Czwartek, 21 października 2021. Imieniny Celiny, Hilarego, Janusza

L4 na wypalenie zawodowe? Wkrótce będzie możliwe [SONDA]

2021-09-16 16:00:48 (ost. akt: 2021-09-16 14:28:10)
L4 na wypalenie zawodowe?

L4 na wypalenie zawodowe?

Autor zdjęcia: Zdjęcie autorstwa Nataliya Vaitkevich z Pexels

Od przyszłego roku według Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych wypalenie zawodowe będzie uznawane za chorobę. Czy to oznacza, że lekarz będzie mógł wypisać zwolnienie osobie na nie cierpiącej?

Objawy wypalenia zawodowego mogą być bardzo różne — od uczucia pustki i braku sił, przez odczuwanie nieustannego stresu, po obniżoną ocenę własnych dokonań. Trzeba przyznać, że takie emocje potrafią negatywnie wpływać na nasze funkcjonowanie w miejscu pracy.

Co ciekawe, WHO, czyli Światowa Organizacja Zdrowia, której Polska jest członkiem od początku jej działalności, podjęła decyzję o tym, że wypalenie zawodowe to choroba już w 2019 i postanowiła wpisać ją do Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych (z angielskiego: International Statistical Classification of Diseases and Related Health Problems — w skrócie ICD).

ICD-11 ma obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku. W porównaniu z poprzednią listą — ICD-10, która zawierała ok. 14,5 tysiąca kodów oznaczających jednostki chorobowe, ICD-11 posiada ich aż 55 tysięcy.

Wpisanie wypalenia zawodowego do Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych oznacza, że osoby, które cierpią na to schorzenie, będą mogły otrzymać zwolnienie lekarskie, czyli tzw. L4.

Czy wpisanie wypalenia zawodowego do Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych to dobry pomysł?
pokaż wyniki »


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB