Piątek, 17 września 2021. Imieniny Franciszka, Lamberty, Narcyza

Tak było w minioną niedzielę w Bażantarni [ZDJĘCIA]

2021-07-26 16:01:59 (ost. akt: 2021-07-26 14:22:05)

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Kolejne niedzielne popołudnie w Bażantarni za nami. Elblążanie mieli okazję obejrzeć sztukę „Edukacja Rity”. — Zaobserwowałam, że mieszkańcy przychodzą do Bażantarni znacznie wcześniej i zostają też później — mówi Teresa Wojcinowicz z ETK.


To już XXIV edycja Letniego Salonu Muzycznego w Elblągu. Elblążanie bardzo chętnie biorą udział w cotygodniowych spotkaniach z kulturą. — W ubiegłym roku, kiedy te ograniczenia były znacznie większe niz teraz, przychodziło dużo ludzi, a w latach poprzednich bywało, że mieliśmy nawet tysiąc osób na widowni — mówi Teresa Wojcinowicz z Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego.

Jak się okazuje, Letni Salon Muzyczny, często jest jedynie pretekstem do spędzenia czasu na łonie natury. — Zaobserwowałam, że mieszkańcy przychodzą do Bażantarni znacznie wcześniej i zostają też później — opowiada pani Teresa. — Spotykają się ze znajomymi, plotkują, słuchają koncertu, idą na spacer i tak całe popołudnie spędzają w elbląskim lesie.

W niedzielę, 25 lipca elblążanie mieli okazję obejrzeć spektakl w formie sceny przy stoliku. — To taka dość popularna forma w różnych teatrach, ale realizuje się ją w przestrzeni zamkniętej, bo scena przy stoliku wymaga większego skupienia niż podczas koncertu — zauważa nasza rozmówczyni. — Całość polega na tym, że aktorzy czytają tekst, nie znają go na pamięć, nie ma zaplecza w postaci rozbudowanej scenografii czy muzyki i choreografii. To jest sztuką, żeby przez 1,5 godziny skupić na sobie uwagę tak, żeby widzowie byli zainteresowani. Byłam zaskoczona ogromnymi brawami na koniec. To były potężne owacje, co przy scenach przy stoliku zazwyczaj się nie zdarza. Słyszałam później, że widzom podobało się i wykonanie i tekst, także sprawdza się nam ta scena przy stoliku.

Jak zapowiada Teresa Wojcinowicz, w najbliższą niedzielę mieszkańcy będą ponownie mieli okazję sprawdzić, czy forma sceny przy stoliku im odpowiada, bowiem obejrzymy sztukę „Emigranci”.

1 sierpnia to dzień szczególny w pamięci Polaków, to rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego i jak zapowiada Elbląskie Towarzystwo Kulturalne, dlatego w tym dniu tekst sztuki zabrzmi szczególnie i pokaże, że mimo upływu lat jest wciąż aktualny. Spektakl, który zaprezentują aktorzy Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu Artur Hauke i Piotr Szejn, to „Emigranci” Sławomira Mrozka, jeden z najważniejszych polskich dramatów okresu powojennego. Rzecz dzieje się w wieczór i noc sylwestrową, gdzieś w obcym kraju Europy Zachodniej, w wynajmowanym, obskurnym pokoju. Tytułowymi emigrantami, jedynymi osobami dramatu są AA oraz XX, skazani na własne towarzystwo, ze wszystkimi problemami, frustracjami i konfliktami, pochodzący też z bliżej nieokreślonego kraju. Wiodącym problemem tej tragedii jest obcość. Ta obcość w „Emigrantach” ma różny wymiar, różne znaczenie, m.in. to obcość człowieka wobec innego człowieka, obcość wobec społeczeństwa czy kraju. Może właśnie dlatego, mimo upływu czasu od wydania drukiem (dramat „Emigranci” po raz pierwszy ukazał się drukiem w „Dialogu” w 1974 r., a wystawiony został w 1975), tekst ten jest wciąż tak dla nas ważny.

K


Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. PINKY #3071750 | 209.58.*.* 29 lip 2021 00:18

    Pilna oferta pożyczki. Witam wszystkich, chciałbym bardzo podziękować George'owi Williamsowi, który pożyczył mi pożyczkę na leczenie mojego chorego dziecka. Cieszę się, że mogę spotkać George'a Williamsa, skontaktuj się z nim przez e-mail, jeśli potrzebujesz pilnej pożyczki na biznes lub pożyczkę osobistą (georgewilliamsloanfirm333@gmail.com)

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. CARAMEL #3071606 | 185.253.*.* 26 lip 2021 20:20

    Uzyskanie legalnej firmy kredytowej zawsze było dużym problemem. Do klientów, którzy mają problemy finansowe i potrzebują na nie rozwiązania. Kwestia kredytu i przedpłat to coś, o co klienci zawsze martwią się, szukając pożyczki u legalnego pożyczkodawcy. Jednak dzięki firmie HILLTOP FINANCE dokonaliśmy tej zmiany w branży pożyczkowej. Skontaktuj się z nami już dziś, aby uzyskać szybką pożyczkę (hilltopfinance@pm.me)(hilltopfinancefir m@gmail.com)

    ! - + odpowiedz na ten komentarz