek zadłużenia do dochodów, niska ocena kredytowa lub inne powody Koniec z czekaniem i stresującymi wizytami w bankach. Nasza usługa jest dostępna 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu - możesz otrzymać pożyczkę i realizować transakcje zawsze i wszędzie, gdzie tego potrzebujesz Zapewniamy 24-godzinne usługi pożyczkowe światowej klasy. W przypadku zapytań / pytań? - Wyślij e-mail do | spotcapglobalservices@gmail.com | lub napisz do nas na WhatsApp: +4915758108767 | & Odbierz odpowiedź natychmiast Twoja rodzina, przyjaciele i koledzy nie muszą wiedzieć, że masz mało gotówki, po prostu napisz do nas, a otrzymasz pożyczkę. Twoja wolność finansowa jest w Twoich rękach!!

  odpowiedz na ten komentarz

 4. Midland Credit Home #3091151 | 197.210.*.* 10 lut 2022 10:15

  Witamy w MARSON POŻYCZKI GOTÓWKOWE Obecnie oferujemy pożyczki tylko z oprocentowaniem 3%, oferta specjalna otwarta dla osób znajdujących się na czarnej liście i zadłużonych recenzja. Aby uzyskać więcej informacji na temat naszej oferty specjalnej 3% stawki dla firmy/osobisty pożyczki.Skontaktuj się z nami przez e-mail: customercare2@marsoncompanysltd.com Sko ntaktuj się z WhatsApp: +48732104284 POŻYCZKI GOTÓWKOWE MARSON

  odpowiedz na ten komentarz

 5. Midland Credit Home #3091150 | 197.210.*.* 10 lut 2022 10:15

  Witamy w MARSON POŻYCZKI GOTÓWKOWE Obecnie oferujemy pożyczki tylko z oprocentowaniem 3%, oferta specjalna otwarta dla osób znajdujących się na czarnej liście i zadłużonych recenzja. Aby uzyskać więcej informacji na temat naszej oferty specjalnej 3% stawki dla firmy/osobisty pożyczki.Skontaktuj się z nami przez e-mail: customercare2@marsoncompanysltd.com Sko ntaktuj się z WhatsApp: +48732104284 POŻYCZKI GOTÓWKOWE MARSON

  odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (21)