Piątek, 30 września 2022. imieniny: Geraldy, Honoriusza, Wery

Co zrobić gdy zauważymy porzuconego psa? [VIDEO]

2021-07-31 16:01:46 (ost. akt: 2021-07-31 15:40:41)

Autor zdjęcia: fot. archiw. Ryszard Biel

Psy porzucane są przez cały rok, jednak takich incydentów jest znacznie więcej w okresie letnim. O tym, co zrobić, gdy znajdziemy porzuconego czworonoga opowiedziała Barbara Zarudzka, kierownik schroniska „Psi Raj” w Pasłęku.


Schronisko jest przepełnione. Na szczęście nie brakuje ludzi, którzy chcą wspierać pasłęcki „Psi Raj”. Pod koniec lipca na osiedlu Nad Jarem w Elblągu wolontariuszki zorganizowały kiermasz ciast. — Jego celem była zbiórka pieniędzy na schronisko, ponieważ ma ono w tej chwili problemy finansowe — mówi Aneta Szpuga, jedna z wolontariuszek. — Wraz z innymi wolontariuszkami, Ulą i Pauliną, oraz wieloma naszymi przyjaciółmi, przygotowaliśmy ciasta, zaś miejsce, reklamę, a także muzykę zapewniło nam OZSK Jar, w którym pracują cudowni ludzie otwarci na pomoc innym.

Podczas kiermaszu dla dzieci była dostępna kreda, aby mogły rysować na placyku przed siedzibą portrety zwierząt. — Okazało się, że kiermasz był strzałem w dziesiątkę, gdyż udało nam się zebrać aż 653 złote — dodaje Aneta Szpuga. — Wiele osób zna to schronisko i wyrażali na jego temat same dobre opinie, wiedząc, jak wiele zwierząt odzyskało tam wiarę w ludzi i było w stanie znaleźć wspaniałe stałe domy, w których spędzą resztę życia w beztrosce i szczęściu. Schronisko "Psi Raj" jest prawdziwym rajem, nie tylko dla psów, lecz także i dla kotów, zaś pracujące tam osoby opiekują się zwierzakami z prawdziwą pasją i miłością. Są dla nas jak rodzina, a schronisko to nasz drugi dom. Dojeżdżamy do Pasłęka z Elbląga często nawet kilka razy w tygodniu, aby wspierać ich w niesieniu pomocy potrzebującym zwierzętom, bo nasze serca zdecydowanie należą do tego miejsca i nie wyobrażamy sobie życia bez niego. Dlatego bardzo chcemy, aby schronisko było w stanie dalej pomagać, nie tonąc przy tym w długach i by nie musiało nikomu odmówić pomocy przez brak środków.

— Następny kiermasz ciast ze zbiórką na schronisko "Psi Raj" ma się odbyć 10 września, również na osiedlu Nad Jarem, gdyż tego dnia OZSK organizuje festyn dla dzieci i zaproponowało nam, abyśmy do nich dołączyli — kończy nasza rozmówczyni.