Czwartek, 29 września 2022. imieniny: Michaliny, Michała, Rafała

Pierwszy Zielony Budżet w Elblągu już rozstrzygnięty

2021-09-15 13:46:16 (ost. akt: 2021-09-15 13:48:04)
Park Kajki

Park Kajki

Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski

Chcielibyśmy, by mieszkańcy aktywnie zazieleniali Elbląg — mówił w czerwcu wiceprezydent miasta Michał Missan. Dziś znamy już inwestycje, które zostaną zrealizowane.

Zielony Budżet w Elblągu to nowość, która przyjęta została przez mieszkańców i mieszkanki z dużym entuzjazmem. Inicjatywa wystartowała wraz z początkiem lipca, funkcjonując na podobnych do budżetu obywatelskiego zasadach. Różnica jest taka, że do realizacji zgłaszać można było jedynie inwestycje ekologiczne, których koszt nie przekracza 5 tysięcy złotych.

Na Zielony Budżet przeznaczono w sumie 30 tysięcy, z czego 5 pochłonęły pierwsze inicjatywy zaproponowane przez władze miasta — obsadzenie pnączami jednej ze ścian po drugiej stronie rzeki Elbląg, murka przy ulicy Wiślickiej i ścian garażowych przy parku Planty.

Kolejne propozycje do końca lipca mogli składać elblążanie i elblążanki — wpłynęły w sumie 62 projekty, z czego 11 zweryfikowano pozytywnie i poddano głosowaniu. Swój głos oddało 1300 osób, ale 102 okazały się nieważne.

Wśród zwycięskich inwestycji znalazły się następujące projekty: "Miniogród deszczowy w parku Kajki", "Upięknijmy Aleję Grunwaldzką", "Szałwiowe Pole", "Kwietny Okólnik", "Zieleniec Staromiejski" i "Zielony Relax".

— Zielony Budżet miał za zadanie aktywizować mieszkańców, miał na celu kreowanie i rozwijanie inicjatyw, związanych z ekologią i zwiększanie świadomości z nią związanej. Ta edukacja jest potrzebna — mówił prezydent Witold Wróblewski.

A Michał Missan dodał: — Elbląg jest pięknym zielonym miastem, a dzięki temu będzie jeszcze piękniejszy i bardziej zielony. Wartością dodaną jest to, że mieszkańcy mają wpływ na zagospodarowanie swojego otoczenia zgodnie z własnymi oczekiwaniami.

W planach jest jeszcze ewaluacja projektu.
Czekamy na uwagi mieszkańców na temat tego, co według nich powinniśmy w przyszłości zmienić w programie — poinformował Missan.