Piątek, 24 marca 2023. imieniny: Gabrieli, Marka, Seweryna

Frombork zaprasza na Copernicus Open Festiwal

2021-08-02 16:18:05 (ost. akt: 2021-08-02 14:20:08)
W tym roku Frombork świętował 548. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika

W tym roku Frombork świętował 548. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika

Autor zdjęcia: UMiG Frombork

Był nie tylko astronomem, lekarzem, prawnikiem i dyplomatą... Wszyscy o nim słyszeliśmy, ale niewielu wie, że Mikołaj Kopernik interesował się ekonomią. Frombork zaprasza na ciekawe warsztaty i Copernicus Open Festiwal.

"Poznajmy prawo Kopernika – Greshama i jego wpływ na nasze codzienne życie" to hasło przewodnie naszych zajęć, które łączyć będą teorię z praktyką. Porozmawiamy o poglądach Kopernika na temat bicia monet oraz tego, jak wpłynęły one na rozwój systemów monetarnych na świecie. Opowiemy o różnych sposobach fałszowania monet kruszcowych oraz metodach rozpoznawania ich autentyczności. Uczestnicy będą mogli poczuć się również jak mincarze pięćset lat temu, wykonując model historycznej monety z gliny — przekazuje Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku.

Zajęcia są bezpłatne i odbywać się będą w dniach 19-22 sierpnia, a zapisywać się na nie można poprzez stronę internetową.

19 sierpnia 2021 to dla Fromborka dzień szczególny, bo właśnie wtedy rozpocznie się Copernicus Open Festiwal, czyli cztery dni ciekawych spotkań, koncertów, warsztatów i wystaw.

Jakie atrakcje dla mieszkańców i turystów przygotowało miasto legendarnego astronoma?

Czwartek 19 sierpnia to wspomniane już warsztaty mennicze, harcerska gra miejska i "Requiem d-moll" W.A. Mozarta w Bazylice Archikatedralnej pw. WNMP i św. Andrzeja.

W piątek oprócz warsztatów menniczych, na odwiedzających Frombork czekać będą też kreatywne warsztaty DIY i otwarcie wystawy "Przestrzenie portowe" Joanny Bentkowskiej-Hlebowicz. A na wieczór planowany jest kolejny koncert w bazylice.

Sobota to między innymi spotkanie z człowiekiem renesansu — gościem będzie Jan Kanty Pawluśkiewicz. Tego dnia odbędą się również warsztaty typograficzne i prezentacja tkaniny artystycznej, a o 20:30 z dziedzińca katedralnego przy studni ruszy spacer literacki "Śladami Pana Samochodzika".

Ostatni dzień Copernicus Open Festiwal to zwiedzanie Nowego Pałacu Biskupiego z przewodnikiem oraz "Musica Warmiensis" — koncert na podstawie rękopiśmiennych zapisów nutowych z XVIII wieku odnalezionych w Bibliotece Wyższego Seminarium Duchownego Metropolii Warmińskiej „Hosianum” w Olsztynie.

Warto dodać, że w trakcie festiwalu podziwiać będzie można wystawę plenerową "Mikołaj Kopernik 1473-1543".Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Mikołaj nie Rej #3072025 | 188.147.*.* 3 sie 2021 12:18

    "Copernicus Open Festiwal" ??????????????????? „A niechaj narodowie wżdy postronni znają iż Polacy nie gęsi iż swój język mają.”

    Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz