Poniedziałek, 15 sierpnia 2022. imieniny: Marii, Napoleona, Stelii

Ćwiczenia LAS 2021. Zobacz strażaków w akcji [ZDJĘCIA]

2021-10-04 11:57:20 (ost. akt: 2021-10-04 11:37:45)

Autor zdjęcia: UMiG Pasłęk

W lasach nieopodal miejscowości Młynary odbyły się jedne z największych powiatowych ćwiczeń strażackich organizowanych w ostatnim czasie w okolicach Elbląga.

Na teren ćwiczeń "Las 2021" przyjechało łącznie 28 samochodów z jednostek PSP i OSP i w sumie 130 strażaków. Szkolenie odbywało się na terenie Leśnictwa Klasztorne oraz Leśnictwa Książki.


Kilkugodzinne ćwiczenia miały podnieść poziom i efektywność działań ratowniczo-gaśniczych i sprawdzić przygotowanie jednostek do prowadzenia działań związanych z pożarami wielkopowierzchniowymi w lasach. Wśród zadań, którym musieli stawić czoła strażacy, należy wymienić rozwinięcie linii gaśniczych na dużej odległości, przetłaczanie wody, ewakuacja obozu harcerskiego z zagrożonego obszaru i udzielenie pomocy przedmedycznej poszkodowanym.

Sprawdzono też organizację pracy sztabu i zaplecza logistycznego w przypadku długotrwałych działań ratowniczo-gaśniczych.

— O skali ćwiczeń może świadczyć fakt, że brały w nich udział wszystkie jednostki KSRG powiatu elbląskiego, jednostki OSP działające poza KSRG — z gminy Młynary, wszystkie jednostki ratowniczo-gaśnicze podległe elbląskiej KM PSP, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Elblągu, straż leśna, pracownicy lasów państwowych, śmigłowiec gaśniczy oraz policja — przekazują ochotnicy z OSP w Krzewsku.

Oficjalne podsumowanie wydarzenia odbyło się po ćwiczeniach na boisku Szkoły Podstawowej w Młynarach. Jednostki otrzymały od organizatorów zestawy medyczne AS 1.

Zwieńczeniem emocjonującej soboty był piknik leśno-strażacki, podczas którego odbył się pokaz sprzętu ratowniczo-gaśniczego, gaszenia płonącego pojazdu i użycia podręcznego sprzętu gaśniczego. Wydarzenie uświetnił występ orkiestry strażackiej z Zielonki Pasłęckiej, a najmłodsi mogli wziąć udział w licznych grach i zabawach.