Wtorek, 9 sierpnia 2022. imieniny: Klary, Romana, Rozyny

Zapraszamy na koniec wakacji

2021-08-21 17:04:16 (ost. akt: 2021-08-21 09:13:31)

Autor zdjęcia: K

Koniec wakacji zbliża się wielkimi krokami. Z tej okazji wiele miast postanowiło zorganizować imprezy. Sprawdź, jak można spędzić ten czas w Elblągu, Braniewie i Fromborku.

ELBLĄG


Święto Chleba
Już w dniach 27-29 sierpnia w Elblągu odbędzie się długo wyczekiwana impreza. Kto pojawi się w mieście z okazji tegorocznego Święta Chleba? I jakich atrakcji możemy się spodziewać?
Elbląg zakończy wakacje trzydniową imprezą, podczas której będzie można posłuchać muzyki na żywo, skosztować regionalnych produktów, wziąć udział w ciekawych warsztatach i spróbować swoich sił w wyścigu smoczych łodzi.
W piątek 27 sierpnia czeka nas między innymi FIND – czyli Fajna Impreza na Dziedzińcu, za to wieczorem dwa koncerty – Birds No Fly i Piersi wystąpią na Wyspie Spichrzów.
Sobota to przede wszystkim warsztaty pirograficzne i literackie, kiermasz książek i wystawa amerykańskich samochodów. O 11 wyścig smoczych łodzi, a od 11 do 14 wspólne gotowanie z Elbląskim Klubem Szefów Kuchni. O 16:30 na placu przy katedrze zaśpiewa Sarsa, o 18 Marek Piekarczyk, a o 20 zespół Tulia.
W niedzielę warsztaty garncarstwa i wypieku chleba, występ grup rekonstrukcyjnych i kolejna dawka muzycznych wrażeń – o 15 koncert Lovesongs w wykonaniu Elbląskiej Orkiestry Kameralnej, o 17:30 wystąpi Dikanda, a o 19 Żywiołak.

Letni Salon Muzyczny
W najbliższą niedzielę, 22 sierpnia, odbędzie się ostatni już koncert XXIV Letniego Salonu Muzycznego Bażantarnia 2021. Będzie to nietypowy finał. Początek już o godzinie 16.00. Wówczas odbędzie się wernisaż wystawy prac Alicji Król „Żuławy okiem Wiedźmy”, a o godz. 17.00 finałowy koncert, pełen niespodzianek, którego gościem będzie Zespół Muzyki Myśliwskiej „Hubertus”. Jest to kwintet dęty, który powstał w listopadzie 2001 roku i właśnie obchodzi swoje 20-lecie istnienia. W Bażantarni zespół wystąpi w składzie: Radosław Kornas – trąbka, parforce horn, pless, Marta Prądzinska – trąbka, parforce horn, pless, Patryk Wrąbel – tuba, parforcehorn, Michał Wojtyła – puzon, parforcehorn, Łukasz Tryc – saksofon tenorowy.
„Żuławy okiem Wiedźmy” to projekt plastyczny Alicji Król zawierający w sobie takie dziedziny sztuki jak fotografia, grafika cyfrowa i malarstwo. Prace będą przedstawiały w sposób subiektywny i ekspresywny m.in. pejzaże, pejzaże ze sztafażem, faunę i florę oraz sceny rodzajowe. Czytelność i sposób przedstawienia nie zawsze będzie prosty i oczywisty, ale podpisy pod pracami zdradzą więcej informacji.

BRANIEWO


Baj Baj Wakacje
Wielkimi krokami zbliża się koniec wakacji, a te zdecydowanie trzeba uczcić! Impreza w gwiazdorskiej obsadzie odbędzie się w Braniewie w dniach 27-29 sierpnia.
Już dziś zapraszamy wszystkich mieszkańców Braniewa i okolic na wspaniałą trzydniową imprezę, w trakcie której nie zabraknie gwiazd polskiej sceny muzycznej — przekazuje Braniewskie Centrum Kultury.
27 i 28 sierpnia zdecydowanie warto odwiedzić braniewski amfiteatr.
W piątek od 17 do dyspozycji wszystkich maluchów dostępna będzie bezpłatna strefa dziecka. Na 19 planowany jest występ uczniów i uczennic Zespołu Szkół Muzycznych z Elbląga, a o 20:15 swoje taneczne umiejętności zaprezentuje grupa Latino Bailamos.
W sobotę od 13:30 festiwal maskotek i bajkowa strefa dziecka, o 16 TOP FASHION — pokaz mody i koncert Quźni Talentów.
A wieczór? W gwiazdorskiej obsadzie. O 19 koncert Smolastego, a od 20:30 scena należeć będzie do Kasi Kowalskiej.
W niedzielę 29 sierpnia motocyklowy piknik rodzinny i Rajd Maluszka organizowany przez Braniewski Klub Sportowy Szybki Struś.

FROMBORK


Copernicus Open Festiwal
Był nie tylko astronomem, lekarzem, prawnikiem i dyplomatą... Wszyscy o nim słyszeliśmy, ale niewielu wie, że Mikołaj Kopernik interesował się ekonomią. Frombork zaprasza na ciekawe warsztaty i Copernicus Open Festiwal.
"Poznajmy prawo Kopernika – Greshama i jego wpływ na nasze codzienne życie" to hasło przewodnie naszych zajęć, które łączyć będą teorię z praktyką. Porozmawiamy o poglądach Kopernika na temat bicia monet oraz tego, jak wpłynęły one na rozwój systemów monetarnych na świecie. Opowiemy o różnych sposobach fałszowania monet kruszcowych oraz metodach rozpoznawania ich autentyczności. Uczestnicy będą mogli poczuć się również jak mincarze pięćset lat temu, wykonując model historycznej monety z gliny — przekazuje Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku.
Zajęcia są bezpłatne i odbywać się będą w dniach 19-22 sierpnia.
19 sierpnia 2021 to dla Fromborka dzień szczególny, bo właśnie wtedy rozpocznie się Copernicus Open Festiwal, czyli cztery dni ciekawych spotkań, koncertów, warsztatów i wystaw.
Jakie atrakcje dla mieszkańców i turystów przygotowało miasto legendarnego astronoma?
Czwartek 19 sierpnia to wspomniane już warsztaty mennicze, harcerska gra miejska i "Requiem d-moll" W.A. Mozarta w Bazylice Archikatedralnej pw. WNMP i św. Andrzeja.
W piątek oprócz warsztatów menniczych, na odwiedzających Frombork czekać będą też kreatywne warsztaty DIY i otwarcie wystawy "Przestrzenie portowe" Joanny Bentkowskiej-Hlebowicz. A na wieczór planowany jest kolejny koncert w bazylice.
Sobota to między innymi spotkanie z człowiekiem renesansu — gościem będzie Jan Kanty Pawluśkiewicz. Tego dnia odbędą się również warsztaty typograficzne i prezentacja tkaniny artystycznej, a o 20:30 z dziedzińca katedralnego przy studni ruszy spacer literacki "Śladami Pana Samochodzika".
Ostatni dzień Copernicus Open Festiwal to zwiedzanie Nowego Pałacu Biskupiego z przewodnikiem oraz "Musica Warmiensis" — koncert na podstawie rękopiśmiennych zapisów nutowych z XVIII wieku odnalezionych w Bibliotece Wyższego Seminarium Duchownego Metropolii Warmińskiej „Hosianum” w Olsztynie.
Warto dodać, że w trakcie festiwalu podziwiać będzie można wystawę plenerową "Mikołaj Kopernik 1473-1543".