Piątek, 1 lipca 2022. imieniny: Bogusza, Haliny, Mariana

Zmodernizowane Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" oficjalnie otwarte [ZDJĘCIA]

2021-09-15 15:52:04 (ost. akt: 2021-09-15 15:38:36)

Autor zdjęcia: Justyna Sołtysiak

Przebudowa i modernizacja elbląskiego Światowida – przypomnijmy – kosztowała ponad 20 milionów złotych. Obiekt zyskał nową powierzchnię, stał się bardziej funkcjonalny i przyjazny niepełnosprawnym. Co jeszcze się zmieniło?

Wczoraj w Elblągu odbyło się uroczyste i oficjalne otwarcie zmodernizowanego Centrum Spotkań Europejskich "Światowid". Przebudowała była możliwa dzięki dofinansowaniom w kwocie ponad 12 mln złotych i 11 mln, które na realizację zadania przekazał samorząd województwa. Pozostałe 2 mln złotych to środki własne instytucji.

Jaka jest właściwie historia tego niezwykłego miejsca?


Obiekt znany dziś jako CSE Światowid, powstał 59 lat temu jako Elbląski Dom Kultury imienia Kazimierza Jagiellończyka i była to pierwsza po wojnie instytucja tego typu w mieście Piekarczyka. W budynku zaprojektowanym przez Zakład Projektowania Architektury Miejskiej Politechniki Gdańskiej powstał teatr, filia Biblioteki Miejskiej i Kino Światowid.

Obecną nazwą instytucja posługuje się dopiero od 2009, a w tym roku w obiekcie zakończyła się największa w jego historii inwestycja. Po prawie 60 latach budynek doczekał się gruntownego remontu.

Dzięki rozbudowie i modernizacji obiekt zyskał blisko 1900 metrów kwadratowych powierzchni. O większą funkcjonalność i przestrzeń rozbudowana została m.in. działająca przy CSE „Światowid” Regionalna Pracownia Digitalizacji, w której znalazło się miejsce na przestrzeń edukacyjną, 16 stanowisk z laptopami, stoły multimedialne, ekran do projekcji cyfrowych i stanowisko wyposażone w gogle VR.


Zwiększyły się również możliwości związane z projekcjami filmowymi. Nowa sala kinowa przysłuży się różnym formom warsztatowym i edukacyjnym. Ponadto to jedyna w Polsce sala, która wyposażona została w system audiodeskrypcji, dzięki czemu w komfortowych warunkach filmy mogą oglądać również osoby niedowidzące.

Światowid stał się bardziej przestronny, pełny jest udogodnień dla osób niepełnosprawnych i najnowocześniejszych rozwiązań.

Dyrektor instytucji, Antoni Czyżyk, informuje: — Odnowiliśmy wszystkie pomieszczenia zgodnie z obecnymi wymogami, mamy windę osobowo-towarową i trzy platformy dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Nowa sala kinowa została wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt projekcyjny i dźwiękowy. Wszystkie trzy sale kinowe są teraz sterowane z jednego pomieszczenia.

To jeszcze nie wszystko. Powiększyła się też przestrzeń dedykowana kasie kina, gdzie od teraz można korzystać z komfortowej poczekalni i zaczerpnąć najświeższych informacji z życia Światowida. Pojawiło się również stanowisko kasowe dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich i przestrzeń wystawiennicza, która pozwoli Światowidowi zaprezentować widzom zarówno te starsze plakaty filmowe, jak i te prezentujące najnowsze hity.

Więcej przestrzeni jest też w obrębie sal kinowych, pojawił się nowy dwustronny bufet, którego obie części funkcjonować mogą niezależnie od siebie — jedna dla gości kina, druga dla osób biorących udział w wydarzeniach organizowanych na sali widowiskowo-sportowej.

W CSE Światowid uruchomiony zostanie również tak zwany inkubator przedsiębiorczości kulturalnej. Regularnie odbywać się będą szkolenia i warsztaty dla wszystkich, którzy będą chcieli rozpocząć działalność w sektorze kultury.

Dziś odmienione Centrum Spotkań Europejskich zostało oficjalnie przekazane do użytku. W symbolicznym przecięciu wstęgi uczestniczyli Antoni Czyżyk, prezydent Elbląga Witold Wróblewski i marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin.

– Światowid to jednostka szczególna, którą można stawiać za przykład. A teraz jeszcze lepiej będzie służyła społeczeństwu Elbląga i pięknie świadczyła o regionie Warmii i Mazur – mówił Brzezin.

Antoni Czyżyk nie ukrywa swojej radości: – Zmienił się cały Światowid. Udało nam się osiągnąć cel i zakończyć inwestycję, teraz jesteśmy gotowi na kolejne szerokie działania – mamy nowe nadzieje i dużo chęci do pracy – zapewnia dyrektor instytucji.