Ile kosztuje karta wielowalutowa? Przydaje się nie tylko przy częstych wyjazdach za granicę

2021-07-27 14:04:58(ost. akt: 2021-07-27 14:08:16)   Artykuł sponsorowany
Jedna karta i wiele możliwości, płacisz w euro, dolarach czy funtach nie martwiąc się o koszty przewalutowania. Jest to rozwiązanie, dzięki któremu można zaoszczędzić, nie tylko podczas zagranicznego urlopu, ale chociażby kupując w zagranicznych sklepach i płacąc za zakupy w innej walucie.
Jak działa karta wielowalutowa? Jakie opłaty się z nią wiążą? Na jakie haczyki uważać?

Dlaczego karta wielowalutowa się przydaje?
Powodów, dla których warto złożyć wniosek o kartę wielowalutową, jest wiele. Głównym oszczędność na przewalutowaniu. Aby je ominąć albo mamy wymienioną walutę i gotówkę - ale czy zawsze uda się wyliczyć potrzebną na urlop kwotę? A drugie rozwiązanie to rachunek walutowy i karta wielowalutowa. Jedna karta, lekki portfel i brak obaw o kradzież gotówki. Jest wygodna i możemy nią płacić wszędzie, gdzie akceptowane są karty Mastercard i Visa. Poza tym wypłacimy gotówkę z bankomatu, zapłacimy za zakupy online w innej walucie.
Karta wielowalutowa przydaje się, gdy płacimy w innej walucie od czasu do czasu. A dzięki bogatej ofercie banków, można znaleźć kartę, która nie pociąga dużych opłat. Kolejna zaleta to możliwość podpięcia do jednej karty nawet kilkunastu rachunków walutowych. Co oznacza jeden plastik i szerokie możliwości płatności na świecie, bez kosztów przewalutowania.

Ile kosztuje karta wielowalutowa?
Kartę wielowalutową można mieć za 0 zł w części banków. W innych opłata jest minimalna przy spełnieniu warunku, np. jedna transakcja miesięcznie kartą. A standardowa opłata to około 10 zł. Prowadzenie rachunków walutowych w większości banków nie pociąga za sobą kosztów, dzięki czemu w zasadzie zapłacimy jedynie opłatę miesięczną, jeśli taką bank nalicza. Dodatkowe opłaty mogą wynikać z wypłaty gotówki z bankomatów za granicą. Najczęściej banki naliczają niższą prowizję dla wypłat w euro i wyższą dla pozostałych walut. Znajdziesz również oferty z darmową wypłatą z bankomatów poza granicami kraju.
Więcej o karcie wielowalutowej przeczytasz tutaj.

Na jakich zasadach działa karta wielowalutowa?
Aby mieć kartę wielowalutową, musimy założyć rachunek walutowy, jeden bądź kilka, w zależności od tego w ilu walutach będziemy płacić. Część banków oferuje rachunki w kilku, a część w kilkunastu walutach. Najprościej założyć rachunek w EUR, GBP, USD, CHF. Trudniej znaleźć banki, które oferują rachunki w egzotycznych walutach. Wśród banków oferujących więcej niż kilka walut są: Alior Bank, Citi Handlowy, mBank, PKO BP. Do karty wielowalutowej podpięte jest konto w złotówkach i walutowe. Gdy płacimy w obcej walucie, zostaje ona automatycznie rozpoznana i pieniądze ściągnięte są z rachunku walutowego. Jest tylko jeden warunek, muszą być na nim środki. Jeśli jest za mało, to pieniądze zostaną ściągniete z konta złotówkowego, a to wiąże się z kosztami przewalutowania.

Usługa wielowalutowa
W ofercie banków jest nie tylko karta wielowalutowa, część z nich oferuje również usługę wielowalutową. Na czym ona polega? Nie ma konieczności otwierania rachunków walutowych i kupowania waluty. Płacimy kartą, którą posiadamy. Koszty przewalutowania są na stałym poziomie w zależności od tego, czy mamy kartę Mastercard czy Visa.

Jest to wygodne rozwiązanie dla osób, które płacą w obcej walucie raz na jakiś czas. Dzięki temu nie muszą martwić się wysokimi kosztami przewalutowania i tym czy na rachunku walutowym jest wystarczająca kwota.

Zagraniczne pułapki
Płacąc kartą wielowalutową za granicą warto przyjrzeć się, jakie naklejki ma bankomat czy też terminal płatniczy. Litery DDC to dodatkowe opłaty, na które bank nie ma wpływu. DDC, czyli Dynamic Currency Conversion oznacza, że pomimo użycia karty wielowalutowej zapłacimy kontem w złotówkach. DDC to znak, że można płacić kartą, ale w walucie, w której została wydana karta. A przewalutowanie jest po kursie wyznaczonym przez dostawcę urządzenia. Jednym słowem nieopłacalnym. Dlatego widząc DDC na bankomacie albo terminalu lepiej zapłacić gotówką, karta wielowalutowa nam się w takim przypadku nie przyda.

Na bankomacie możemy spotkać się też z dodatkową opłatą (surchage), może nas czekać niemiła niespodzianka pod postacią informacji o opłacie. Korzystając z aplikacji mobilnej banków jest opcja zablokowania płatności, które wiążą się z dodatkowymi opłatami. Dzięki temu, co prawda transakcja zostanie odrzucona, ale pieniądze za przewalutowanie zostaną na koncie.
Coraz więcej banków ma usługę kantor, co sprzyja szybkiej wymianie walut.