środa, 18 maja 2022. Imieniny Alicji, Edwina, Eryka

Elbląskie przystanki będą zielone? [SONDA]

2021-08-16 14:00:14 (ost. akt: 2021-08-16 14:04:39)
Tak wyglądają przystanki w Białymstoku

Tak wyglądają przystanki w Białymstoku

Autor zdjęcia: UM Białystok

Interpelację w tej sprawie napisał Antoni Czyżyk, przewodniczący Rady Miasta w Elblągu. Jaką odpowiedź uzyskał od prezydenta?

— Zieleń w naszej przestrzeni publicznej jest prawdziwym skarbem — napisał Antoni Czyżyk w interpelacji. — Miasta cały czas się rozbudowują o kolejne osiedla, drogi, chodniki — to zrozumiałe. Takie działania powodują jednak, że automatycznie znikają trawniki i zieleńce.

— Stąd koncepcja „zielonych przystanków” — kontynuował przewodniczący i zauważał, że roślinność porastająca zielony dach i ściany oraz dodatkowe nasadzenia w donicach zintegrowanych z konstrukcją wiaty mogłyby przyczynić się między innymi do zwiększania produkcji tlenu i pochłaniania pyłów, obniżenia temperatury otoczenia podczas upalnych dni, tłumienia hałasu, poprawy estetyki ulic. Mają także swój udział w ekologicznym zagospodarowaniu wody deszczowej.

— Warto dodać również, że przystanki takie byłyby prawdziwą rewolucją w przestrzeni miejskiej i ważnym elementem walki ze zmianami klimatu (powodzie, susze i fale upałów). Przy okazji przystanki mogłyby stać się kolejnym elementem promującym Elbląg. Zielone przystanki mogłyby być również wyposażone w gabloty (tablice informacyjne), które posłużyłyby do eksponowania materiałów do edukacji ekologicznej społeczeństwa, zwracając uwagę na najważniejsze problemy związane z ochroną środowiska.

Jak dodawał przewodniczący, wiele polskich miast, jak choćby Kraków, Wrocław czy Poznań już takie przystanki posiada. Co ważne, sfinansowane one zostały ze środków przeznaczonych na programy proekologiczne. — Czy władze miasta mogą rozważyć działania, które pozwolą wprowadzić koncepcję „zielonych przystanków” w Elblągu? — zapytał Antoni Czyżyk.

— Pragnę podziękować panu za zainteresowanie tematem i inicjatywę w zakresie wprowadzenia w mieście tzw. „zielonych przystanków”. W dobie coraz bardziej widocznych i odczuwalnych niekorzystnych zmian klimatycznych oraz w środowisku naturalnym wszelkie inicjatywy zmierzające do zmniejszenia ich negatywnych skutków dla otoczenia są ważne i cenne — czytamy w odpowiedzi Michała Missana, wiceprezydenta Elbląga.

Jak zaznaczył wiceprezydent, możliwość utworzenia zielonych przystanków i działania w celu ich realizacji są już podejmowane przez służby miejskie. — Zarząd Komunikacji Miejskiej w porozumieniu z Zarządem Zieleni Miejskiej sporządził wykaz kilkudziesięciu lokalizacji wiat przystankowych, które wstępnie mogłyby zostać obsadzone roślinnością.

Aktualnie projekt analizowany jest przez Departament Ochrony Środowiska UM Elbląg co do zakresu ewentualnych prac jak i możliwości ich sfinansowania ze środków programów proekologicznych.

— Z przeprowadzonej przez ZKM oceny technicznej wynika, że z uwagi na konstrukcję obecnie istniejących wiat nie ma możliwości nasadzenia roślin na ich dachach i ścianach — informował Michał Missan. — Możliwe jest to natomiast przy ścianach bocznych (pomijając strony najazdowe) oraz ścianach tylnych. W zależności od uwarunkowań biologicznych rozpatrywane jest wykonanie jeszcze w bieżącym roku kilku takich aranżacji.

Jak kończył wiceprezydent, w przypadku możliwości pozyskania środków na ten cel z funduszy proekologicznych, przy okazji instalowania nowych lub wymiany dotychczasowych wiat przeanalizowane zostaną również aranżacje obejmujące nasadzenia na ścianach i dachach oraz wyposażenia wiat w tablice i gabloty o charakterze edukacyjnym.

Czy w Elblągu powinny powstać zielone przystanki?
pokaż wyniki »

K


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB