środa, 30 listopada 2022. imieniny: Andrzeja, Maury, Ondraszka

Fotelik przodem do jazdy czy tyłem?

2021-09-21 23:16:30 (ost. akt: 2021-09-21 23:17:14) Artykuł sponsorowany

Nierzadko zdarza się, że młodzi rodzice muszą przemieścić się w jakieś miejsce wraz ze swoim dzieckiem. Nowemu członkowi rodziny należy zapewnić komfort i swobodę w trakcie jazdy autem. Jednakże rzeczą absolutnie priorytetową jest jego bezpieczeństwo i to właśnie Ty, jako rodzic masz obowiązek zapewnić należyte zabezpieczenie w trakcie jazdy. Wszystko to wiąże się z zakupem odpowiedniego fotelika samochodowego.

Wybór fotelika
Jako że każdy rodzic chce zapewnić swojemu dziecku maksymalną satysfakcję podczas podróżowania, przed zakupem powinniśmy przetestować kilka modeli. Dobrym pomysłem jest znalezienie dystrybutora fotelików, który chętnie pomoże wybrać nam model zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Jeżeli chcesz nabyć siedzisko przez internet, to w łatwością możesz znaleźć listę samochodów, do których pasuje dany egzemplarz. Wystarczy znaleźć swój pojazd na liście i już wiemy czy będzie odpowiedni. Dość istotne dla rodzica jest to, czy jego auto ma wbudowane złącza Isofix. Jest to system, który ułatwia montaż fotelików dla dzieci. Zdecydowana większość nowoczesnych samochodów rodzinnych posiada taki moduł, czasami jest on ukryty w szczelinach pomiędzy siedzeniami. Nie wolno kupować fotelika "na zapas" - ma on być dostosowany do wzrostu i wagi dziecka. Przed zakupem sprawdź także informację o homologacji UE. Wszystko to, aby zapewnić nowemu członkowi rodziny maksymalne bezpieczeństwo.

Prawidłowy montaż fotelika samochodowego
To na jaki rodzaj montażu zdecydujemy się zależy tylko i wyłącznie od nas samych. Większość sklepów oferuje instalowanie siedziska jako dodatkową usługę, ale jeśli posiadamy odrobinę wolnego czasu i umiejętności manualne, to możemy samodzielnie wykonać całą operację. Pierwszą kwestią jest miejsce montażu. Teoretycznie najlepszy jest środkowy fotel na tylnej kanapie, ale w praktyce najczęściej nie posiada on ani Isofixu, ani trzypunktowych pasów bezpieczeństwa. Z tego powodu najlepiej zamontować fotelik za pasażerem po prawej stronie. Podczas instalacji zwracajmy szczególną uwagę na kąt nachylenia oparcia, a także regulację nagłówka. Ważne także, aby pasy nie skręcały się, a zaczepy płasko przylegały. Wszystkie te kwestie powinny być poruszone w instrukcji obsługi fotelika.

Fotelik przodem czy tyłem do jazdy?
Zdaniem wielu uznanej klasy specjalistów, dzieci powinny podróżować tyłem do kierunku jazdy jak najdłużej jest to możliwe. Dzięki takiej instalacji, w razie wypadku fotelik będzie w stanie zamortyzować siłę uderzenia i podtrzymać głowę, szyję i kręgosłup w odpowiedniej pozycji. Dopiero gdy nasza pociecha podrośnie i zmieni fotelik na większy powinniśmy zastanowić się nad zmianą pozycji. Siedziska dla starszych dzieci (powyżej 5 lat) od początku powinny być montowane przodem do kierunku jazdy, by umożliwić dziecku obserwowanie rodzica i widoku za oknem.

Dziecko na przednim siedzeniu?
Niedawno okazało się, że na podstawie najnowszych badań przeprowadzonych w Norwegii, dzieci (z norweskiego barn) mogą siadać na przednim siedzeniu (barn i forsetet). Było to niemałe zaskoczenie dla większości rodziców, bo do tej pory stanowczo odradzano sadzanie dzieci z przodu. Nowsze samochody są w stanie zapewnić równie wysoki poziom bezpieczeństwa z przodu, co z tyłu. Należy jednak pamiętać o wyłączeniu poduszki powietrznej! W przypadku dziecka siła jej wystrzału jest niewspółmierna i tym samym może powodować poważne zagrożenie dla jego życia lub zdrowia. Silne uderzenie może przyczynić się do powstania obrażeń wewnętrznych, które są bardzo trudne w leczeniu. Nie można ignorować ewentualnych silnych zderzeń czołowych, które bardziej odczuwają pasażerowie siedzący z przodu. Te właśnie te dwa powody wpływają na to, że wiele osób, mimo wszystko decyduje się na usadzenie dziecka z tyłu. Wszystko w imię bezpieczeństwa.