Wtorek, 9 sierpnia 2022. imieniny: Klary, Romana, Rozyny

Co odkrywają elbląscy harcerze?

2021-09-28 14:01:00 (ost. akt: 2021-09-28 11:44:18)

Autor zdjęcia: K

Przygotowują wyprawy, przedzierają się przez chaszcze i odwiedzają pobliskie dwory — wszystko po to, żeby odkryć pomniki przyrody, które znajdują się w Elblągu. Harcerze mają ręce pełne roboty!

Piękne drzewa lub głazy o szczególnej wartości przyrodniczej, naukowej, kulturowej, historycznej lub krajobrazowej, albo takie, które odznaczają się indywidualnymi cechami, nazywamy pomnikami przyrody. Również w Elblągu takie pojedyncze, ale też w grupach, pomniki są. Elbląscy harcerze postanowili przyjrzeć im się z bliska.

Jak się okazuje, na terenie miasta znajduje się 51 pojedynczych drzew oraz 8 grup drzew. Oprócz tego są 4 grupy głazów i 2 pojedyncze.

— W Elblągu mamy łącznie 82 pomniki przyrody — mówił Witold Wróblewski, prezydent Elbląga. — Harcerze zawsze byli dla mnie odpowiedzialną i współdziałającą z mieszkańcami organizacją, dlatego podejmujemy z nimi wspólne działanie dotyczące akcji „Elbląscy harcerze na szlaku pomników przyrody”.

Poza cennymi informacjami harcerze powinni również, podczas tych poszukiwań, dobrze się bawić. — Mam nadzieję, że to będzie fajna zabawa dla młodych drugów, harcerzy, a oprócz tego, zrobicie także kawał dobrej roboty — zauważał Marek Pilichowski, dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska UM Elbląg. — Dzięki waszym działaniom będziemy wiedzieli ile mamy tych pomników i w jakim są one stanie. Sami zobaczycie, jakie to są drzewa i może odpowiecie na pytanie dlaczego te, a nie inne, są pomnikami przyrody. Wszystkie te pomniki chcielibyśmy nazwać i tu też liczymy na wasze propozycje. Może później zrobimy jakąś grę albo szlak po pomnikach przyrody.

— Akcja właściwie została już rozpoczęta — mówił harcmistrz Adrian Szymański, drużynowy 117 Elbląskiej Męskiej Drużyny Harcerskiej „Mato”. — Sprawdziliśmy głaz, który znajdował się najdalej od centrum miasta, a usytuowany jest w Próchniku. Tamten głaz jest dość potężny, bo w obwodzie ma aż 1090 cm. Daliśmy radę sprawdzić już także niektóre drzewa, w tym jeden zbiór drzew w Krasnym Lesie.

Jak opowiadał Adrian Szymański, szukanie i sprawdzanie tych pomników przyrody jest bardzo fajną zabawą. — Idziemy w teren, musimy przedzierać się przez różne chaszcze i rozpoznawać drzewa za pomocą liści i kory, co dla młodych ludzi jest bardzo dobrym doświadczeniem.

Harcerze, po dotarciu do pomnika przyrody mierzą jego obwód na wysokości 130 cm, robią zdjęcia i sprawdzają, czy są tabliczki. — Gdzieniegdzie musimy też dostać się na tereny prywatne, bo tam też znajdują się pomniki przyrody — dodawał Adrian Szymański. — Nasza drużyna interesuje się też historią, więc dla nas jest to dodatkowa atrakcja, bo będziemy mogli przy okazji zwiedzić tereny starych dworów.

Obecnie w Elblągu jest 340 harcerzy, pomnikami przyrody zajęło się około 100 osób. Harcerze planują jeszcze w październiku zakończyć swoje badania.

K