Piątek, 1 lipca 2022. imieniny: Bogusza, Haliny, Mariana

Na czym polega zbieranie nakrętek? Po co się je zbiera?

2021-08-10 10:08:41 (ost. akt: 2021-08-10 12:13:53)
O co właściwie chodzi ze zbieraniem nakrętek?

O co właściwie chodzi ze zbieraniem nakrętek?

Autor zdjęcia: pixabay

W Elblągu pojawiły się ostatnio pojemniki na nakrętki. Taka forma połączenia ekologii i działań charytatywnych od dłuższego czasu cieszy się popularnością w wielu miastach i wsiach. Ale o co właściwie chodzi z tym zbieraniem nakrętek?

Na początku sierpnia — przypomnijmy — w Elblągu pojawiły się dwa zielone listki — specjalne pojemniki, do których mieszkańcy i mieszkanki mogą wrzucać plastikowe nakrętki. Przy basenie stanęło natomiast niebieskie serce.

Pojemniki zostały przyjęte z dużym entuzjazmem i już w ciągu kilku dni zapełniły się po brzegi. I co dalej?

W gminie Braniewo zebrane nakrętki pozwoliły już na pomoc dwóm rodzinom — przekazywał niedawno Jakub Bornus, tamtejszy wójt.

A w lipcu informował o zbiórce nakrętek na rzecz Ewy. — W pierwszym transporcie udało się zebrać ponad pół tony — 510 kilogramów nakrętek. Dodatkowo do następnego przekazania jest około 200 kilogramów. Działamy dalej. Mobilizacja mieszkańców przyniosła spodziewane, a nawet przerosła nasze oczekiwania. W imieniu wójta gminy Braniewo serdeczne podziękowania kierujemy do mieszkańców gminy Braniewo i miasta Braniewo, a także koordynatorów akcji zbiórki nakrętek. Pamiętajmy, że zbierając nakrętki, pomagamy innym i chronimy środowisko — taką informację zamieszczono na stronie gminy Braniewo.

Pod przewodnictwem wójta gminy Braniewo Jakuba Bornusa zorganizowana została akcja zbiórki nakrętek na rzecz Ewy
Fot. Urząd Gminy Braniewo
Pod przewodnictwem wójta gminy Braniewo Jakuba Bornusa zorganizowana została akcja zbiórki nakrętek na rzecz Ewy


Jak to się dzieje, że zwykłe plastikowe nakrętki mogą być takie pomocne? I o co w ogóle chodzi z ich zbieraniem? Dlaczego akurat nakrętki, a nie butelki?

Chodzi oczywiście o ich recykling, czyli powtórne wykorzystanie, a ich hurtowe ilości można spieniężyć w punktach skupu.

A dlaczego plastikowe nakrętki są lepsze niż same butelki? — W punktach skupu płaci się za czysty polimer PET (polietylen), z którego są wykonane nakrętki. Jest to innego rodzaju tworzywo sztuczne niż butelka, którą domyka nakrętka. Jego recykling jest znacznie łatwiejszy niż recykling butelek — wyjaśnia Fundacja „Przyszłość dla Dzieci”.

— Czysty polietylen, zamieniony w granulat, daje się od razu przetwarzać na kolejne zakrętki, plastikowe opakowania, pojemniki, kosze na śmieci czy rury PCW, a nawet na obudowy komputerów. Gotowy do przetworzenia plastik ze zbieranych przedmiotów można też ponownie wykorzystać w produkcji np. worków na śmieci! Nakrętka waży średnio 4 gramy. Do wyprodukowania wiadra o wadze 0,7 kg potrzebujemy 175 nakrętek — dowiadujemy się z przekazanej informacji.


— Od lat angażujemy mieszkańców Olsztyna i Warmii i Mazur do wspólnych działań, dzięki którym możemy opłacić naszym małym podopiecznym najnowsze, ratujące życie terapie, kupić maluchom leki, zapłacić za ich rehabilitację albo kupić nowoczesny wózek inwalidzki. To niesamowite jak wielu ludzi chce pomagać — zauważa Iwona Żochowska-Jabłońska, szefowa Fundacji „Przyszłość dla Dzieci”.

O to, na jaki cel trafią nakrętki zebrane w Elblągu, zapytaliśmy dziś Urząd Miasta. — Rozmawiamy z organizacjami pomocowymi, chcielibyśmy, aby wsparcie trafiało do elblążan. Po dokonaniu wyboru na pewno będziemy informować, na jaki cel zostały przekazane — odpowiada Joanna Urbaniak, rzeczniczka prezydenta.

Pojemnik znajdujący się przy elbląskim Targowisku Miejskim
Fot. Czytelnik
Pojemnik znajdujący się przy elbląskim Targowisku Miejskim