Czwartek, 21 października 2021. Imieniny Celiny, Hilarego, Janusza

Uczniowie z „dwunastki” wyróżnieni [ZDJĘCIA]

2021-09-27 16:00:01 (ost. akt: 2021-09-27 16:33:13)

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Wszystko za sprawą nowego sztandaru, który Szkole Podstawowej nr 12 od dawna się należał. Poprzedni był bowiem już mocno zniszczony. Sztandar szkoły, to dla społeczności szkolnej symbol Małej Ojczyzny, jaką jest placówka i jej najbliższe środowisko. Dlatego tak ważne dla wszystkich było zebranie funduszy na tę nową chorągiew.


— Sztandar to symbol, świętość. Tak powiedział kard. Stefan Wyszyński. Dzisiaj, w naszej szkole, mamy uroczystość poświęcenia i przekazania nowego sztandaru szkole — mówiła Małgorzata Czyszek, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 12, podczas oficjalnej uroczystości.

Podczas przekazania sztandaru głos zabrał Witold Wróblewski, prezydent Elbląga. — To wielki dzień i wielkie wydarzenie w historii szkoły, bowiem sztandar zostaje dzisiaj zmieniony. Sztandar to wielki zaszczyt i honor, ale też i obowiązek. Życzę, żeby pod tym sztandarem wszystkie dzieci, które uczęszczają do „dwunastki”, czuły się wyróżnione.

— Przyjmujemy sztandar szkoły, obiecujemy go szanować, sumiennie wypełniać nasze obowiązki i godnie reprezentować Szkołę Podstawową nr 12 w Elblągu — usłyszeliśmy obietnicę przedstawiciela uczniów.

Sztandar szkoły ma kształt kwadratu. Rewers jest biało-czerwony. Na tym tle umieszczone jest godło państwowe. Godłem jest orzeł biały w złotej koronie, ze złotymi szponami i dziobem, zwróconym w prawo. Rozpostarte skrzydła symbolizują dążenie do najwyższego lotu, gotowość do pokonywania przeszkód i trudności. Awers jest koloru ciemnoniebieskiego. Na jego tle umieszczono twarz Michała Kajki — patrona szkoły oraz napis: „Póki lud mazurski słynie, Polska mowa nie zaginie...”, a także nazwę: Szkoła Podstawowa nr 12 im. Michała Kajki w Elblągu. W czterech rogach widnieją mazurskie kwiaty, nawiązujące do twórczości Michała Kajki i stanowiące element wspólny ze starą chorągwią. Sztandar ma wymiary 97 x 97 cm i obszyty jest złotymi frędzlami. Drzewiec o wysokości 235 cm zakończony jest okuciem z metalowym orłem.

K

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB