Czwartek, 30 czerwca 2022. imieniny: Arnolda, Emiliany, Lucyny

Szpital Miejski w Elblągu jest coraz bardziej nowoczesny [ZDJĘCIA]

2021-08-19 11:59:37 (ost. akt: 2021-08-19 12:13:16)

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Nowy sprzęt medyczny, prace modernizacyjne, budowa bloku operacyjnego — Szpital Miejski im. św. Jana Pawła II w Elblągu jest coraz bardziej nowoczesny. O szczegółach opowiedział Mirosław Gorbaczewski, dyrektor placówki.


Podczas konferencji zwołanej na terenie szpitala głos zabrał Witold Wróblewski, prezydent Elbląga. — Nasza lokalna służba zdrowia coraz bardziej się rozwija. Myślę, że dziś nikt już nie zadaje pytania, po co łączymy szpitale. Ich połączenie, a co za tym idzie, podniesienie stopnia referencyjnego, daje duże szanse na pozyskiwanie środków z zewnątrz. Dzisiaj elblążanie mogą spać spokojnie, ponieważ realizujemy kolejne inwestycje i podnosimy poziom jakości leczenia w szpitalu.

Szczegóły zakończonych i trwających inwestycji zdradził Mirosław Gorbaczewski, dyrektor szpitala. — Najnowszym urządzeniem, które zostało sprowadzone do szpitala, jest bardzo nowoczesny, 128-warstwowy tomograf komputerowy, który otrzymaliśmy od Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Wartość tego sprzętu wynosi 2 mln 700 tys. zł. To urządzenie już funkcjonuje w pracowni komputerowej naszego szpitala. Jest bardzo szybkie, dzięki czemu do minimum jest obniżona dawka promieniowania dla pacjenta. Warto zauważyć, że tomograf zużywa też 60 proc. mniej energii.

— Kolejną inwestycją, którą udało nam się zrealizować, jest zakup mammografu. Ten sprzęt zostanie zainstalowany do końca sierpnia. Jest to nowoczesny, cyfrowy aparat, który zastąpi stare, analogowe urządzenie. Wartość: 600 tys. zł — kontynuował dyrektor.

I dodawał: — W ostatnim czasie zostało do szpitala zakupionych całkiem dużo nowoczesnych sprzętów o łącznej wartości 1 mln 681 tys. zł. Mówimy o tomografie laserowym OCT, dzięki któremu możemy wykonywać wszelkiego rodzaju badania okulistyczne. Zakupiono również łóżka szpitalne, przenośny aparat RTG, aparat USG, łóżka do intensywnej terapii oraz aparaty do wysokoprzepływowej terapii tlenem, które pomagały pacjentom zakażonym koronawirusem.

Oprócz inwestycji sprzętowych w szpitalu wykonano wiele inwestycji dotyczących infrastruktury szpitala. — Kończymy budowę rampy transportowej, która przeznaczona jest do rozładunku towarów w szpitalu. Zakończyliśmy budowę podjazdu dla karetek wraz z zadaszeniem. Karetki do tej pory podjeżdżały od przodu do szpitala. Tam były schody i pacjentów trzeba było wnosić. W tej chwili podjeżdżają bezpośrednio pod windę i stamtąd chorzy przetransportowywani są do izby przyjęć. Kolejną zrealizowaną inwestycją jest nowa Poradnia Medycyny Pracy. Budujemy również windę zewnętrzną szpitala, która jest niezbędna dla naszej firmy, ponieważ będą tworzone kolejne oddziały po stronie ul. Komeńskiego, czyli oddział chirurgii dziecięcej i oddział dziecięcy. To będzie połączone z izbą przyjęć dla dzieci. Dzieci z izby przyjęć na oddziały będą transportowane właśnie tą windą. Zrealizowana także została inwestycja windy transportowej wewnętrznej, która zastąpiła bardzo starą windę. Do tego wykonaliśmy sprężarkownię i tlenownię — wyliczał dyrektor placówki.

Kolejną dużą inwestycją jest wykonanie instalacji poczty pneumatycznej. Dzięki tej inwestycji poprawi się komunikacja między dwiema lokalizacjami szpitala. Będzie można łatwo przenosić między innymi badania laboratoryjne, leki, czy krew. Wartość tej inwestycji wynosi około 1 mln 300 tys. zł.

Nadal trwają prace budowlane przy budowie Bloku Operacyjnego. Wykonano fundamenty, konstrukcje, ściany osłonowe zewnętrzne, kanał techniczny oraz część łącznika komunikacyjnego do I piętra. W trakcie realizacji są prace związane z wykonaniem stropu budynku. Trwają również prace przy modernizacji dwóch oddziałów: Oddziału Chirurgii Dziecięcej oraz Oddziału Rehabilitacji Kardiologicznej.

Karolina Król