Przekop Mierzei Wiślanej: Drugi etap i trzy zadania

2021-09-29 14:20:40(ost. akt: 2021-09-29 14:27:27)

Autor zdjęcia: materiały prasowe Budimex SA

Obudowa brzegów rzeki Elbląg i mostu w nowej przeprawie w Nowakowie oraz przebudowa prowadzącej do mostu drogi powiatowej — te zadania składają się na II etap budowy drogi łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską.
Jakiś czas temu informowaliśmy o wyroku w sprawie przetargu przeprowadzonego na II etap trwającej na Mierzei Wiślanej inwestycji. Sąd — przypomnijmy — rozwiał wątpliwości zaskarżających cały proces spółek, potwierdzając prawidłowość przeprowadzenia postępowania przez Urząd Morski w Gdyni.

Okazuje się, że realizacja zadań, których wykonawcą jest Budimex SA, nabiera tempa.


— Prace w ramach drugiej części naszej inwestycji przeszły z etapu przygotowawczego do etapu rzeczywistej realizacji w terenie. Na placu budowy pojawił się ciężki sprzęt, m.in. w postaci palownicy, wykonującej kolumny betonowe pod drogę prowadzącą do nowego mostu. Roboty w ramach tego kontraktu obejmują dotąd nieregulowaną, niepogłębianą rzekę Elbląg oraz zastąpienie mostu pontonowego obrotowym, który w odróżnieniu od dotychczasowego nie będzie generował problemów dla żeglugi. Ten most będzie dawał możliwość komfortowego kontaktu mieszkańcom Wyspy Nowakowskiej z resztą kraju — mówi Wiesław Piotrzkowski, Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni.

Nowy most w Nowakowie będzie miał 104,3 m długości i rozpiętość przęseł 2 na 51,5 m.

— W tym momencie jesteśmy na etapie wykonywania dróg technologicznych oraz robót wzmocnieniowych pod nasypy drogowe, które są wykonywane w technologii drenów prefabrykowanych i nasypów przeciążeniowych, a także kolumn betonowych, zbrojonych profilami stalowymi. W kolejnym etapie zostanie wykonane posadowienie obiektu mostowego. Po zakończeniu robót wzmocnieniowych przejdziemy do wykonywania nasypów oraz podpór mostu obrotowego — wyjaśnia Michał Tersa, zastępca kierownika kontraktu z firmy Budimex SA.

W ciągu kilku najbliższych dni do portu w Gdańsku dotrzeć ma transport ścianek szczelnych z Luksemburga, które zostaną przeładowane na pontony transportowe i drogą wodną dotrą na budowę, by posłużyć do obudowania nowego odcinka toru wodnego na rzece Elbląg.

Łączna powierzchnia nowych ścian i brzegów rzeki Elbląg wyniesie ponad 300 km kwadratowych.

Jak przekazuje Urząd Morski w Gdyni, zakres prac, wynikający z umowy, obejmuje przebudowę istniejącego toru wodnego na rzece Elbląg na długości 10,4 km zakresie obudowy brzegów, które docelowo przejmą funkcje przeciwpowodziowe wałów ziemnych, budowę przystani niskich, ułatwiających dostęp do rzeki oraz budowę mostu obrotowego nad rzeką Elbląg w miejscowości Nowakowo, wraz ze zmianami układu drogowego na odcinku 2 km. Samo pogłębianie rzeki odbędzie się w ramach kolejnego etapu inwestycji, na którego wykonanie ogłoszenie przetargu planowane jest jeszcze w tym roku.


Kluczowa dla całego przedsięwzięcia jest należyta realizacja zapisów decyzji środowiskowej.

— Równocześnie z rozpoczęciem prac budowlanych na drugiej części zadania, rozpoczęło się sprawowanie nadzoru środowiskowego, pełnionego z ramienia zamawiającego, również nad tą częścią. Na potrzeby tego kontraktu, także wykonawca zabezpieczył swój własny nadzór przyrodniczy. Na terenie inwestycji sprawowany jest również nadzór herpetologiczny oraz na bieżąco uzyskiwane są niezbędne decyzje derogacyjne — przekazuje Dorota Słabek, naczelniczka Wydziału Oddziaływania Inwestycji na Środowisko w Urzędzie Morskim w Gdyni.

Wartość kontraktu podpisanego 20 kwietnia 2021 z Budimexem to ponad 574 miliony złotych, czas przewidziany na jego realizację to 24 miesiące.


Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Mike Morgan #3082640 | 95.181.*.* 28 lis 2021 01:05

    Do you need a quick long or short term Loan with a relatively low interest rate as low as 3%? We offer business Loan, personal Loan, home Loan, auto Loan, student Loan, debt consolidation Loan etc.. no matter your credit score. Personal Loans (Secure and Unsecured) Business Loans (Secure and Unsecured) Consolidation Loan and many more. Contact US for more information about Loan offer and we will solve your financial problem. contact us via email: muthooth.finance@gmail.com Phone number: +917428831341 (Call/What's app)

    odpowiedz na ten komentarz

  2. Davina Claire #3081014 | 154.13.*.* 14 lis 2021 09:31

    OFERTA POŻYCZKI Z NOWOŚCI FINANSE" Dzień dobry!!! Potrzebujesz pożyczki? Jeśli tak, polecę Ci Złóż wniosek o pożyczkę w Novelty Finance. Nazywam się Davina Claire, jestem dyrektorem finansowym Novelty Finance i możesz złożyć wniosek o pożyczkę w mojej firmie i mieć pożyczkę na swoim koncie w ciągu 24 do 48 godzin. Zauważyłem, że wiele osób ma trudności z uzyskaniem kredytu w lokalnych bankach lub innych instytucjach finansowych ze względu na wysokie oprocentowanie, niewystarczające zabezpieczenia, stosunek zadłużenia do dochodów, niską zdolność kredytową lub z innych powodów. W NOVELTY FINANCE zapewniamy rozwiązania finansowe. Oferujemy wszelkiego rodzaju pożyczki (Pożyczka Osobista, Pożyczka Firmowa i Wiele innych). Oferujemy elastyczne i różnorodne opcje pożyczek, w tym pożyczki zabezpieczone i niezabezpieczone, pożyczki długoterminowe i krótkoterminowe, które są dostosowane do Twoich potrzeb finansowych. W przypadku zapytań / pytań? - Wyślij e-mail na adres noveltyfinances@gmail.com lub WhatsApp przez: +447915601531) Staramy się, aby pożyczanie było łatwe, wygodne i niedrogie. Nasza usługa jest bardzo szybka, godna zaufania i niezawodna, a Ty możesz pożyczyć do 15 milionów euro z subsydiowaną stopą procentową w wysokości 3% rocznie. Jesteśmy odpowiednią firmą, z którą możesz się skontaktować, gdy pilnie potrzebujesz pożyczki. Koniec z czekaniem i stresującą wizytą w banku. Nasza usługa jest dostępna 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Wniosek o pożyczkę możesz złożyć zawsze i wszędzie we własnym dogodnym miejscu za pomocą telefonu lub laptopa, wystarczy, że skontaktujesz się z nami za pośrednictwem E-mail: (noveltyfinances@gmail.com) LUB Napisz do nas na WhatsApp przez: +447915601531 Jesteśmy zawsze podekscytowani udzielaniem wsparcia finansowego.

    odpowiedz na ten komentarz