Piątek, 19 sierpnia 2022. imieniny: Emilii, Julinana, Konstancji

Typowe dolegliwości stóp u dzieci

2021-09-21 23:18:29 (ost. akt: 2021-09-21 23:18:55) Artykuł sponsorowany

Rodzice na całym świecie niepokojeni są przez bóle stóp u swoich dzieci. Dolegliwości tej nie powinno się lekceważąc i w razie jej wystąpienia należy udać się do pediatry. Zaniedbanie leczenia bólu stóp u dzieci może skutkować późniejszymi problemami z kręgosłupem, kolanami lub miednicą. Jakie dolegliwości stóp wyróżniamy? Czym są one spowodowane?

Choroby stóp u dzieci
Kiedy dziecko skarży się na ból stóp, nie wolno nam tego bagatelizować, nie leczone dolegliwości kończyn mogą pozostać dokuczliwe przez całe życie. Kluczowa jest regularna kontrola stanu stóp i dziecka i zapewnienie mu wygodnego, odpowiednio dobranego obuwia. W razie wystąpienia bólu trzeba skonsultować się z pediatrą, który zdiagnozuje pacjenta i ewentualnie skieruję na dalsze badania. Aby wykluczyć stan zapalny wykonuję się morfologię i OB. Do najczęstszych dolegliwości stóp u dzieci należą bóle wzrostowe, brodawki wirusowe, a nierzadko przyczyną cierpienia są urazy doznane podczas zabawy.

Bóle wzrostowe
Ból stóp u dziecka nierzadko związany jest z okresem intensywnego wzrostu. W tym czasie tkanki, z których zbudowane są ścięgna nie nadążają za procesem wzrastania i pojawia się bolesny problem. Dolegliwość ta pojawia się zazwyczaj między 3 a 12 rokiem życia, a morfologia i inne badania nie są w stanie jej zdiagnozować. Cechy charakterystyczny bóli wzrostowych to:
• krótki okres ich trwania (od kilku minut do pół godziny),
• brak dolegliwości towarzyszących,
• pojawianie się bólu wieczorem i w nocy,
• trudności z normalnym poruszaniem się,
• ból dotyczy obu stóp,
• ból jest tak intensywny, że potrafi wybudzić dziecko ze snu.
Pomimo tego, że bóle wzrostowe są uciążliwe nie są one jednak groźne. Pomocne w tym okresie są masaże i rozciąganie stóp. Należy też pamiętać o odpowiedniej suplementacji witamin dla dziecka. W przypadku tego rodzaju bólów ważne jest przyjmowanie odpowiedniej ilości wapnia, witaminy D i cynku.

Brodawki u dzieci
Kolejną często występująca u dzieci dolegliwością stóp są brodawki (fotvorte barn) nazywane też kurzajkami. Są to zmiany na skórze wywołane i przenoszone przez bezpośredni kontakt z wirusem HPV. Dzieci są szczególnie narażone na zarażenie brodawkami, ponieważ ich system odpornościowy nie jest jeszcze stabilny. Kurzajkami można zarazić się na przykład na basenie czy sali gimnastycznej podczas kontaktu fizycznego. Dzieci w wieku od 4 do 9 lat są bardzo podatne na wirus brodawczaka co wynika z delikatności ich skóry.
W razie wystąpienia brodawki na stopach dziecka należy niezwłocznie udać się do lekarza specjalisty. W przypadku tej dolegliwości będzie to dermatolog lub podolog, który specjalizuję się leczeniem chorób stóp. Kurzajki rozpoznane i usunięte we wczesnym stadium rozwoju, zmniejszają ryzyko zarażenia członków rodziny i przyjaciół dziecka. W trakcie leczenia lekarz zazwyczaj przepisuje odpowiedni preparat dopasowany do danego rodzaju brodawki i jej stopnia zaawansowania. Nieleczona brodawka rozrasta się do dużych rozmiarów, jest przyczyną bólu i poczucia dużego dyskomfortu w trakcie chodzenia.