Start zdobywcą pucharu marszałka województwa warmińsko-mazurskiego

2021-08-30 17:00:04(ost. akt: 2021-08-30 17:00:10)

Przez trzy dni od piątku do poniedziałku trwał w Elblągu turniej piłki ręcznej kobiet o puchar marszałka województwa warmińsko-mazurskiego Gustawa Marka Brzezina. Zwycięzcą turnieju został grający w PGNiG Superlidze zespół Startu Elbląg.
W tegorocznym turnieju udział wzięło osiem drużyn, w tym sześć pierwszoligowych: AZS AWF Warszawa, Varsovia Warszawa, Sambor Tczew, SPR Gdynia, MKS Urbis Gniezno oraz KS Kościerzyna.

Superligę reprezentowały: Młyny Stoisław Koszalin i Start Elbląg.

W pierwszej fazie rozgrywek w dwóch grupach po trzy zespoły o awans do ćwierćfinału walczyły tylko zespoły grające na zapleczu najwyższej klasy rozgrywkowej.

W tej fazie rozgrywek do walki przystąpiły Start i Młyny Stoisław Koszalin. Właśnie te dwa ostatnie kluby zagrały w poniedziałkowym finale.

Młyny Stoisław Koszalin w drodze do finału pokonały: Varsovię 37:20 (22:12) i MKS Urbis 30:28 (16:12). Z kolei Start wygrał z AZS AWF 36:17 (18:9) i pokonał KS Kościerzyna 38:24 (21:14). W meczu o pierwsze miejsce zagrały:

• Start Elbląg — Młyny Stoisław Koszalin 33:17 (16:9)

START: Pająk, Hypka, Czarnoch — Choromańska 1, Dworniczuk 2, Peplińska 2, Wołoszyk 7, Owczarek 2, Kostuch 4, Kozak, Głębocka 1, Kopańska 5, Stapurewicz 9, Tarczyluk. Najwięcej bramek dla gości Żukowska 4, Marić, Zaleśny i Borysławska po 3.

Przebieg meczu

Tylko na początku mecz był wyrównany. Po pierwszych 10 min gry na pierwsze prowadzenie wyszły elblążanki 5:4 i nie oddały go już do końca. Po kwadransie gry odskoczyły na trzy bramki, prowadząc 9:6.

Mimo iż pojedynek stał na przeciętnym poziomie, to ambicji i woli walki nie można było odmówić żadnej ze stron. Drużyna z Koszalina nie zagrała w najsilniejszym zestawieniu, a z podstawowego składu nie zagrały cztery zawodniczki.

Start grał swoją piłkę, prowadził grę skrzydłami i z minuty na minutę powiększał przewagę. Do przerwy gospodynie prowadziły 16:9, a mogło być jeszcze wyżej, gdyby Paulina Kopańska oraz Iga Dworniczuk wykorzystały rzuty karne.

Po przerwie elblążanki kontrolując grę, na kwadrans przed końcem prowadziły 25:13. Na 5 min przed końcem ich przewaga wzrosła do 16 goli 32:16 i z taką, też różnicą bramek (33:17) zakończyły mecz.

Był to ostatni sprawdzian zespołu elbląskiego przed spotkaniami o mistrzowskie punkty. 8 września Start podejmować będzie Młyny Stoisław Koszalin.

Po turnieju trener Startu Marcin Pilch, powiedział: — Drużyna gra coraz lepiej, ale jeszcze popełnia sporo błędów, tak w obronie jak i ataku. Ze zwycięstwa się cieszymy, ale walka o ligowe punkty, to coś innego. Niektórym zawodniczkom brakuje nie tylko ogrania, ale także cwaniactwa i rutyny. To młody zespół, więc wszystko powinno iść w dobrym kierunku.

Najlepszą zawodniczką MVP turnieju została Joanna Wołoszyk (Start), najlepszą snajperką Paulina Stapurewicz (Start - 19 goli) oraz najlepszą bramkarką: Natalia Filończuk (Młyny Stoisław).

Kolejność turnieju: 1. Start Elbląg, 2. Młyny Stoisław Koszalin, 3. MKS Urbis Gniezno, 4. KS Kościerzyna, 5. AZS AWF Warszawa, 6. Varsovia Warszawa, 7. Sambor Tczew, 8. SPR Gdynia.