środa, 1 lutego 2023. imieniny: Brygidy, Dobrogniewa, Ignacego

Nie zawiesimy współpracy z ukraińskim Tarnopolem

2021-09-23 15:34:22 (ost. akt: 2021-09-26 09:54:28)

Autor zdjęcia: UM Elbląg

Elbląscy radni podczas ostatniej sesji pochylali się nad dwoma projektami uchwał dotyczącymi dalszej współpracy z Tarnopolem. Wątpliwości wzbudziła bowiem decyzja władz ukraińskiego miasta, które postanowiły nadać stadionowi miejskiemu imię Romana Szuchewycza, dowódcy Ukraińskiej Powstańczej Armii.

Pierwszy projekt dotyczył stanowiska radnych, natomiast drugi, złożony przez klub PiS, zakładał zawieszenie współpracy z Tarnopolem. Ostatecznie radni odrzucili drugi projekt. Po burzliwej dyskusji przegłosowano projekt dotyczący stanowisko radnych w tej sprawie. Za było 16 osób, przeciw 7, natomiast 2 wstrzymały się od głosu.

— Uważam, że dla Polski ważne jest nasze jednoznaczne stanowisko — mówił radny Marek Pruszak. — Powinniśmy zachować się tak, jak inne miasta partnerskie, czyli Tarnów i Nysa, które zawiesiły tę współpracę, z kolei Zamość zrezygnowała z realizacji wspólnego projektu. Powinniśmy pokazać jednoznaczną postawę, ponieważ to jest ważne i dla osób młodych, i dla starszych, że my zdecydowanie sprzeciwiamy się czczeniu ludzi, którzy mordowali Polaków na Kresach Wschodnich.

— To jest chyba zbyt mało idące do przodu stanowisko — komentował projekt uchwały dotyczący stanowiska radnych radny Rafał Traks. — Ono tak naprawdę nic nie wnosi do relacji pomiędzy naszymi stronami. Nie mówimy o zrywaniu umowy, a o jej zawieszeniu. Te działania powinny zostać wprost nazwane i zrealizowane. Współpraca powinna być zawieszona do momentu, dopóki strona ukraińska nie wycofa się z działań, które podjęła.

Radny Krzysztof Konert: — Nie chcemy zrywać kontaktów, chcemy dążyć do dalszego dialogu. Są miasta, które zawiesiły współpracę, ale są również takie, które nadal utrzymują z nimi kontakty. Uważam, że zerwanie kontaktów byłoby złą decyzją.

— Mówimy, że ta uchwała nie przyniesie skutku. Ale jakiego skutku my oczekujemy — zadała pytanie Krystyna Urbaniak. — Chcemy, żeby władze miasta Tarnopol wycofały się ze swojej decyzji. A jeśli tego nie zrobią? Wówczas skutkiem będzie całkowite zerwanie relacji i współpracy między naszymi miastami. Ta uchwała, to bardzo dobre otwarcie pola do dyskusji.

— Tak się składa, że byłem podczas podpisywania umowy z Tarnopolem i znam wszystkich dotychczasowych merów, którzy w Tarnopolu, od czasu podpisania umowy, funkcjonowali — mówił Witold Wróblewski, prezydent Elbląga. — Uważam, że polityka zagraniczna nie jest polityką przeznaczoną do realizacji przez samorząd lokalny. To zadanie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Z tego co widać, kontakty się odbywają, ambasador, konsul, jeżdżą do Tarnopola, tak samo jak samorządowcy z wielu miast.

Stanowisko Rady Miejskiej w Elblągu w sprawie współpracy z miastem Tarnopol:


„Mimo trudnej historii dzielącej naród polski i ukraiński [b]współpraca między Elblągiem a Tarnopolem trwa nieprzerwanie od 1992 roku. „Naszym wspólnym życzeniem jest rozwijanie przyjacielskich stosunków między naszymi miastami i wzmacnianie uczucia wspólnoty przez wymianę idei i doświadczeń”.

To podstawowe idee, które towarzyszyły rozpoczęciu procesu współpracy i zostały zawarte w deklaracji o współpracy i umowie partnerskiej. Nie do zaakceptowania jest dla elblążan decyzja władz Tarnopola o nadaniu nazwy tarnopolskiemu stadionowi imienia Romana Szuchewycza, będącego głównym dowódcą Ukraińskiej Powstańczej Armii. Roman Szuchewycz ponosił bezpośrednią odpowiedzialność za zaakceptowanie czystek etnicznych na kresach wschodnich jako represyjnej i ludobójczej taktyki, w wyniku której bestialsko zamordowano w latach 1943 - 1944 dziesiątki tysięcy ludności cywilnej polskiej narodowości.

Bolesna historia zbrodni na kresach ówczesnej Rzeczpospolitej jest żywa wśród Polaków. Gloryfikowanie przez nasze miasto partnerskie takich postaci i postaw jest moralnie naganne i nie sprzyja budowaniu jakichkolwiek partnerskich relacji. Rada Miejska w Elblągu rekomenduje Prezydentowi Elbląga niepodejmowanie dalszych działań w ramach obowiązującego porozumienia z miastem Tarnopol. Niezmiennie wyrażamy wolę dialogu jako jedynej drogi do budowania wspólnej, opartej o dobrosąsiedztwo przyszłości w poszanowaniu trudnej przeszłości. Wszyscy jesteśmy to winni przyszłym pokoleniom Polaków i Ukraińców, które nie ponoszą odpowiedzialności za naszą wspólną, tragiczną historię.”[/b]

Komentarze


Eryk Kowalczyk, publicysta, filozof, pedagog:

— Uważam, że władze Elbląga postąpiły właściwie. Umów należy dotrzymywać. Nie znam szczegółów umowy o współpracy pomiędzy Tarnopolem i Elblągiem. Ale jeśli ma ona jakiś termin ważności, to należy się tego trzymać niezależnie od nowych okoliczności. Poza tym, mówimy o miastach leżących w dwóch różnych państwach. Kultura tych państw kształtowała się w nieco innych uwarunkowaniach historycznych. To, co w jednym państwie uznaje się za właściwe, w innym może być odczytywane zupełnie inaczej. Są to sprawy wewnętrzne danego państwa. Historia stosunków między Polską i Ukrainą jest trudna, dlatego te napięcia trzeba łagodzić.

Dlatego uważam, że postawa elbląskich samorządowców jest słuszna. Zerwanie współpracy mogłoby sprowokować kolejne nieporozumienia. Pewne rozdziały historii należy zamknąć, wyciągnąć wnioski na przyszłość i aktualnie budować przyjazne relacje sąsiedzkie.


[highlight]Iryna BetkoProf. Iryna Betko, literaturoznawca na UWM:

— Gloryfikowanie postaci takich jak Stepan Bandera czy Roman Szuchewycz budzi liczne kontrowersje nie tylko w Polsce, ale i na Ukrainie. Stosunek do UPA jest punktem zapalnym w stosunkach polsko-ukraińskich, a także w samym społeczeństwie ukraińskim. Dlatego tak ważne są próby budowania porozumienia pomiędzy obiema stronami historycznego sporu. Aby każda ze stron przynajmniej wysłuchała argumentów strony przeciwnej.

Decyzja radnych Elbląga pokazała, że Polska jest otwarta na dialog i chce budować przyjazne relacje z Ukrainą. To dobry gest. Mam nadzieję, że zachęci on stronę ukraińską do tego, żeby spojrzeć na własną historię z perspektywy Polaków, dla których tragiczne wydarzenia na Wołyniu wciąż są traumą.

Kto to jest?


Roman Szuchewycz (1907-1950) — ukraiński działacz nacjonalistyczny, zastępca dowódcy batalionu Nachtigall, kapitan 201 batalionu Schutzmannschaft, generał i naczelny dowódca Ukraińskiej Powstańczej Armii. Ponosi bezpośrednią odpowiedzialność za zaakceptowanie rzezi wołyńskiej jako taktyki UPA przeciwko Polakom i przeprowadzenie ludobójczej czystki etnicznej w Małopolsce Wschodniej na polskiej ludności cywilnej.
Zginął podczas obławy wojsk NKWD.

K, ps
Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Davina Claire #3078493 | 195.78.*.* 22 paź 2021 05:00

  Dzień dobry; Jeśli pilnie potrzebujesz pożyczki, Złóż wniosek o pożyczkę w Novelty Finance. Nazywam się Davina Claire, jestem dyrektorem finansowym Novelty Finance. Zwróciłem uwagę, że osoby prywatne i firmy mają tak duże trudności z uzyskaniem kredytu w bankach lub innych instytucjach finansowych. Moja firma (Novelty Finance) jest tutaj, aby udzielić Ci pożyczki, której potrzebujesz. Możesz skontaktować się z nami przez e-mail: noveltyfinances@gmail.com LUB wyślij wiadomość na WhatsApp pod numerem +447915601531 Niezależnie od tego, czy chcesz poprawić swój styl życia, czy masz do czynienia z nieoczekiwanym wydatkiem, pożyczka z NOWOŚCI FINANSÓW jest tym, czego potrzebujesz. NOVELTY FINANCE jest elastyczny: możesz pożyczyć do piętnastu milionów euro (15 000 000,00 euro), z odpowiednimi okresami spłaty do 30 lat. Możesz ubiegać się o pożyczkę zabezpieczoną lub niezabezpieczoną. Oferujemy szeroką gamę pożyczek osobistych, biznesowych, mieszkaniowych i konsolidacyjnych, które można dostosować do zmieniających się potrzeb i okoliczności przy bardzo niskim oprocentowaniu. Co otrzymujesz, składając wniosek w Novelty Finance: √ Natychmiastowy dostęp do Twoich środków po zatwierdzeniu. √ Konkurencyjne stopy procentowe (3% rocznie) √ Elastyczne warunki spłaty √ Możliwość szybszej spłaty kredytu √ Łatwe zatwierdzenie, jeśli potrzebujesz dodatkowych środków √ Nie będziesz spieszył się ze spłatą pożyczki, będziesz miał czas na rozpoczęcie spłaty pożyczki. √ Brak ukrytych opłat Jak złożyć wniosek: Ubieganie się o pożyczkę jest szybkie i proste! Firmy lub osoby fizyczne zainteresowane złożeniem wniosku o pożyczkę w Novelty Finance i potrzebują więcej informacji na temat oferty pożyczki, powinny WYSŁAĆ E-MAIL na adres (noveltyfinances@gmail.com) LUB wysłać wiadomość na WhatsApp pod numerem +447915601531, aby uzyskać więcej informacji i informacje ustne. & C's Zastosuj.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Borges Raquel #3077670 13 paź 2021 15:50

  GET RICH WITH BLANK ATM CARD ... Whatsapp: +18033921735 I want to testify about Dark Web blank atm cards which can withdraw money from any atm machines around the world. I was very poor before and have no job. I saw so many testimony about how Dark Web Cyber hackers send them the atm blank card and use it to collect money in any atm machine and become rich.( darkwebcyberhackers@gmail.com ) I email them also and they sent me the blank atm card. I have use it to get 250,000 dollars. withdraw the maximum of 5,000 USD daily. Dark Web is giving out the card just to help the poor. Hack and take money directly from any atm machine vault with the use of atm programmed card which runs in automatic mode. Email: darkwebcyberhackers@gmail.com OR darkwebcyberhackers@yahoo.com Text & Call or WhatsApp: +18033921735 Visit: https://darkwebcycberhackers.com

  odpowiedz na ten komentarz

 3. Borges Raquel #3077668 13 paź 2021 15:50

  GET RICH WITH BLANK ATM CARD ... Whatsapp: +18033921735 I want to testify about Dark Web blank atm cards which can withdraw money from any atm machines around the world. I was very poor before and have no job. I saw so many testimony about how Dark Web Cyber hackers send them the atm blank card and use it to collect money in any atm machine and become rich.( darkwebcyberhackers@gmail.com ) I email them also and they sent me the blank atm card. I have use it to get 250,000 dollars. withdraw the maximum of 5,000 USD daily. Dark Web is giving out the card just to help the poor. Hack and take money directly from any atm machine vault with the use of atm programmed card which runs in automatic mode. Email: darkwebcyberhackers@gmail.com OR darkwebcyberhackers@yahoo.com Text & Call or WhatsApp: +18033921735 Visit: https://darkwebcycberhackers.com

  odpowiedz na ten komentarz

 4. SUSAN BENSON #3077186 | 185.104.*.* 8 paź 2021 08:50

  Witam Szanowni Państwo, Potrzebujesz pomocy finansowej? Jestem Susan Benson. Jestem pożyczkodawcą, a także doradcą finansowym. Potrzebujesz pożyczki biznesowej, pożyczki osobistej, pożyczki hipotecznej lub pożyczki na realizację projektu? Jeśli Twoja odpowiedź brzmi tak, polecam kontakt z moją firmą. Świadczymy wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe, w tym pożyczki długoterminowe i krótkoterminowe. Aby uzyskać więcej informacji, napisz do nas e-mailem: (sunshinefinancialgroupinc@gmail.com) lub wyślij mi wiadomość bezpośrednio na WhatsApp pod numerem: +447903159998 i otrzymaj natychmiastową odpowiedź. Jesteśmy kompleksową firmą świadczącą usługi finansowe i jesteśmy zobowiązani pomóc Ci spełnić wszystkie Twoje aspiracje. Specjalizujemy się w dostarczaniu ustrukturyzowanych rozwiązań finansowych dla osób fizycznych i firm w najbardziej efektywny i najszybszy sposób. Oto kilka powodów, dla których powinieneś skontaktować się z nami w sprawie pożyczki; * Wygoda - Możesz ubiegać się o pożyczkę w dowolnym miejscu i czasie. * Elastyczna kwota - Ty decydujesz, ile chcesz pożyczyć. * Szybkie finansowanie bezpośrednie - Otrzymaj pożyczkę w ciągu 24 godzin od zatwierdzenia. * Elastyczne oprocentowanie - Przystępne oprocentowanie 3%. * Wysokie wskaźniki akceptacji - masz 99,9% szans na otrzymanie pożyczki * Elastyczna spłata - Musisz wybrać datę spłaty, tygodniowy, miesięczny lub roczny na okres od 1 do 30 lat. * Prosta aplikacja online. * Spersonalizowane wskazówki i wiedza specjalistyczna. * Brak ukrytych opłat Nie trać okazji z powodu braku środków finansowych. Skontaktuj się teraz z moją firmą, możemy pomóc Ci pożyczyć, ponieważ pomogliśmy wielu osobom i organizacjom, które borykają się z trudnościami finansowymi na całym świecie Aby uzyskać więcej informacji na temat naszej oferty pożyczki, prześlij nam prośbę o pożyczkę za pośrednictwem E-mail: sunshinefinancialgroupinc@gmail.com Wha tsApp/Telegram: +447903159998 Pośrednicy/konsultanci /brokerzy mogą sprowadzać swoich klientów i są w 100% chronieni. Z pełnym zaufaniem będziemy pracować razem z korzyścią dla wszystkich zaangażowanych stron.

  odpowiedz na ten komentarz

 5. xix #3076134 | 81.190.*.* 25 wrz 2021 13:05

  dość klękania Polski przed faszystami z UPA itp. WSTYD dla pomordowanych Polaków na Wołyniu, naszych braci i sióstr. Przecież to nasza krew tam sie lała.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (6)