Czwartek, 21 października 2021. Imieniny Celiny, Hilarego, Janusza

Kto przebuduje port rybacki we Fromborku?

2021-09-25 17:00:00 (ost. akt: 2021-09-23 15:50:33)

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Urząd Morski w Gdyni zdecydował, że port rybacki we Fromborku trzeba przebudować, aby powstrzymać dalszą degradację nabrzeży. Do przetargu zgłosiło się sześć firm.

Najdroższą ofertę złożyło polsko-hiszpańskie konsorcjum, które prace wyceniło na prawie 25 mln zł. Najtańsza oferta, na prawie 17 mln zł, wpłynęła od gdańskiej firmy. Urząd morski w Gdyni na ten cel przeznaczył 28 mln zł.

Aktualnie port we Fromborku posiada dwa falochrony, z których falochron wschodni o długości 61 m posiada na swojej głowicy czerwoną kolumnę z galerią, natomiast zachodni o długości 91 m kolumnę zieloną. Wschodnie umocnienia brzegowe przy falochronie wschodnim mają długość 89 m. Na wschodnim brzegu basenu portowego, w czołowej jego części oraz częściowo na brzegu zachodnim wstępuje nabrzeże oczepowo – płytowe. Krótka płyta oczepowa żelbetowa wsparta jest na rzędzie pali drewnianych oraz na drewnianej ściance szczelnej usytuowanej w tylnej części płyty. Nabrzeże oczepowo – skarpowe zlokalizowane jest na zachodnim brzegu akwenu, bezpośrednio za falochronem zachodnim. Oczep żelbetowy posadowiony jest na rzędzie pali drewnianych i ściance szczelnej szalunkowej zimno walcowanej o grubości do 3,5 mm. Bezpośrednio za oczepem znajduje się skarpa kamienno - betonowa wykonana z nachyleniem około 1:3.

Celem remontu jest powstrzymanie dalszej degradacji nabrzeży. Inwestycja ma przyczynić się również do poprawy bezpieczeństwa żeglugi poprzez wykonanie prac pogłębiarskich, podczyszczeniowych w basenie portowym. Przebudowa nabrzeży, infrastruktury portu, oraz remont falochronów wschodniego i zachodniego, opaski brzegowej wschodniej i opaski brzegowej zachodniej ma za zadanie poprawić warunki postojowe jednostek pływających, warunki wyładunku i obsługi statków jak również zwiększy ochronę basenu portowego przed nadmiernym falowaniem.

Remont ma objąć przebudowę nabrzeża wschodniego postojowo-przeładunkowego, nabrzeże czołowe wyładunkowe, nabrzeże przyslipowe, nabrzeże zachodnie postojowo-przeładunkowe, przebudowa slipu, remont i przebudowa nawierzchni, wykonanie robót czerpalnych, budowa przyłączy: wodociągowego, elektroenergetycznego NN, wylotów kanalizacji deszczowej, budowa elementów małej architektury, ogrodzenia, oświetlenie i punkty poboru prądu i wody dla jednostek pływających. Wyposażenie hydrotechniczne, ogrodzenia i oznakowanie.

K

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB