Wtorek, 9 sierpnia 2022. imieniny: Klary, Romana, Rozyny

FAScynaci – kompas życia. Wyjątkowy spektakl w Galerii El

2021-09-11 12:22:18 (ost. akt: 2021-09-11 12:28:44)

Autor zdjęcia: Forum Animatorów Społecznych

Czym żyje dzisiaj młodzież? Czego nie słyszymy? Co młodzi chcieliby, żebyśmy bezpośrednio od nich wiedzieli? Przyjdź, zobacz, usłysz i poczuj. Zapraszamy w środę 15 września o godz. 17:00 do Centrum Sztuki Galeria El. Wstęp bezpłatny.

15 września w Centrum Sztuki Galeria El odbędzie się event przygotowany przez uczestników projektu „FAS-cynaci kompas życia” realizowanego przez Forum Animatorów Społecznych z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego z Funduszy EOG.

Projekt skierowany jest do 22 młodych ludzi z Elbląga i okolic. W ramach projektu młodzież realizuje różne działania, m.in. biorą udział w warsztatach artystycznych, zdobywają wiedzę z zakresu komunikacji i kompetencji społecznych, organizują wypady do lasu, robią pizzę i ciasteczka, uczą się chodzić na szczudłach czy prowadzą niespieszne rozmowy na istotne i mniej istotne tematy.

Jednym z założeń projektu było też stworzenie przez młodzież spektaklu, w którym opowiedzą odważnych dla siebie tematach. – Spektakl powstał podczas wyjazdu wakacyjnego do Stodolarni w Oleśnie – mówi Zyta Wrzos, koordynatorka projektu.

– Młodzież pracowała wspólnie z instruktorem teatralnym, który pomógł im wydobyć z siebie coś osobistego i nadać temu kształt. Grupa bardzo szybko weszła w proces twórczy i w niecałe 10 dni stworzyła spektakl z autorskimi tekstami i treściami, które ich inspirowały. A, że miejsce, w którym tworzyli, trafiło do ich serc, to nazwali siebie Teatrem Stodoła.

Teatr Stodoła stworzył spektakl „Czy nazwałaby Pani siebie optymistką?” i zaprezentuje go podczas przygotowanego przez siebie eventu w najbliższą środę, 15 września.


– Podczas pobytu w Oleśnie dwie osoby szczególnie złapały bakcyla teatru – dopowiada koordynatorka. — Wynik był taki, że po powrocie do Elbląga, Karina i Marta postanowiły stworzyć coś jeszcze... i tak powstał Teatr Ramota, który podczas eventu pokaże krótką formę „Odklejka”.

– A w przerwie pomiędzy spektaklami zapraszamy do skorzystania z propozycji: słodkiego poczęstunku przygotowanego przez Kompasy, możliwości malowania i wzorzenia swojego ciała, niespiesznego pogrywania przy karciankach, a jeśli warunki pogodowe nam dopiszą, na zewnątrz Galerii, przez godzinę, będzie można też potrenować podstawy sztuki kuglarstwa – dopowiada Jola Prokopowicz, animatorka towarzysząca młodzieży w projekcie.

Młodzież Kompasowa nie tylko tworzy i potrafi zadbać o ciekawie spędzony czas, ale także dba o innych ludzi i o środowisko.

- Przy stołach z łakociami i piciem będą jednorazowe naczynia. Mimo to zachęcamy do inicjatywy wzięcia ze sobą choćby swojego kubeczka – bo może się okazać, że nie tylko zrobi się nam w serduszkach bardziej zielono, ale też będzie można poczuć się jak u siebie – zachęca animatorka Jola – Warto też zabrać ze sobą portfele, bo podczas eventu będziemy zbierać pieniądze na wsparcie leczenia i rehabilitacji małego Mikołaja. O akcji „Obudź się Miki” można dowiedzieć się z facebook.com/obudzsiemiki. Zbiórkę przeprowadzimy pod patronatem Fundacji Elbląg.

Więcej o „Kompasie” można poczytać tutaj.

Fot. Forum Animatorów Społecznych

Forum Animatorów Społecznych